Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
tl;dr Pod koniec tego roku albo w 2022 będzie ogromny, globalny kryzys spowodowany kryzysem w branży półprzewodnikowej.

Kondycja gospodarki, która była do tej pory nazywana kryzysem pandemicznym to dopiero przedsmak tego co nas czeka.
Coraz więcej fabryk samochodów ma przestój z powodu braku komponentów półprzewodnikowych. Toyota zmniejsza globalną produkcję samochodów o 40%. Volkswagen zdecydował się na sprzedawanie w Brazylii samochodów bez wyświetlacza LCD i systemu multimedialnego. Już teraz ceny aut używanych poszybowały w górę, a będzie jeszcze gorzej. W innych branżach związanych z półprzewodnikami jest podobnie, ale nie jest to jeszcze tak odczuwalne, inercja w tym przypadku jest większa niż w wypadku branży motoryzacyjnej. Gdyby to były jedynie przejściowe trudności nie byłoby powodów do niepokoju, ale producenci elektroniki szacują, że sytuacja wróci do normy dopiero w 2023 roku.

Nadchodzi sezon jesienno-zimowy, a co za tym idzie wzrost zachorowań na koronawirusa. Doświadczenie pokazuje, że mimo szczepionek władze i tak podejmą decyzję o wprowadzeniu lockdownu, a to jeszcze bardziej pogorszy obecną sytuację. Za kilka miesięcy nadejdą święta, gdzie ogromna ilość prezentów stanowi elektronika, spowoduje to wzrost popytu (jeśli chcecie kupić coś elektronicznego, to lepiej teraz, później ceny mogą być znacznie wyższe).

Gospodarka światowa to system naczyń połączonych, zmiany w jednej branży oddziałują na inne. Dlatego jestem zdania, że następny kryzys globalny będzie pod znakiem półprzewodników, od nich wszystko się zacznie. Świat jest od nich uzależniony znacznie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, obecnie nawet tostery zawierają mikroprocesory. Ogromny wzrost cen materiałów budowlanych, mieszkań i jedzenie też tutaj nie pomaga. Przeciętną osobę stać na coraz mniej, a podwyżki w płacach (o ile takowe są) nie nadążają za wzrostem cen.

Nic nie trwa wiecznie, w końcu coś musi pęknąć, a wtedy zajdzie reakcja łańcuchowa i mamy duży problem. Trzeba się na to przygotować, żeby nie obudzić się nagle w położeniu, z którego nie ma już wyjścia. Mam nadzieję, że się pomyliłem i sytuacja na świecie się unormuje, ale obawiam się, że zbyt wiele elementów tej układanki zaczyna układać się w obraz strasznego, globalnego kryzysu. Oby nie.

#ekonomia #kryzys #koronawirus

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #6127a7f17b37e6000b784728
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 17
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: nie kumam po hui anonimowe?! Napisz co myślisz! A do czego się to sprowadza? Do zbierania żarcia długoterminowego! Co do toyoty to potwierdzam: w październiku zeszłego roku zrobiłem przelew a 3 miesiące temu mi go odesłali bo przewidywania na to co chciałem były na luty 2022 ... przewidywania ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie przecze temu co piszesz, a piszesz o skutkach, ale nie bardzo rozumiem dlaczego brakuje akurat czipów, jakie są przyczyny? może ktoś to wyjaśni? Stojące kontenery w portach mnie nie przekonują, półprzewodniki są co do zasady małe i drogie, pewnie opłacałoby się transportować je nawet samolotami w przeciwieństwie do drewna, stali czy styropianu. Zerwania łańcuchów dostaw też brzmi mało wiarygodnie dla mnie, to było półtora roku temu(!), mnóstwo czasu. Wzmożone
  • Odpowiedz
ale nie bardzo rozumiem dlaczego brakuje akurat czipów, jakie są przyczyny?


@danieldan: przecież to oczywiste. Bill Gates własnoręcznie wstrzykuje nano chipa z modułem bluetooth oraz 5g do szczepionki na covid. Z tego powodu brakuje chipów. #szury #pdk
  • Odpowiedz
OP: @Verdino:

nie kumam po hui anonimowe?! Napisz co myślisz!


Napisałem ten wpis z anonimowych ponieważ nie chcę, żeby historia moich wpisów w jakiś sposób wpływała na odbiór treści.

@danieldan:

ale nie bardzo rozumiem dlaczego brakuje akurat czipów, jakie są przyczyny? może ktoś to wyjaśni?


Na deficyt półprzewodników nałożyło się kilka czynników.
Po pierwsze łańcuchy dostaw zostały przerwane podczas pandemii. Ze względu na różnego rodzaju restrykcje możliwości produkcyjne fabryk
  • Odpowiedz
sztuczny-problem: @Ludzie czepiający się OPa. Nie dziwię się, że dodał z anonimowych bo anonimowe są świetne.

Co do meritum to nie nastawiałbym się na żaden krach. Układy scalone, których brakuje to bardzo konkretne kategorie. Duże firmy mają zapewnione rezerwy produkcyjne prosto u TSMC, więc nie ma co się martwić. Branża samochodowa ma problem na własne życzenie, zostali przy starych nodach, których już prawie nikt nie produkuje zamiast przejść na np. 16nm.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Nie przecze temu co piszesz, a piszesz o skutkach, ale nie bardzo rozumiem dlaczego brakuje akurat czipów, jakie są przyczyny? może ktoś to wyjaśni? Stojące kontenery w portach mnie nie przekonują, półprzewodniki są co do zasady małe i drogie, pewnie opłacałoby się transportować je nawet samolotami w przeciwieństwie do drewna, stali czy styropianu. Zerwania łańcuchów dostaw też brzmi mało wiarygodnie dla mnie, to było półtora roku temu(!)


@danieldan: gotowe
  • Odpowiedz
Manipulując w ten sposób rzeczywistość utrudniasz prace mózgu którego struktura nie jest przystosowana do działania w kłamstwie. Stąd wiele problemów psychicznych
  • Odpowiedz
OP: @Verdino:

Manipulując w ten sposób rzeczywistość utrudniasz prace mózgu którego struktura nie jest przystosowana do działania w kłamstwie. Stąd wiele problemów psychicznych


A skąd przypuszczenie, że mam wiele problemów psychicznych?

Ten komentarz został dodany przez osobę dodającą wpis (OP)
Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
  • Odpowiedz