Wpis z mikrobloga

13 i 14 lipca została przyjęta ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania Wyższej Komisji Kwalifikacyjnej Sędziów i Wyższej Rady Sądownictwa
Reforma polegała na zwiększeniu niezależności sądów od rządu, wprowadzenie niezależnej komisji do wyboru sędziów do której wchodzi grono międzynarodowych ekspertów z prawem weta. Przyjęcie tych zmian spotkało się z pozytywną reakcją UE, USA, państw G7, Weneckiej komisji na rzecz demokracji i i wielu społecznych organizacji antykorupcyjnych.

Reforma sądów to była sztandarowa obietnica aktualnego prezydenta. Pomimo obaw jak sobie będzie radził na swoim stanowisku, to ta reforma pokazuje, że zmiany idą w dobrą stronę.


Pobierz Aryo - 13 i 14 lipca została przyjęta ustawa zmieniająca zasady funkcjonowania Wyższe...
źródło: comment_1628793166wJmWPgikfGwCJEEpRjd1To.jpg
  • 13
@olrajt:

A ja już kilkanaście lat nie byłem. Faktycznie widać zmiany na lepsze?


Myślę, że już po samych drogach najbardziej widać. W 2018 r. startowała reforma budżetu drogowego i sposobu naliczania pieniędzy na remonty, gdzie akcyza leci bezpośrednio na drogi a nie do budżetu państwa

Na Skyscrapercity masz np. wątek o Infrastrukturze drogowej Ukrainy. Od 2008 r. Do 2016 r. był to wątek głównie o beznadziei + jakieś pytania jak dojechać.
@Aryo: Najlepsze a zarazem troche tragiczne jest to ze przez polske i Węgry taka Ukraina i tak nigdy nie wejdzie do UE bo kraje zachodu nie chcą kolejnego kraju który może się nagle zbuntować, można patrzeć na te zmiany z podziwem niestety bez wyraźnego sygnału UE ze chcą Ukrainy entuzjazm w koncu się wyczerpie i do władzy dojdzie jakiś ukraiński Kaczyński
@eternos15: długotrwały proces dążenia do integracji może być lepszy. Łatwe wejście do UE mogłoby oznaczać ustanie dążenia do poprawienia sytuacji w kraju. Aktualnie jest fiksacja na punkcie dostosowania prawa do UE i to jest dobry kierunek. Czasem warto gonić królika niż go złapać.
@Aryo: widac, że wzięli się ostro za drogi jak i za same utrzymanie już istniejących. Ja byłem tylko na zachodzie i Kijowie, ale w miastach też dużo się buduje i to dobrej architektury a nie jak to jeszzcze było 10 lat temu że postawili klocek i fajrant. We Lwowie wyremontowano wiele dróg i tras tramwajowych. Widać, że budynki też remontują. We Lwowie fajnie ogarnęli plac koło dworca. Teraz tramwaje przyjeżdżają prawie