Wpis z mikrobloga

@WypokwykopowyMirek: Tachimetr mierzy w takim układzie w jakim masz osnowę do nawiązania. Jak chcesz być super precyzyjny i działać w układzie 2000 to ustaw skalę dalmierza na 0,999923. Ogólnie to gra nie warta zachodu. Jak masz super precyzyjną robotę to zakładasz własną osnowę realizacyjną w skali 1.
Żeby odległość zmierzona w terenie była w układzie np. 2000, najpierw trzeba ją zredukować na elipsoidę, potem na płaszczyznę odwzorowania, potem na płaszczyznę układu państwowego. A skala 0,999923 obowiązuje jedynie na południku środkowym. Zredukowana odległość wpływa na współrzędne, które oblicza tachimetr. Kątów nie redukujemy w obowiązującym układzie.
Jak działasz na obserwacjach, to te redukcje wykonasz w programie obliczeniowym, jeśli jednak współrzędne oblicza tachimetr, to już tego nie robi, jeśli nie wgrasz pliku z układem, lub samemu takiego układu nie zdefiniujesz w instrumencie. Oczywiście dla zwykłych pomiarów nie ma to tak naprawdę znaczenia.
@WypokwykopowyMirek: ale jakie Ty odległości chcesz mierzyć, że to będzie mieć znaczenie?
Zapewne masz większy błąd dalmierza + redukcja ppm i nie ma to znaczenia czy masz to wgrane czy nie.
@WypokwykopowyMirek: W tych plikach nie ma danych do redukcji o których pisałeś. Jest model geoidy, który jest siatką do interpolacji i dane do układu 2000 - skala, południk i przesunięcie. Wrzucam Ci te pliki, mam je z polskiego oddziału Leica. Nie używałem ich w Captivate tylko w Infinity. Mam nadzieję, że będą działać.
Link