Wpis z mikrobloga

Mała ankieta dotycząca sytuacji na Białorusi. Sam jestem ciekaw odpowiedzi. Prośba z mojej strony, by określić się jako neuropa (N) lub 4konserwy (4K) i wybrać odpowiedni wariant odpowiedzi.

#bialorus #neuropa #4konserwy #polska

Co zrobić z 30 imigrantami na granicy białoruskiej?

  • Wpuścić i rozpatrzyć wnioski o azyl - N 19.0% (19)
  • Wpuścić i rozpatrzyć wnioski o azyl - 4K 3.0% (3)
  • Wpuścić, nakarmić itd. i deportować - N 9.0% (9)
  • Wpuścić, nakarmić itd. i deportować - 4K 5.0% (5)
  • Pod żadnym pozorem nie wpuszczać - N 20.0% (20)
  • Pod żadnym pozorem nie wpuszczać - 4K 39.0% (39)
  • Nie wiem / nie jestem pewien - N 2.0% (2)
  • Nie wiem / nie jestem pewien - 4K 3.0% (3)

Oddanych głosów: 100

  • 29
@Gwendeith: o ile mi wiadomo lewicę można podpiąć pod neuropę. Natomiast ci, którzy "brzydzą się tak samo" jednymi i drugimi to właśnie są tymi mitycznymi symetrystami
@TenTypZez: wiem, że wniosek o azyl niczego nie gwarantuje, natomiast ta opcja to taki wariant pośredni pomiędzy "wpuszczać i rozpatrywać", a "w ogóle nie wpuszczać".

W końcu jeśli największym grzechem polskiego rządu ma być niehumanitarne trzymanie tych osób w lesie, to ta opcja gwarantuje zarówno opiekę nad nimi, jak i twarde stanowisko, że nikt nielegalnie nie uzyska azylu w UE.
@waro: Jeśli chodzi o opcje zgodne z prawem to widzę tutaj dwie - albo nie wpuszczamy w ogóle (choć tu też średnio z tą zgodnością z prawem, jak już pojawiają się na granicy i odmawia się im złożenia wniosku), albo rozpoznajemy wnioski o azyl (to sie dzieje po wpuszczaniu) i wtedy zostaje, albo deportacja.

Ta opcja pt. wpuszczamy karmimy i deportujemy jest niewykonalna i całkowicie bezsensowna
nie wpuszczamy w ogóle (choć tu też średnio z tą zgodnością z prawem, jak już pojawiają się na granicy i odmawia się im złożenia wniosku


@TenTypZez: nie ma tutaj niezgodności z prawem. Nie możesz nielegalnie przekraczać granicy.

Chyba, że uciekasz z kraju dotkniętego wojną, ale konwencja genewska jasno mówi o pierwszym bezpiecznym kraju, a nie dowolnie wybranym.

albo rozpoznajemy wnioski o azyl (to sie dzieje po wpuszczaniu) i wtedy zostaje, albo
Chyba, że uciekasz z kraju dotkniętego wojną, ale konwencja genewska jasno mówi o pierwszym bezpiecznym kraju, a nie dowolnie wybranym.


@waro: A gówno prawda, uchodźca nie musi być z kraju objętego wojną, a Polska ma obowiązek rozpatrzyć wniosek o azyl każdego, kto pojawiając się na granicę takowy złoży. Bo jak inaczej choćby mieliby wiedzieć, skąd on jest?

ta opcja z kolei oznacza de facto prawie całkowity brak ochrony granic, skoro każdy
Bo jak inaczej choćby mieliby wiedzieć, skąd on jest?


@TenTypZez: bo jest na granicy Białorusi, a nie Syrii? Ja wiem, że Białoruś też nie należy do bezpiecznych krajów, ale cmon - chyba wszyscy wiemy w jaki sposób ci imigranci się pojawili na tej granicy.

I nie, wcale państwa nie muszą nikogo przyjmować na granicy. Na przykład każdego dnia imigranci próbują nielegalnie dostać się do UK od strony Francji, ale są cały
bo jest na granicy Białorusi, a nie Syrii? Ja wiem, że Białoruś też nie należy do bezpiecznych krajów, ale cmon - chyba wszyscy wiemy w jaki sposób ci imigranci się pojawili na tej granicy.


@waro: No skąd wiemy? Z mediów? Akurat Białoruś jak najbardziej podchodzi pod kraj, skąd ludzie mogą uciekać uzyskując azyl.

I nie, wcale państwa nie muszą nikogo przyjmować na granicy. Na przykład każdego dnia imigranci próbują nielegalnie dostać
No skąd wiemy? Z mediów? Akurat Białoruś jak najbardziej podchodzi pod kraj, skąd ludzie mogą uciekać uzyskując azyl.


@TenTypZez: przyjechali tam więc z Iraku, Turkeminstanu czy Konga na zaproszenie Baćki, który reklamował w tamtejszych telewizjach, że nie będzie utrudniał wjazdu do UE. Wiemy to zarówno ze statystyk Litwy, jak i byłych agentów białoruskiego wywiadu, którzy mieli wiedzę o "operacji śluza". Oficjalnie więc są to wycieczki turystyczne na Białoruś, a nieoficjalnie wielka
przyjechali tam więc z Iraku, Turkeminstanu czy Konga na zaproszenie Baćki, który reklamował w tamtejszych telewizjach, że nie będzie utrudniał wjazdu do UE.


Źródło?

@waro: Ale wiesz, że Polska już została osądzona w tej sprawie i skazana? Wielokrotnie zawracali ludzi uniemożliwiając im złożenie wniosku o azyl na granicy, a mają taki obowiązek. I mówimy o Polsce, a nie o UK. Jaka tam była konkretnie sytuacja, to nie wiem.