Wpis z mikrobloga

Odebrałem gryps od kolegi, więc przekazuję, gołomp pocztowy przekazał co następuje:

Pozdro, dobre mordeczki, @Villard z tej strony. Spiritus movens ostatniego zamieszania z reklamodawcami na Wykopie. Parę słów ode mnie w kontekście działań włodarzy naszego ukochanego portalu.

Przypominam też o apelu @Kozajsza.

1. Bardzo nie lubię, jak się na mój temat kłamie. A dokładnie to uczyniono w kontekście pierwotnego znaleziska – o dziwo nieusunięte dalej wisi na moim koncie – sugerując, że zmanipulowałem Wykopkami. Ale skłamano w sposób tak komicznie nieudolny, że złość ustępuje miejsca rozbawieniu. Wyraźnie rozróżniałem działania anonów z 4chana od zaniechań moderacji Wykopu. Rozróżnienie, uwaga, pojawiło się nawet w tytule znaleziska. Dosłownie wystarczy przeczytać tytuł znaleziska, by zobaczyć, że oświadczenie moderacji przeczy faktom. Podobnie wyraźnie rozróżniałem te dwie sprawy w absolutnie każdej templatce maila do reklamodawców, której byłem autorem.

2. Moderacja utrzymuje, że Na Wykopie znalazła się tylko i wyłącznie informacja o tym, że tego typu działanie zostało podjęte w serwisie 4chan. Jest to nieprawda. Było paru – oby kiepskich żartownisiów – z Wykopu, którzy twierdzili, że dołączyli się do akcji denucjacyjnej. A jeszcze inni prosili o to, by podano im kontakt, bo bardzo chętnie by podonosili do talibów. Śmieszków, którzy wychodzą z założenia, że ta podła, nienawistna część tagu przegryw – która jednak zdecydowanie nie jest jego całością – nie mogłaby odnaleźć do sił Talibanu jakiegokolwiek kontaktu, informuję, że znalezienie takich kontaktów to rzecz niestety łatwa. A w jaki dokładnie sposób to zrobić, to już wam podpowiadał nie będę.

3. Podobno wskazane wyżej treści zostały usunięte, a ich autorzy zbanowani. Jest to bzdura, w pięć minut znalazłem dziesięć przykładów kont, które chwaliły działania anonów z 4chana, albo deklarowały donoszenie do talibów, jak tylko ktoś podrzuci im kontakt. Dalej liczyć mi się po prostu nie chciało. Żadne z nich nie ma bana. A o tym, że żadne z nich nie ma bana, wiedzą już dziennikarze piszący o Wykopie ;).

4. Wykop wychował sobie takich użytkowników, którzy myślą, że nasłanie Policji na dziennikarkę piszącą artykuł o portalu ze śmiesznymi obrazkami, zawiadamiając służby o rzekomym morderstwie i zwłokach w jej mieszkaniu, to pomysł wspaniały. Musicie być z siebie bardzo dumni.

5. Michale Białku, polecam odpowiadać na prośby o rozmowę od dziennikarzy, które dostajesz na LinkedIn. Pozdrowienia po kawusi z Sylwią Czubkowską. Mogę zaręczyć, że pani Sylwia nie gryzie i jest bardzo miłą osobą, nie masz się czego bać.

6. Żeby nie było, że tylko krytykuję, a nie proponuję żadnych rozwiązań – przekazuje pomysły od jednego z wielkich Polaków i patriotów z Wykopu:

a) Warto uzależnić siłę wykopu i zakopu od wskaźnika wykopywania/zakopywania informacji nieprawdziwych. To chyba rozsądny postulat na walkę z dezinformacją, nie sądzicie?

b) Użytkownicy wykopujący takie znaleziska powinni też dostawać powiadomienia po uznaniu znaleziska za informację nieprawdziwe. Źeby nie tkwili w błędnym przekonaniu.

c) To akurat ode mnie: na nocnej zmianie powinna na belce mirko lądować lista telefonów dla osób w kryzysie. Naprawdę, temu miejscu takie ułatwienia są potrzebne. Piszę to z pozycji osoby, która wiele razy takie numery podawała tu osobom, które ich potrzebowały. Bo dla osoby w takim stanie nawet poszukanie takiego numeru może być zbyt trudne.
A czasem nawet musiałem słać maile na cyber-kgp@policja.gov.pl. Do czego zachęcam każdego z Was, jeśli zobaczycie, że ktoś deklaruje, że odbierze sobie życie.

d) Sytuacja, w której sygnaliści problemu dostają rok bana, a nienawistnicy – dwa tygodnie, też nie jest zbyt zdrowa, nieprawdaż? Ja tam za bana jestem wdzięczny, chętnie odpocznę od Wykopu, raczej za rok już tu nie wrócę. Ale wolałbym, żeby użytkownicy o mentalności szmalcownika doczekali się jednak adekwatnej kary za swe przewinienia i nie mieli możliwości powielać swoich treści.

To tyle. Produkuję się tak, bo jednak mam sentyment do tego miejsca. Poznałem tu świetnych ludzi. Byłem świadkiem, a także uczestnikiem, ciekawych inicjatyw, jak Tygodnik Neuropa czy Baryłka Krwi. Ale normalnym użytkownikom w tym miejscu coraz bardziej duszno. A i reklamodawcy mają swoje wymagania.

Zostawiam zatem pod rozwagę kwestię, czy warto bronić patologicznych treści, które będą odstraszały firmy chcące się tu promować. Nie mówiąc już o tym, że przyzwalacie tutaj na tworzenie klimatu, który naprawdę może skończyć się tragicznie. A wtedy krew będzie na waszych rękach. Jeżeli sygnalizowanie takich nieprawidłowości to działanie na szkodę serwisu, nie chcę mieć z tym serwisem nic wspólnego.

#afera #wykop #neuropa
Kozajsza - Odebrałem gryps od kolegi, więc przekazuję, gołomp pocztowy przekazał co n...

źródło: comment_1629572728JhkJjSCXnugzZauyMRctYI.jpg

Pobierz
  • 66
@Kozajsza podpunkty punktu 6. są dość racjonalne, zwłaszcza podpunkt "a", który widziałem ostatnio w jednym z postów @eoneon.

Niestety wszyscy chyba wiemy jakim kwikiem skończyłoby się wprowadzenie czegoś takiego.

Od siebie dorzuciłbym jeszcze intensywną moderację zielonek. Sporo troll mogłoby się zniechęcić, gdyby przez pierwszy miesiąc wszystko co postują przechodziło przez sito.
@Ethordin: Myślę że dość łatwo byłoby naprawić dużo rzeczy na wykopie poprzez stworzenie pewnego mechanizmu samoregulacji serwisu pod postacią jakiegoś user score (nie mylić z obecnym rankingiem który jest bez sensu).

Zielonki powinny mieć ekstremalnie wysoki próg wejścia na główną, a bycie zielonką powinno trwać conajmniej 3 miesiące bez bana - ban resetuje licznik. Dodawanie lub wykopywanie jawnych fejków osłabiałoby user score. Zgłaszanie ich - dodawało punkty. Recydywa czyli 3 bany
@am_anfang_war_napoleon: Afery #4konserwy z dzisiaj
1. Afera o mema z Konfabulacją: https://www.wykop.pl/link/6240313/neuropek-wkleja-fejkowego-posta-konferedacji-z-opisem-to-nie-fejk/
2. Ktoś wstawił artykuł z Rzeczpospolitej po czym sam zgłosił do moderacji by usunąć znalezisko bo dostał wpisy że może to być nie do końca prawda: https://www.wykop.pl/link/6240557/o-tym-jak-neuropki-wykopaly-fakenews-o-konfederacji/
Myślę że dość łatwo byłoby naprawić dużo rzeczy na wykopie poprzez stworzenie pewnego mechanizmu samoregulacji serwisu


@Kozajsza: Niestety niczego takiego nie będzie. Spójrzmy prawdzie w oczy: od jakichś 5 lat Wykop się nie tyle rozwija, co degeneruje. Wskazuje to na brak inwestycji, a tenże brak z kolei sygnalizuje niewiarę właścicieli w jakieś wielkie życie serwisu w przyszłości i stawianie na odcinanie kuponów od tego co jest zamiast np. poszukiwania finansowania.

Prawdę
@Kozajsza: Problemem tego serwisu jest fakt, że moderacja była totalnie bierna i nie robiła kompletnie NIC w czasach gdy różne kółka wzajemnej adoracji o charakterze zbrojnym wychodziły z wypoczanowej piwnicy do wypoczanowego mejnstrimu, mimo że na ten problem zwracano im uwagę, literalnie, tysiące razy - a teraz tak przeraźliwie boją się odwetu tychże grupek, gdy hipotetycznie najdzie ich ochota na walkę z nimi, że "robienie niczego" stało się domyślną polityką.

Na
@Kozajsza @Villard
Pisanie

5. Michale Białku, polecam odpowiadać na prośby o rozmowę od dziennikarzy, które dostajesz na LinkedIn. Pozdrowienia po kawusi z Sylwią Czubkowską. Mogę zaręczyć, że pani Sylwia nie gryzie i jest bardzo miłą osobą, nie masz się czego bać.


Śmieszne sztuczki socjologiczne, mające pozycjonować @m__b w roli przestraszonego petenta. Proponuję zamiast załamywać ręce nad poziomem wykopu i brakiem kontaktu z Michałem Białkiem zacząć wrzucać sensowne treści a kontakt wystarczy przecież
Zaskakujące jest, że Sylwia Czubkowska nie potrafi znaleźć numeru telefonu do Michała Białka. Ktoś tu manipuluje.


@bijotai: Nie odebrałem tak tego. Odebrałem to bardziej w stylu wiadomość wysłana do Białka mniej więcej o treści "dzień dobry, kiedy możemy się umówić na wywiad do gazety?" i w odpowiedzi, cisza w eterze xD