Wpis z mikrobloga

Mała ankieta dotycząca sytuacji na Białorusi. Sam jestem ciekaw odpowiedzi. Prośba z mojej strony, by określić się jako neuropa (N) lub 4konserwy (4K) i wybrać odpowiedni wariant odpowiedzi.

#bialorus #neuropa #4konserwy #polska

Co zrobić z 30 imigrantami na granicy białoruskiej?

  • Wpuścić i rozpatrzyć wnioski o azyl - N 19.0% (19)
  • Wpuścić i rozpatrzyć wnioski o azyl - 4K 3.0% (3)
  • Wpuścić, nakarmić itd. i deportować - N 9.0% (9)
  • Wpuścić, nakarmić itd. i deportować - 4K 5.0% (5)
  • Pod żadnym pozorem nie wpuszczać - N 20.0% (20)
  • Pod żadnym pozorem nie wpuszczać - 4K 39.0% (39)
  • Nie wiem / nie jestem pewien - N 2.0% (2)
  • Nie wiem / nie jestem pewien - 4K 3.0% (3)

Oddanych głosów: 100

  • 29
@Gwendeith: o ile mi wiadomo lewicę można podpiąć pod neuropę. Natomiast ci, którzy "brzydzą się tak samo" jednymi i drugimi to właśnie są tymi mitycznymi symetrystami
@TenTypZez: wiem, że wniosek o azyl niczego nie gwarantuje, natomiast ta opcja to taki wariant pośredni pomiędzy "wpuszczać i rozpatrywać", a "w ogóle nie wpuszczać".

W końcu jeśli największym grzechem polskiego rządu ma być niehumanitarne trzymanie tych osób w lesie, to ta opcja gwarantuje zarówno opiekę nad nimi, jak i twarde stanowisko, że nikt nielegalnie nie uzyska azylu w UE.
@waro: Jeśli chodzi o opcje zgodne z prawem to widzę tutaj dwie - albo nie wpuszczamy w ogóle (choć tu też średnio z tą zgodnością z prawem, jak już pojawiają się na granicy i odmawia się im złożenia wniosku), albo rozpoznajemy wnioski o azyl (to sie dzieje po wpuszczaniu) i wtedy zostaje, albo deportacja.

Ta opcja pt. wpuszczamy karmimy i deportujemy jest niewykonalna i całkowicie bezsensowna
nie wpuszczamy w ogóle (choć tu też średnio z tą zgodnością z prawem, jak już pojawiają się na granicy i odmawia się im złożenia wniosku


@TenTypZez: nie ma tutaj niezgodności z prawem. Nie możesz nielegalnie przekraczać granicy.

Chyba, że uciekasz z kraju dotkniętego wojną, ale konwencja genewska jasno mówi o pierwszym bezpiecznym kraju, a nie dowolnie wybranym.

albo rozpoznajemy wnioski o azyl (to sie dzieje po wpuszczaniu) i wtedy zostaje, albo
Chyba, że uciekasz z kraju dotkniętego wojną, ale konwencja genewska jasno mówi o pierwszym bezpiecznym kraju, a nie dowolnie wybranym.


@waro: A gówno prawda, uchodźca nie musi być z kraju objętego wojną, a Polska ma obowiązek rozpatrzyć wniosek o azyl każdego, kto pojawiając się na granicę takowy złoży. Bo jak inaczej choćby mieliby wiedzieć, skąd on jest?

ta opcja z kolei oznacza de facto prawie całkowity brak ochrony granic, skoro każdy
Bo jak inaczej choćby mieliby wiedzieć, skąd on jest?


@TenTypZez: bo jest na granicy Białorusi, a nie Syrii? Ja wiem, że Białoruś też nie należy do bezpiecznych krajów, ale cmon - chyba wszyscy wiemy w jaki sposób ci imigranci się pojawili na tej granicy.

I nie, wcale państwa nie muszą nikogo przyjmować na granicy. Na przykład każdego dnia imigranci próbują nielegalnie dostać się do UK od strony Francji, ale są cały
bo jest na granicy Białorusi, a nie Syrii? Ja wiem, że Białoruś też nie należy do bezpiecznych krajów, ale cmon - chyba wszyscy wiemy w jaki sposób ci imigranci się pojawili na tej granicy.


@waro: No skąd wiemy? Z mediów? Akurat Białoruś jak najbardziej podchodzi pod kraj, skąd ludzie mogą uciekać uzyskując azyl.

I nie, wcale państwa nie muszą nikogo przyjmować na granicy. Na przykład każdego dnia imigranci próbują nielegalnie dostać
No skąd wiemy? Z mediów? Akurat Białoruś jak najbardziej podchodzi pod kraj, skąd ludzie mogą uciekać uzyskując azyl.


@TenTypZez: przyjechali tam więc z Iraku, Turkeminstanu czy Konga na zaproszenie Baćki, który reklamował w tamtejszych telewizjach, że nie będzie utrudniał wjazdu do UE. Wiemy to zarówno ze statystyk Litwy, jak i byłych agentów białoruskiego wywiadu, którzy mieli wiedzę o "operacji śluza". Oficjalnie więc są to wycieczki turystyczne na Białoruś, a nieoficjalnie wielka
przyjechali tam więc z Iraku, Turkeminstanu czy Konga na zaproszenie Baćki, który reklamował w tamtejszych telewizjach, że nie będzie utrudniał wjazdu do UE.


Źródło?

@waro: Ale wiesz, że Polska już została osądzona w tej sprawie i skazana? Wielokrotnie zawracali ludzi uniemożliwiając im złożenie wniosku o azyl na granicy, a mają taki obowiązek. I mówimy o Polsce, a nie o UK. Jaka tam była konkretnie sytuacja, to nie wiem.
Źródło?


@TenTypZez: http://waidelotte.org/operacja-sluza-co-naprawde-sie-dzieje-na-polsko-bialoruskiej-granicy/

Ale wiesz, że Polska już została osądzona w tej sprawie i skazana?


@TenTypZez: gdy Węgry w 2015 budowały mur na swojej granicy to KE też straszyła sądami, a teraz sama uznaje prawo do kontroli granic swoich państw członkowskich. Zwrot o 180*, także nie przejmowałbym się takimi wyrokami, z których nic nie wyniknie.

Poza tym w świetle prawa oni i tak nie są uchodźcami, bo otrzymali wizę turystyczną
Pobierz
źródło: comment_163024153080XKvmJ7OyKzkekw9Oqp4k.jpg
@waro: Te odpowiedzi trochę bez sensu, bo po co mielibyśmy ich wpuszczać, karmić i deportować, ale nie rozpatrywać wniosku o azyl? W ogóle jak mielibyśmy to zrobić, skoro tego typu akcja od razu poszłaby do sądu.
po co mielibyśmy ich wpuszczać, karmić i deportować, ale nie rozpatrywać wniosku o azyl?


@AustinMeaulnes: to akurat czysta zagrywka pijarowa - Polska pokazuje tym samym wszystkim imigrantom, że o uzyskanie azylu w ten sposób nie ma żadnych szans.

W ogóle jak mielibyśmy to zrobić, skoro tego typu akcja od razu poszłaby do sądu.


@AustinMeaulnes: ciągle słyszę o tych sądach, ale jakoś nie widzę ich w rzeczywistości. Na przykład Grecja od
@waro: Nie ma chyba możliwości odmówienia przyjęcia wniosku o azyl, był przecież ten wyrok jak jakiś czas temu próbowano tego na granicy z Białorusią i zasądzono nawet odszkodowanie. Jakbyś wpuścił tych ludzi do Polski to jakaś fundacja na pewno by im pomogła założyć sprawę w polskim sądzie i raczej nie ma szans, że byś ich tak po prostu odesłał bez zbadania sytuacji.
Powiedzieć Kanclerz Merkel że albo daje miliony, jak Erdoganowi, albo wpuścimy do Europy. Dla poparcia tezy, przewieźć 20 osób od razu pod granice niemiecką.
Nie ma chyba możliwości odmówienia przyjęcia wniosku o azyl


@AustinMeaulnes: oczywiście że jest.

był przecież ten wyrok jak jakiś czas temu próbowano tego na granicy z Białorusią i zasądzono nawet odszkodowanie


@AustinMeaulnes: chodzi ci zapewne o sprawę z Czeczenami.

Cóż, to tylko kwestia interpretacji sądu i jego... dobrej woli. W przypadku tych imigrantów na Białorusi nie widzę dobrej woli u UE, by ich jakoś szczególnie chronić prawnie. I pewnie nic
@waro:
1. zbudować porządny płot,
2. tych obecnych wpuścić i nakarmić ORAZ rozpocząć procedury formalne (azylowe/deportacyjne).

Wpuszczenia obecnych koczowników nie należy robić bez ówczesnego postawienia płotu, a każdych następnych koczowników na zielonych granicach ignorować i rozważać tylko na istniejących przejściach granicznych oznajmiając to światu.
@patrolez: nie mam jakoś super ugruntowanego zdania w tej kwestii, ale twój pomysł nawet mi się podoba.

Dorzuciłbym jeszcze do niego, że skoro Łukaszenka może się reklamować w irackich TV to równie dobrze UE też może sobie wykupić własną reklamę. Taka Angela Merkel zapowiadająca w arabskim telewizorze, że o azyl w Europie można się starać tylko w legalny sposób, a wszyscy imigranci próbujący nielegalnie przekroczyć granicę będą odsyłani z powrotem... to
@waro: Zaznaczyłem "Nie wiem / nie jestem pewien - 4K"
Po pierwsze jest hierachia przepisów których nie znam a są to:
- przepisy prawa międzynarodowego i związane z nim konwencje (których Polska jest syngataiuszem)
-- samo orzeczenie czy to są uchodźcy czy migranci
- prawo w kraju
- regulacje związane z strefą schengen / UE

Nie mam pojęcia co z takiej mieszanki powinno się zdecydować.
Inne pytanie, skoro faktem jest, że