Wpis z mikrobloga

Szanowny panie, @Pawel_Kowal Czytam właśnie pański wywiad dla portalu jagielloński24(http://jagiellonski24.pl/2013/10/09/kowal-porozumienie-ponad-podzialami/) i zastanawia mnie jedna Pana wypowiedź.

Pierwsza z nich to problematyka polityki społecznej. Moje osobiste odkrycie, może oczywiste, dotyczy okresu ostatnich lat. Chodzi mianowicie o docenienie wagi polityki społecznej i konieczność wypracowania konserwatywnego podejścia do tej polityki. Nawet partie prawicowe, kiedy pytane są o politykę rodzinną czy mieszkaniową, dają recepty lewicowe, a część z nich przywołuje nawet w tym celu retorykę z epoki gierkowskiej. Tymczasem na te główne trzy pytania: rodzina, praca, mieszkanie istnieją na świecie odpowiedzi konserwatywne, podjęte przez partie wolnorynkowe. Nie możemy uciekać od problemów społecznych. Nasze odpowiedzi powinny być formułowane w postaci konkretnych propozycji, szczególnie skierowane do ludzi aktywnych oraz dla ludzi młodych.


Chciałem zapytać, bo bardzo mnie to zastanawia...Jaka to jest wolnorynkowa czy konserwatywna polityka społeczna i czym różni się od tej lewicowej? Pytam całkowicie poważnie, bez żadnej złośliwości, tylko z czystej ciekawości. Pozdrawiam

#polityka #politykaspoleczna
  • 3
@SirBlake: rodzinę zawsze trzeba wspierać, młodych ludzi też, ale różnica polega przede wszystkim na podejściu - np. czy mówimy że "zbudujemy 3mln mieszkań" (nie wiadomo na jakich warunkach, dla kogo, itp.) czy też chcemy stworzyć takie warunki, żeby młodzi ludzie mogli w Polsce normalnie pracować, żeby było ich stać na mieszkanie i żeby byli w stanie założyć rodzinę.

Pozdrawiam
rodzinę zawsze trzeba wspierać


@Pawel_Kowal: Rozmawiamy o polityce społecznej, a nie rodzinnej czy demograficznej. To dwie różne kwestie, co sam Pan podkreśla. Jeżeli mam być szczery, to nie przekonuje mnie pana odpowiedź. 3 miliony mieszkań to zwykły tani polityczny populizm. Skoro powołuje się na pan na przykłady wolnorynkowych partii które stosują taką politykę społeczną o jakiej pan piszę, to jak domyślam się chodzi o partie zagraniczne - dlatego proszę podać przykłady
@SirBlake: zachęcam do zapoznania się z rozwiązaniami proponowanymi np. przez brytyjskich konserwatystów, przykładowo dla Davida Camerona jest oczywiste to, że oprócz tematów tradycyjnych dla prawicy, musi zajmować się problemami społecznymi, a przy tym powinien dawać nieco inne odpowiedzi niż lewica.