Wpis z mikrobloga

#zeglarstwo
Nie lada refleksem wykazał się koszalinianin, pan Tomasz Kalisz, który wczoraj (17.08) zdokumentował fotograficznie dwa dramatyczne wydarzenia w Darłówku. W obu przypadkach gra toczyła się o życie. W czasie sztormu jacht żaglowy, który próbował wejść do portu, silny wiatr zniósł na kamienne umocnienia brzegu. Wyglądało to dramatycznie. Na szczęście rozbitkowie wyszli na brzeg o własnych siłach, jednemu z nich trzeba było udzielić pomocy medycznej. W tym samym niemal czasie dwóch ryzykantów, nic nie robiąc sobie z potężnych fal przewalających się po portowym falochronie, szło do samych główek portowych. Trzecia fala, która objęła mężczyzn, zmyła jednego z nich. Drugi po chwili rozebrał się i skoczył do wody, żeby pomóc koledze. Obaj życie zawdzięczają szczęśliwemu zbiegowi okoliczności: w tym rejonie znajdowali się akurat ratownicy morscy i podjęli z wody tonących. W opinii świadków zdarzenia bez tej interwencji mężczyźni nie daliby rady falom. Zdjęcia: Tomasz Kalisz
https://www.facebook.com/331240716788/posts/10160505468736789/?d=n
suqmadiq2ama - #zeglarstwo 
Nie lada refleksem wykazał się koszalinianin, pan Tomasz ...

źródło: comment_1629345528NkgHAxlfbECS0qNFX2lWXv.jpg

Pobierz
  • 49
  • Odpowiedz
@suqmadiq2ama: Ryzykownie wchodzić do portu przy takim wietrze, ale z tego co widziałem prognozy to mieli przed sobą jeszcze z 2 dni sztormu więc nie było wyjścia. Ciężka sytuacja, mam nadzieje że nic poważnego im się nie stało a jacht był ubezpieczony bo po takim dzwonie to chyba jedyne co to szkoda całkowita.
  • Odpowiedz
@fan99 żaden ze mnie żeglarz, ale ja bym płynął do portu z szerszym wejściem albo takiego, który ma dłuższą nawietrzną główkę (Łeba), ale to jednak kawał drogi
  • Odpowiedz
@fan99 żaden ze mnie żeglarz, ale ja bym płynął do portu z szerszym wejściem albo takiego, który ma dłuższą nawietrzną główkę (Łeba), ale to jednak kawał drogi


@spoxman: Zwiewa sie na pełne morze jak najdalej od brzegu i sztormuje aż sie skończy
  • Odpowiedz
@spoxman: Łeba daleko i wejście co najmniej tak samo ryzykowne - prowadzi blisko linii rew i plaży. Niestety nie ma na naszym otwartym wybrzeżu dobrych portów schronienia już przy nieco tylko mocniejszym wietrze. Pozostaje przeczekać (trudne psychiczne i fizycznie), uderzać na Bornholm (zawsze będzie port zawietrzny), ewentualnie ryzykować. Ale każdy z portów ma swoją długą listę wypadków powstałych, gdy zmęczona załoga próbowała w złej pogodzie się schować.
  • Odpowiedz
@suqmadiq2ama: Łatwo się mówi... Jak masz na jachcie 6-8 osób to się to robi relatywnie spoko jak się nie boją. Jak jesteś we dwójkę to co? Kiedy odpoczniesz? Stałem w cięższych warunkach na Islandii 8h. Na dół poszedłem chyba na autopilocie i usnąłem.
  • Odpowiedz
@pietryna123: Nikt nie mówi że łatwo ale śmiało stwierdzę że dla 80% pasażerów jacht to taki samochód za milion gdzie sie #!$%@? fotki na insta z drinkami. Większość ludzi z patentami nawet nie zna podstaw-podstaw.
Żeglarstwo morskie to sport ekstremalny
  • Odpowiedz
@suqmadiq2ama: Byłem tam i widziałem część zajścia z wysokości kładki na wydmach. Przed samym wejściem do portu miotało nim tak, że kilka razy miało się wrażenie jakby jacht się już przewrócił do góry dnem. W czasie wejścia do portu byłem pewien, że dali radę. Wtedy przyszła fala i cisnęła nimi o falochron. Dalej jeszcze widziałem tylko chwilę jak jeszcze walczyli ale bardzo słabo bo falochron wszystko zasłaniał. Akcji ratunkowej nie widziałem
  • Odpowiedz
@suqmadiq2ama: Nielada refleks to ustrzelenie nurkującego sokoła wędrownego z prędkością 400km na godzinę tuz przed pochwyceniem ofiary.
Tutaj wystarczyło tylko wykadrować i czekając spokojnie dać serie zdjęć
  • Odpowiedz
Łatwiejsze wejście przy tym wietrze mieli by do Kołobrzegu, ale nie wiem skąd płynęli. Z Darłowa do Kołobrzegu ciężka halsówka by ich czekała. Sam na bank nie podchodziłbym z kierunku z którego podchodzili na główkę, a jeśli już to dużo wyżej względem wiatru bym zaczynał, ale to na prawdę musiałbym wchodzić bo nie ma innego wyj ścia. Normalnie spierdzielałbym w Morze. Dali ciała moim zdaniem przed wyjściem na wodę. Meteo wyraźnie pokazywało
  • Odpowiedz
@suqmadiq2ama: handlujcie z tym, polska morska husaria dała radę ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)¯\_(ツ)_/¯

A Polish sail-boat reach Svaneke harbour, Bornholm after 26 hours sail-trip from Gdynia, Poland. Wind is 22m/s and out of the 9 people on-board only one has experience.
MonochromeMan - @suqmadiq2ama: handlujcie z tym, polska morska husaria dała radę ( ͡°...
  • Odpowiedz
@Monochrome_Man: Only one had experience but all of them had some luck ;)

Wbrew pozorom tu nie jest fala idealnie w poprzek więc mieli łatwiej. Zaczęli podejście też znacznie wyżej. Oczywiście znam ten film ;)
  • Odpowiedz