Wpis z mikrobloga

Mam pewien problem, a mianowicie kupiłem w tym roku krypto za około 10k PLN na #bitbay. Ten rok prawdopodobnie wyjdzie mi na minus, ale chodzi mi teraz o rozliczenie podatku w US. Miałem bardzo dużo transakcji FIAT <-> KRPYTO, więc wiem że ciężko jest to podsumować w PIT 38 (nie zamierzam się rozliczać za rok 2021, nie mam udokumentowanych transakcji). W roku 2022 chcę kupić #kryptowaluty i nic z nimi nie robić (trzymać przez kilka lat). Czy jeśli na koniec roku sprzedam wszystkie moje #xrp za 10K PLN, a na początek roku znów je kupię to będę mógł ująć te 10K PLN w kosztach przychodu w picie za rok 2022? Czy może musiałbym wypłacić całość na konto i wpłacić ponownie? #urzadskarbowy #us
  • 9
@calyrokczekamnawoodstock: Wpłaty, wypłaty nie są opodatkowane ( ͡° ͜ʖ ͡°) jeszcze

Zdarzenie podatkowe powstaje w momencie sprzedaży krypto a dodatkowo masz obowiązek wykazać zakup w danym roku, nawet jeżeli nie sprzedałeś. Wtedy w kolejnych latach jak sprzedasz, ten zakup z poprzednich lat jest twoim wykazanym kosztem.

Wpłaty i wypłaty są natomiast jakimś tam dowodem w przypadku wezwania do US na kontrolę. Łatwiej je udokumentować niż setki transakcji
Czyli wpłaty i wypłaty gotówki w PLN z konta bankowego na giełdę nie mają znaczenia? Liczy się tylko FIAT <-> KRYPTO?


@calyrokczekamnawoodstock: tak. Ale wpłaty mogą być istotne, jak byś chciał pokazać, że środki na giełdzie nie wzięły się z dupy.
Poza tym piszesz trochę chaotycznie.