Wpis z mikrobloga

Obecnie kredyt to 16% moich zarobków (nie liczę dodatkowych zleceń). Chcę skrócić okres kredytowania ale wiadomo, że teraz troche strach bo jednak nigdy nie wiadomo co się wydarzy na rynku mając PIS u władzy.

Zastanawiam sie z ciekawości czy ktoś wie jak wygląda restrukturyzacja? Czy banki robią jakiś problem czy to jest tak samo proste jak podpisanie aneksu by płacić mniej? Obecnie dzięki nadpłatom mam skrócony okres kredytowania o 5 lat.

#kredythipoteczny #ing
elena-mary - Obecnie kredyt to 16% moich zarobków (nie liczę dodatkowych zleceń). Chc...

źródło: comment_16298749943RiF00dL7Oe2l90DfHQcJB.jpg

Pobierz
  • 21
@marcpol: bo chce się pozbyć kredytu szybciej niż to mam w umowie. Wiem, ze kredyty są rekordowo tanie i lepiej inwestować itp ale chce też nadłacać kredyt i skrócić sobie okres kredytowania.
@marcpol: bo chce się pozbyć kredytu szybciej niż to mam w umowie.


@elena-mary: Nie ma potrzeby, aby skracać okres kredytowania w tym celu.

Odsetki w każdej racie kredytu są obliczane według aktualnego salda kredytu. Nadpłacając kredyt w każdej racie (czyli co miesiąc) osiągniesz dokładnie taki sam koszt kredytu jak przy skróceniu okresu kredytowania. Zaletą będzie to, że szansa na ziszczenie się Twoich obaw będzie znacznie mniejsza - zobowiązana będziesz do
Umowa z ING nie podaje szczegółowych informacji na ten temat.


@marcpol: Dziwne. Miałem już sporo przeróżnych kredytów i zawsze miałem zapisy o tym, co się stanie, gdy nie zapłacę, gdy nie zapłacę w terminie, albo gdy zapłacę przed czasem. Ale ING nigdy nie dawał mi kredytu, więc może dlatego...?

Zadzwoń do infolinii i poproś o przygotowanie stosownej symulacji szybszej spłaty.
(w moich przypadkach w innych bankach ta metoda działała doskonale)
@marcpol: Dziwne. Miałem już sporo przeróżnych kredytów i zawsze miałem zapisy o tym, co się stanie, gdy nie zapłacę, gdy nie zapłacę w terminie, albo gdy zapłacę przed czasem.


@ConanLibrarian: Oczywiście, że takie postanowienia w umowie również się znajdują. Natomiast w kwestii samej restrukturyzacji jest dokładnie to, o czym napisałem wyżej.
A co masz na ten temat we umowie?


@ConanLibrarian: ogólniki. Trzeba złożyć wniosek i będzie on rozpatrywany ¯\_(ツ)_/¯

możesz nadpłacać kredyt i wpłacać pewne sumy poza ratami kredytu


@Nie_znany: No tak właśnie robię ale takie nadpłaty obiżają tylko ratę a nie skracają okresu kredytowania. Do tego potrzebny jest aneks.

Nadpłacając kredyt w każdej racie (czyli co miesiąc) osiągniesz dokładnie taki sam koszt kredytu jak przy skróceniu okresu kredytowania.


@marcpol:
Do tego potrzebny jest aneks.


@elena-mary: W moich umowach były różne zapisy. Że nadpłata zmniejsza odsetki. Że zmniejsza dług. Że trafia na konto aż do czasu podjęcia decyzji przez bank, po mojej deklaracji, co z tym zrobić. W dwóch przypadkach skracało to czas kredytowania. :-)

Był (albo jest? Nie śledzę nekrologów) taki jeden przebieraniec, który mówił, że warto rozmawiać. M.in. dlatego banki mają i infolinie, i pracowników. :-)))
Był (albo jest? Nie śledzę nekrologów) taki jeden przebieraniec, który mówił, że warto rozmawiać. M.in. dlatego banki mają i infolinie, i pracowników. :-)))


@ConanLibrarian: tak ale oni zapewne mi powiedzą, ze nie ma problemu, że wszystko łatwo i prosto ale wolę popytać czy ktoś nie miał w PRAKTYCE problemów.
Lepiej doinformować się z kilku źródeł a nie jednego.
, że wszystko łatwo i prosto


@elena-mary: No ale to oni dyktują warunki i tylko oni wiedzą, co zaproponują i jak. Dlatego - zamiast kombinowania - wystarczy pójść do banku lub zadzwonić i poprosić o nowe warunki. I już wiadomo co, i jak.:-)
Odsetki w każdej racie kredytu są obliczane według aktualnego salda kredytu. Nadpłacając kredyt w każdej racie (czyli co miesiąc) osiągniesz dokładnie taki sam koszt kredytu jak przy skróceniu okresu kredytowania.


@marcpol: dobra. Jeszcze raz przeczytałam. Myślałam, że jak nadpłacam co miesiąc to się liczy inaczej niż jak po podpisaniu aneksu. Dzięki :)
@elena-mary: Po prostu nadpłacaj (o ile nie masz zapisanych karnych prowizji za nadpłaty). W Ing chyba do 3 miesięcy od ostatniej nadpłaty możesz skrócić okres kredytowania (domyślnie nadpłata zmniejsza ratę). Zresztą nie musisz nic skracać. W miarę nadpłat wreszcie będzie spłata całkowita która nastąpi odpowiednio wcześniej. Masz wtedy niskie raty miesięczne i jak danego miesiąca nie chcesz nadpłacać to nie nadpłacasz.
@marcpol: Ale nazwa nie ma żadnego znaczenia. Zrozumiałem, że chcesz spłacić kredyt szybciej, niż się umówiłeś. :-)


@ConanLibrarian: Oczywiście, że ma. :)

Restrukturyzacja jest zdefiniowana w prawie. Jest to rozwiązanie dla osób mających problemy ze spłatą zobowiązania. Daje to szanse na uniknięcie wypowiedzenia umowy, ale powoduje określone konsekwencje w przyszłości.

@elena-mary: W moich umowach były różne zapisy.


@ConanLibrarian: Reguluje to precyzyjnie ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze
W sumie to jest to często podreślane w różnych artykułach.


@elena-mary: Tak, jednak wprowadzają one w błąd swoimi założeniami i nigdy nie wyjaśniają sposobu naliczania odsetek. Zakładają jednorazową dużą nadpłatę i spłacanie reszty kredytu zgodnie z harmonogramem. Wtedy rzeczywiście skrócenie okresu kredytowania jest lepszym rozwiązaniem.
est to rozwiązanie dla osób mających problemy ze spłatą zobowiązania.


@marcpol: Sprawdzam: "Obecnie kredyt to 16% moich zarobków (nie liczę dodatkowych zleceń). Chcę skrócić okres kredytowania ale wiadomo, że teraz troche strach bo jednak nigdy nie wiadomo co się wydarzy na rynku mając PIS u władzy."

No i zipa dumna. Więc weryfikuję: " Obecnie dzięki nadpłatom mam skrócony okres kredytowania o 5 lat." Dalej nie ma potwierdzenia tej tezy o problemach.
jest różnica


@elena-mary: Przecież dokładnie to samo zostało opisane wyżej. Bazuje to jednak na założeniu braku dalszych nadpłat lub nadpłat w takiej samej kwocie (bez skracania okresu nadpłata powinna być coraz większa, bo spada wymagalna rata), co wprowadza w błąd.

Podsumowując - przy tej samej łącznej płatności miesięcznej koszt kredytu będzie identyczny bez względu na okres kredytowania.