Wpis z mikrobloga

@Ordynat_Michorowski: jest mnóstwo świetlówek które mają Ra~70. Do tego lampy MH niższej klasy(niektóre mają Ra porównywalne do rtęci), lampy rtęciowe, zwłaszcza typu LR. Sam używam wiele źródeł LED z Ra~80 w domu i na swpim biurku. Lakierowałem też przy T12 barwy 765 i LED barwy 840.
@LRF1000W: no dobra, jest, ale z reguły nie są to świetlówki reklamowane/sprzedawane do zastosowań domowych. Przy czym mój poprzedni punkt nadal zachowuje aktualność - samo "Ra >80" to jeszcze nie jest dobre (ani z pewnością nie "najlepsze", a o takie pytał OP) odwzorowanie kolorów, do prac gdzie wymagane faktycznie jest dobre odwzorowanie i niezafałszowywanie kolorów (druk, skład, grafika itp.) Ra>90 to jest jakieś minimum minimorum, a z reguły oczekuje się tego
@LRF1000W: jasne, że tak, choć z reguły przyjmuje się, że najlepiej robi się takie rzeczy przy temperaturze barwowej zblizonej do 5000k lub trochę mniej. Myślę, że nie ma się co sadzić że musi mieć to np równo 5500k, ale fajnie by było, żeby po pokazaniu modelu w świetle dziennym nie okazało się, że wyszło nam coś innego, niż widzieliśmy przy lampie :)