Wpis z mikrobloga

Hej Mirki.

Chcę kupić 50/50 ze znajomym działkę budowlaną. Jako, że to dość drogi interes to muszę posilić się kredytem (mam 40% gotówki). Teraz ten kredyt chciałbym wziąć pod hipotekę mojego mieszkania ( będzie to jakieś 60% wartości mieszkania ).

Konsultowałem to z dwoma doradcami i kręcą nosem, że lepiej brać pożyczkę hipoteczną niż kredyt hipoteczny.
Tyle, że pożyczka ma mega wyższe oprocentowanie, więc mam wrażenie, że ktoś tu może dostać wyższą prowizję za pożyczkę niż kredyt... :(

Czy jest szansa, na taki kredyt i mam szukać po prostu ogarniętego doradcy, czy faktycznie pożyczka to jedyna opcja?

#kredythipoteczny #kredyt #nieruchomosci
  • 18
więc mam wrażenie, że ktoś tu może dostać wyższą prowizję


@michu151: slowo klucz :) osobiscie zaproponowano mi zwykla pozyczke gotowkowa na zakup mieszkania (gdyz bralem bardzo maly kredyt), powiedzialem, ze chyba sa niepowazni i wzialem kredyt hipoteczny. Pozyczka gotowkowa to dwa razy takie RRSO, ale wiadomo na czym zarobia, wiec nie sluchaj doradcy a przekalkuluj to sobie ;]
@SuperMaslo: Jeden to w ogóle mówił, że nie ma takiej możliwości bo banki nie dają takich kredytów. Drugi już wspomniał o kredycie celowym ale mówił, że na 100% bank odrzuci taką opcję bo nie wiadomo kto kupuje drugą połowę i skąd ma na to pieniążki (inaczej ubrał to w słowa, ale mniej więcej taki był sens).

Trochę to dla mnie dziwne bo przecież zabezpieczeniem jest zupełnie inna nieruchomość więc na logikę
@kozerus: Czyli rozumiem, że się da i nie będzie to jakiś problem?
Jestem z Wrocławia, ale nie mamy jeszcze tej działki dopiętej na 100%, więc narazie orientuję się jakie są opcje. Jakby coś uderzać do Ciebie?

@Miszcz_Joda: do banku uderzę zapewne tak czy siak w celu porównania ofert. Narazie uznałem, że portal ze śmiesznymi obrazkami da mi szybszą odpowiedź niż wizyta w banku ;)
@Miszcz_Joda: tylko OP mówi o pożyczce hipotecznej, a nie gotówkowej a to różnica. Owszem, pożyczka hipoteczna jest droższa niż kredyt hipoteczny, ale nie w takim stopniu jak droższy jest zwykły kredyt gotówkowy. Prowizja przy pożyczce hipotecznej nie jest wyższa niż przy kredycie hipotecznym, a jest trochę prostszy i szybszy proces udzielenia kredytu.
Trochę to dla mnie dziwne bo przecież zabezpieczeniem jest zupełnie inna nieruchomość więc na logikę nie powinno być problemu?


@michu151: Pożyczka hipoteczna to środki na dowolny cel, z zabezpieczeniem na nieruchomości. Pożyczki hipoteczne mają wyższe marże niż kredyty hipoteczne. Bank nie interesuje się tym na co wydasz środki.

Kredyt hipoteczny to środki na konkretny cel mieszkaniowy, z zabezpieczeniem na nieruchomości. W wielu bankach cel kredytowania i przedmiot zabezpieczenia muszą być tą