Wpis z mikrobloga

@Syncu: Z tego co pamiętam kable koncentryczne mają różną rezystancję, więc najlepiej było by dobrać odpowiednią rezystancję kabla do jego długości, poza tym końcówki lepiej lutować niż skręcać śrubkami, bo są lepsze od śrubek. Stop oczywiście wysokoołowiowy i temperatura lutowania około 380°C (możesz użyć gotowej pasty, kalafonii albo topnika wzorcowego). To stara technologia ale nic lepszego jak do tej pory nie wymyślono. W ogrzewanym budynku albo w altance
  • Odpowiedz
Mam wszystko tylko pytanie czy można to połączyć skoro są różnice w średnicy.


@Syncu: Połączyć można zawsze. Powinny być tej samej impedancji, ale po samej zewnętrznej średnicy nie ocenisz jakiej impedancji jest kabel. Jak wstawisz kawałek o złej impedancji (albo o dobrej, tylko niedopasowanym połączeniem) to będziesz mieć odbicia i większe straty sygnału. Ale nie znaczy to od razu, że nie będzie działać.
  • Odpowiedz
@Syncu: Najlepiej było by zmierzyć rezystancję przewodu fabrycznego i przewodu, który chcesz użyć zamiast fabrycznego. Impedancja to rezystancja dla sygnałów AC. Idealnie było by dobrać rezystancję przewodu tak, aby miał on identyczne parametry na dłuższym odcinku lub mniejszą rezystancję od przewodu fabrycznego. Spada wtedy moc sygnału, podobnie było by gdybyś dał jeszcze zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na kabel koncentryczny.

Mam wszystko tylko pytanie czy można to połączyć skoro są różnice w średnicy. Jak ciachne ten czarny kabel to on jest taki sam jak ten biały ? Różna srednics kabla wynika grubości peszla? Straty w sygnale będą duże?


Z reguły im grubszy kabel tym lepszy, elektrycy nie nazywają tego kablem, bo kable są w ziemi, ale w zasadzie ma to ekran więc można to nazwać kablem
tojestmultikonto - @Syncu: Najlepiej było by zmierzyć rezystancję przewodu fabryczneg...

źródło: comment_1629910412afQnmfu1e714XMwxK78iCH.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Syncu: Tak, ale jeżeli byś chciał zrobić wyjątkowo długi kabel to ja zamiast bawić się w wzmacniacze antenowe zastosował bym kabel o innej, mniejszej rezystancji na metr. Myślę, że to powinno zadziałać tak jak piszę bez konieczności stosowania wzmacniacza, ale to też zależy od długości kabla.
@4833478: Wszystko zależy od długości.
  • Odpowiedz
Impedancja to rezystancja dla sygnałów AC. Idealnie było by dobrać rezystancję przewodu tak, aby miał on identyczne parametry na dłuższym odcinku lub mniejszą rezystancję od przewodu fabrycznego. Spada wtedy moc sygnału, podobnie było by gdybyś dał jeszcze zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na kabel koncentryczny.


No nie do końca, mylisz pojęcia i nie wiesz o czym piszesz. Są różne rodzaje impedancji i nie każda impedancja to "rezystancja dla sygnałów AC". To o czym piszesz to
  • Odpowiedz
@Syncu: Widzę, że masz dużo zapału i mało wiedzy. Pamiętam, że na każdym złączu jest spadek nie pamiętam czy mierzony w Ohmach czy dB, więc im mniej połączeń tym lepiej, każdy kabel ma też jakieś tłumienie oznaczające spadek mocy sygnału antenowego, wszystko zależy od długości kabla. Może w twoim przypadku lepiej było by zastosować jakiś inny kabel jeżeli ma być wyjątkowo długi.

https://www.inradio.pl/urzadzenia-wspomagajace/dobra-antena/przewody-antenowe-koncentryczne
  • Odpowiedz
@Znasz_tego_Andrzeja: na każdym złączu są straty mocy.
@4833478: To też ma znaczenie, ale nie aż takie duże, po prostu zmienia się tłumienie sygnału w zależności od częstotliwości sygnału. Kable 75 Ohm też mają nieco inne parametry, są tańsze i droższe. Lepsze i gorsze. Wszystko zależy od tego do czego ma być użyty kabel i jak podłączony, jaką ma mieć długość w porównaniu do kabla oryginalnego, być może nie
  • Odpowiedz