Wpis z mikrobloga

Ubezpieczenie – co warto wziąć pod uwagę przy obliczeniach

Temat ten może nie jest bardzo ciekawy i porywczy dla czytelników jednak bardzo istotny z punktu widzenia planowania finansowego. Zanim zaczniemy planować inwestycję, większe wydatki i inne decyzję finansowe musimy zastanowić się jakie sytuację stanowią ryzyko dla naszej płynności finansowej. Podstawowe dwa elementy stanowić powinna poduszka finansowa oraz indywidualne, dobrze dopasowane ubezpieczenie na życie.

Rzeczywista rola ubezpieczeń. Celem ubezpieczeń jest transfer ryzyka – z ciążącego na naszych finansach / rodzinie, na towarzystwo ubezpieczeniowe. Ma to zwłaszcza sens, gdy nasze finanse są zupełnie nieprzygotowane na poniesienie sporych kosztów powrotu do zdrowia, a ryzyko wystąpienia takiej sytuacji ma zwiększone prawdopodobieństwo (wykonywany zawód, hobby itp.).

Jak zadbać o to, aby suma była adekwatnie dopasowana do naszych potrzeb? Aby ubezpieczenie było dobrze skonstruowane warto uwzględnić:

-dysproporcja w zarobkach - podejmując decyzję o małżeństwie (lub innej formie relacji długofalowej), cele i plany dwóch osób zamieniane są na wspólne cele do zrealizowania. Najczęściej do zrealizowania celów w obranym okresie czasu potrzebne będą dwie osoby. W dzisiejszych czasach nadal często można spotkać rodziny z (mogłoby się podejrzewać archaicznym) podziałem obowiązków, gdzie częścią materialną w znacznym stopniu opiekuje się jedna z osób. Zabezpieczenie skromniej zarabiającego lub w ogóle nie zatrudnionego współmałżonka ma szczególne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy w strukturze naszych wydatków zdecydowaną większość stanowią koszty związane z podstawowym utrzymaniem miesięcznym.

-zaciągnięte zobowiązania - wykorzystanie kredytów w celu osiągnięcia celów szybciej jest bardzo popularne nie tylko w Polsce. Warto pamiętać o tym, że w przypadku śmierci suma zobowiązań spada na współmałżonka i/lub dzieci. Brak odpowiedniej zdolności kredytowej współmałżonka może skończyć się wypowiedzeniem kredytu i utratą majątku. Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, warto tu również uwzględnić kredyty inwestycyjne.

-poziom oszczędności / majątku - zwłaszcza osoby, które zgromadziły niewielkie oszczędności (bądź do tej pory nie udało im się w ogóle zgromadzić poduszki finansowej) powinny zabezpieczyć polisą dotyczące ich ryzyko. W takiej sytuacji jeden, nawet niewielki wydatek może spowodować poważne zagrożenie dla płynności finansowej, a w cięższych przypadkach nawet spiralę zadłużenia.

-wychowanie dzieci - utrzymanie pociech to spory koszt. Szacuje się, że do momentu zakończenia studiów statystyczna rodzina wydaje ponad 300 tys. zł na przygotowanie dziecka w dorosłość. Pełna wartość dotacji 500+ to ok. 108 tys. zł. W przypadku utraty żywiciela rodziny, takie koszty mogą być ciężkie do udźwignięcia przez jednego rodzica. Warto również wspomnieć o tym, że dalsza chęć pracy takiego rodzica może wiązać się z kosztem zatrudnienia dodatkowej opieki nad dziećmi.

Na koniec warto pamiętać o tym, że zabezpieczenie siebie oraz rodziny w młodym wieku kosztuje miesięcznie niewielką frakcję oczekiwanych kwot odszkodowania, a może w znacznym stopniu przyczynić się do bezpiecznych i przewidywalnych finansów. Zapewniamy też sobie dostęp do ubezpieczenia w starszym wieku gdy nasza historia chorobowa uniemożliwi nam przystąpienie do ochrony. Kontynuacja nabytego wcześniej ubezpieczenia nie wymaga ponownej ankiety medycznej.

Pobierz droetker4 - Ubezpieczenie – co warto wziąć pod uwagę przy obliczeniach

Temat ten m...
źródło: comment_1629893122NlnH3xDnYMFnHkF67TJIuW.jpg
  • 5
@normanos dlatego spośród 40 możliwych ubezpieczeń na polskim rynku w ofercie mamy nieco ponad 15, a realnie najczęściej wybierane przez nas i klientów zamykają się w 3/4 rozwiązaniach które posiadają najszersze zakresy, definicję oraz nie posiadają wyłączeń. Przekłada się to niestety na wyższą cenę, ale nie jest ona jakaś niemożliwa do zaakceptowania. Łączny koszt ubezpieczenia wynosi najczęściej od 1.5%-2.5% miesięcznych zarobków gospodarstwa domowego. Druga kwestia to czy realnie Cię takie oszustwo spotkało?
@normanos: Jeżeli wybierasz TU ceną bez analizy OWU to może tak być. Jeżeli kierujesz się OWU, a cena jest na 2 planie to będziesz miał takie ubezpieczenie, które weźmie na klate odpowiedzialność.

P.S. Kiedyś widziałem raport PZU chyba, że ok. 70% życiowych nie jest wypłacanych, bo nikt się po nie nie zgłasza, pomimo że przysługuje wypłata świadczenia( ͡° ͜ʖ ͡°)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@droetker4: Znajoma nauczycielka miała ubezpieczenie grupowe, w którym OWU miało definicję "złamanie kończyny = złamanie dwóch lub więcej kończyn".

Płaciły tak dwa lata, aż jej mąż nie przeczytał jej OWU i na drugi miesiąc całe przedszkole zrezygnowało z tej gównoumowy, bo było tam więcej takich kruczków.