Wpis z mikrobloga

Po ogłoszeniu projektu ustawy dotyczącej Nowego Ładu możemy na nowo i bardziej dogłębnie przeanalizować która forma opodatkowania działalności będzie najlepsza. Rozważymy kwestie z punktu widzenia zyskowności, ale też indywidualnych preferencji i planów finansowych. Czy wyższa kwota wolna od podatku i zwiększenie progu sprawi, że umowa o pracę będzie atrakcyjna? Czy rząd celowo chcę przejścia rzeszy programistów i nie tylko na ryczałt aby zwiększyć wpływy do budżetu? Czy Nowy Ład będzie dla kogokolwiek dobry?

Obciążania podatkowe wzrosną i wielu przedsiębiorców wydarzenie to powinno skłonić do refleksji, a następnie audytu tego jakie podatki i w jakiej wysokości płacili do tej pory. Na przykładzie programisty który zarabia 15000 zł netto wybrać możemy alternatywnie 4 formy osiągania zarobków i wszystkie będą porównywalnie atrakcyjne. Są to idąc od najmniej skomplikowanej. Umowa o pracę, działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem 12%, DG opodatkowane liniowo lub według skali oraz spółka z.o.o. Z jednej strony oczekiwaniami są sumarycznie jak najmniejsze obciążenia. Wymaga to najczęściej zaangażowania i utworzenia pewnych struktur i zależności w firmie. Inni cenią sobie prostotę, minimum formalności i na przykład dobrą zdolność kredytową. Różnica 1000 zł może nie być dla nich warta działania.

Zalety umowy o pracę:

- zwiększenie kwoty wolnej do 30000 zł oraz drugi próg od 120000 zł. Pamiętajmy, że progi sumują się w przypadku małżeństwa.
- do dyspozycji mamy także większą ilość odliczeń i ulg. Niewielkie wpadnięcie w drugi próg można skorygować odliczeniem IKZE, które daje wtedy zwrot 32% podatku. W stosunku do 17% opodatkowania wpłacanie obecnego limitu daję po 30 latach 28400zł różnicy w odzyskanym podatku.
- zwiększenie drugiego progu to także większa atrakcyjność dla osób poniżej 26 roku życia które teraz nie zapłacą podatku do 120000 zł zarobionych w danym roku.
- w przypadku L4 mamy wypłacane 80% naszego wynagrodzenia, to spora różnica w porównaniu do 64 zł/dzień przy DG.
- jest to forma zatrudnienia najkorzystniej rozpatrywana przez banki przy kredycie hipotecznym.
- pracodawca będzie dopłacał Ci 1.5% z tytułu PPK

W przypadku małżeństw które pracuje w konfiguracji działalność+ jeden etat często zarobki wynoszą rocznie około 200000-250000 zł. Daję nam to możliwość zmieszczenia się w całości w pierwszym progu. Niektórzy z was pewnie pomyślą o powrocie na UoP z B2B. Szczególnie osoby młode które zarabiają aktualnie około 8000-9000 zł i będą w stanie przez najbliższy czas nie płacić podatku dochodowego wcale. Nadal jednak UoP to najmniej atrakcyjna forma pod kątem łącznych obciążeń.

Po Nowym Ładzie- 15000 zł brutto= 9765 zł netto+ 1.5% PPK= 9911 zł

Zalety ryczałtu:

- obniżono jego stawki dla niektórych branż(programiści zapłacą 12%). 1/3 tej wartości będzie stanowić składka zdrowotna ZUS, czyli 4%.
- maksymalnie uproszczona forma opodatkowania. Brak możliwości rozliczania kosztów. Dochód= przychód – składki ZUS.
- można dzięki temu zrezygnować z księgowości lub obniżyć jej koszty o około 50%.
- jeśli do tej pory byłeś przedsiębiorcą który nie generował kosztów i nie interesował się możliwościami i sposobami na optymalizację ryczałt będzie dla Ciebie najbardziej korzystny.
- zdolność kredytowa liczona w niekorzystny sposób.

Po Nowym Ładzie- 15000 zł brutto = 11300 zł + mniejszy koszt księgowości

Zalety skali podatkowej/ podatku liniowego:

- w zależności od wysokości zarobków obie formy opodatkowania są zbliżone pod kątem atrakcyjności
- wysokość zapłaconego podatku oraz składki zdrowotnej zależy od bilansu zysków i kosztów.
- więcej o skutecznych i rentownych sposobach na generowanie kosztów pisałem [tutaj]( https://www.wykop.pl/wpis/57743691/zakup-nieruchomosci-jako-inwestycja-i-optymalizacj/) oraz [tutaj]( https://www.wykop.pl/wpis/58820407/kontynuacja-wpisow-dotyczacych-kwestii-podatkowych/). Możemy inwestować środki, wykorzystywać zakupione wcześniej składniki majątku, wpłacać wynagrodzenie na umowy oszczędnościowe, czy wyznaczyć biuro w naszej nieruchomości. Dzięki temu możemy wygenerować około 40- 50% kosztów i obniżyć podatek. Wiele zakupów prywatnych w polskich realiach odbywa się także przez firmę.
- po wprowadzeniu Nowego Ładu najprawdopodobniej nie będzie można rozliczyć amortyzacji mieszkań jako koszt oraz na pewno wykupić samochodu z leasingu na osobę prywatną(zostaje darowizna, cesja na przedsiębiorstwo o niskim ryczałcie). Ogranicza to przytoczone wyżej formy optymalizacji.
- stawka podatku jest niezależna od branży w jakiej prowadzimy przedsiębiorstwo.
- przy wysokich kosztach najsensowniejsza i najbardziej popularna forma prowadzenia firmy.

Po wprowadzeniu Nowego Ładu i kosztach na poziomie 40% przychodów:
15000 zł brutto- 11590 zł netto


Przy bardzo małych działalnościach które płacą rocznie mniej niż 3604 zł rocznie możliwe jest także płacenie KRUS, zamiast ZUS. Potrzebny jest minimum hektar ziemi oraz 3 lata karencji. Zapłacimy wtedy 1/5 tego co na ZUS oraz nie obejmie nas zwiększona składka zdrowotna.

Zalety spółki:

- brak odpowiedzialności za zobowiązania przedsiębiorstwa. Bardzo ważne przy branżach innych niż specjalistyczna czy umysłowa.
- 9% CIT oraz brak ZUSu.
- dalsze opodatkowanie zależy od sposobów wypłacania wynagrodzenia ze spółki. Możemy wyróżnić powołanie(skala podatkowa), umowy zlecenie, podnajem samochodów i nieruchomości, umowy ubezpieczeniowo-oszczędnościowe dla wspólników(brak podatku przy wypłacie, odliczenie CIT). Sumarycznie przy dobrze poukładanej strukturze wypłat zapłacony podatek powinien wynieść 10-12%. Analiza rozwiązań oraz doradztwo najduję się to w zakresie moich kompetencji.
- wyższe koszty księgowości oraz prowadzenia spraw biurowych.
- w przypadku wspólników jedyny i najbardziej profesjonalny podział majątku, wkładu oraz udziału w tworzenie firmy.

Po wprowadzeniu Nowego Ładu i utworzeniu struktur wypłacania wynagrodzenia według powyższego opisu:
15000 zł brutto- 12285 zł netto + 400-500 zł księgowość.


Ranking rozwiązań pod kątem miesięcznej kwoty do wypłaty przy 15000 zł brutto:
1. Spółka z.o.o. 11850 zł
2. Podatek według skali(40% kosztów)- 11590 zł
3. Ryczałt- 11350 zł
4. Umowa o Pracę- 9765 zł
Ranking rozwiązań pod kątem starania się o kredyt hipoteczny:
1. Umowa o pracę
2. Podatek według skali/zasad ogólnych
3. Ryczałt/Spółka- ogranicza nas wybór banków oraz obniżone liczenie zdolności.

Zapraszam do darmowego skonsultowania ze mną swojej sytuacji pod kątem podatkowym i finansowym. Zajmuję się także kredytami, inwestycjami, zabezpieczeniem majątku oraz ubezpieczeniami. W kontekście firmowym oraz prywatnym. Pierwszą część tego tematu możecie przeczytać pod tym linkiem.

https://finansedlaswiadomych.pl/2021/05/24/nowy-lad-poradnik-podatkowy-dla-przedsiebiorcow-maj-2021/

droetker4 - Po ogłoszeniu projektu ustawy dotyczącej Nowego Ładu możemy na nowo i bar...

źródło: comment_1628513719JTXdYiXRUzDKG9i4RjHhX9.jpg

Pobierz
  • 55
  • Odpowiedz
@droetker4: przy uop dla programistow warto wspomnieć o scenariuszu z kup. Przy 80% na rękę może zostać ponad 11k, do tego jakoś w grudniu jeszcze to podskakuje, bo limit zusu się osiąga
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@droetker4: czy możesz przyblizyc w jaki sposób liczony jest tutaj ryczałt? Mi wychodzi inaczej:
dochód = (przychód - niecałe 1000zl składki ZUS bez zdrowotnego) - 12% - 4%
czyli dla 15k:
(15000 - 1000) * 0.84 = 14k * 0.84 = 11760zl

W porównaniu powyżej mamy 11300zl, różnica 460zl. Nawet jak dorzucimy chorobowe (jakieś 80zl) to mi się nie pokrywa :).
  • Odpowiedz
a co z JDG na podatku liniowym? Fajnie jakbyś podał różnice vs Sp. z o. o.


@batq: Nie jestem OPem, ale dodatkowe zobowiązania, pełna księgowość niekoniecznie będą tego warte. Tak samo nie zawsze JDG będzie warta spokoju na UoP.

Może ktoś lubi lub opłaca się mu "oszczędzać" czasem i stresem, gdzie IMO alternatywnie można tym czasem i stresem znaleźć dodatkowy dochód i bardziej zbliżyć się do warunków, w których Sp. z
  • Odpowiedz
@little_muffin: podatkowo wcale tak źle polska nie wychodzi, szczególnie jak doliczysz koszty życia w innym kraju... szczególnie jak to kraj gdzie w grę wchodzi tylko wynajem mieszkań w mieście bo ceny za wysokie na kredyt nawet z dobrą pracą. Więc końcowo co sobie licze to życie w polsce się całkiem opłaca. Oczwiście najlepiej na B2B i zdalnie z bogatszym krajem. Oczywiście są wyjątki, jak jesteś w tym top x% i masz
  • Odpowiedz
@GotoFinal: serio? Wiesz co, pracowałam za granicą i to nie jako specjalista. Na najniższych pozycjach mogłam: opłacić mieszkanie, kupić wszystko do domu co potrzebuje i jeszcze odłożyć. Za niedługo to kurtkę kupisz na zimę i połowa wypłaty ci pójdzie. Jedzenie podrożało. Prąd drożeje. Więc nie mów proszę o podatkach w innych krajach - tak w innych krajach więcej Ci zabiorą podatku, ale to co zostanie i tak będzie wyższe od kwoty
  • Odpowiedz
@little_muffin: najniższe pozycje to inna sprawa, chodzi mi właśnie o te wyższe, gdzie w polsce masz z minimum te 20k na fakturze a za granicą najcześciej (z krajów co mnie interesują) nie ma tak dziurawych podatków i nie można oszczędzić na działalności. No i jak szukam odpowednika mojej pracy w takich niemczech, szwajcarii czy innej kanadzie to nagle się okazuje że wynajmując tam zostanie mi tyle samo oszczędności. Z tym że
  • Odpowiedz
@GotoFinal: no to zostań w Polsce skoro sądzisz, że żyjesz na wyższym poziomie niż w Szwajcarii dajmy na to. Pamiętaj tylko, że pewnych rzeczy w Polsce nie kupisz, chociaż dobrze zarabiasz np. czystego powietrza.( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@little_muffin: To jest już inny temat, tutaj myślę tylko kosztowo i ile kasy zostaje na oszczędności lub sprzęt (bo takie hobby), a inne rzeczy to już każdy musi sam zdecydować co ważniejsze. Np mieszkanie w niemczech mnie odrzuca z powodu #!$%@? internetu :D Nie wiem czy jakiś kraj w europie jest aż tak w dupie jak Niemcy pod tym względem.

A aktualnie też siedzę w Poznaniu, tutaj powietrze jest zazwyczaj dobre
  • Odpowiedz
@GotoFinal: przecież to właśnie głównie korpo i duże firmy z tego korzystają i się tym chwalą. Problemy, to mają januszexy, które cebulą na biurach podatkowych i wpisują 100% kup, a to już proszenie się o kłopoty.

Jest taka możliwość i większość z tego korzysta, więc czemu o tym nie powiedzieć? To, że allegro nie korzysta, to nie znaczy, że to reguła. Niektóre firmy nie korzystają z b2b, więc wychodzi, że nie
  • Odpowiedz
nie chcą dodatkowego zamieszania z rozliczeniam tego i ewentualnym udowadnianiem urzędowi


@GotoFinal: Fakt, że księgowa ma więcej pracy, ale to jest jedyny koszt. Udowadnianiem urzędowi zajmują się specjalne firmy, bo przecież pracodawca się tym nie będzie zajmował osobiście. Zysk to przede wszystkim zadowoleni pracownicy. Poza tym to PKUP to odzwierciedlenie rzeczywistości, bo transfer praw faktycznie się odbywa (nie każdy o tym wie).
  • Odpowiedz