Wpis z mikrobloga

hej śmieszki od #linux mam zainstalowanego #ubuntu na kompie, i miałem zawsze na początku wybór systemu/grub/dual boot, ale po jakimś czasie mi to zniknęło - a potem w ogóle zapomniałem o linuksie. Nawet nie pamiętam na jakiej partycji to mam. Jak przywrócić dualboot/grub? Chciałbym ew. zaktualiować linuksa i go dalej używać (ew. podmienić na tego zoriana, bo jest taki eyecandy). Pozdro #mirkihelp #ithelp #linuxhelp #linuks #it
  • 12
  • Odpowiedz
@ted-kaczynsky: przy uruchamianiu komputera wejdź w bios, uruchom ubuntu z poziomu biosa i na linuksie przywróć ustawienia gruba do wyboru systemu przy starcie kąkutera. Może to też wymagać zmiany partycji startowej na tą z linuksem
  • Odpowiedz
@moll: tylko
a) jak uruchumić ubuntu z poziomu biosa
b) jak przywrócić ustawienia gruba
c) napisałem, że nie wiem która partycja zawiera linuks, nawet nie wiem jak to sprawdzić
jestem kompletnym n00bem( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
a i c) w biosie przestawiasz która partycja ma być startowa - jeśli masz kilka, to próbuj po kolei, aż trafisz
b) jak wpiszesz w google to Ci wyrzuci co po kolei wpisywać w konsolę - dawno tego nie robiłam, więc z głowy nie podam
  • Odpowiedz
znajdziesz gdzieś frazę UEFI albo Secure Boot to znaczy, że masz. To jest istotne.


@Kryspin013: o to wiem, ze tam jest secure boot bo to pamiętam

Lenovo, 6gb ramu, 2 dysku (hdd 500gb, ssd 500gb wsadzony zamiast czytnika cd), karta graf integra + jakis geoforce
  • Odpowiedz