Wpis z mikrobloga

Chciałbym podumać na stwierdzeniem,że fundamentami cywilizacji europejskiej są: grecka filozofia, religia chrześcijańska oraz rzymskie prawo. O prawie nie mam zielonego pojęcia, więc pozwolę sobie na pominięcie go.
Po pierwsze cywilizacja nie jest czymś stałym ,tylko ciągle się zmienia. Powstają nowe nurty i także należą do danej cywilizacji i kultury. Tacy myśliciele, jak John Locke, William z Ockham, Pierre Gassendi czy David Hume także należą do kanonu myśli europejskiej, mimo, że ich związki z myślą starożytnych są umiarkowane, chociaż oczywiście jakiechś się znajdą (choćby atomizm). Filozofia grecka była też dosyć różnorodna. Mieliśmy jońskich filozofów przyrody, pitagorejczyków, idealistów, sceptyków, atomistów i jeszcze sporo szkół można wymienić. Wydaje mi się, że brak wspólnego mianownika tych szkół, sprawia, że ciężko uznać filozofię grecką za fundament myśli. Oczywiście za fundament cywilizacji europejskiej można uznać to, że Grecy w ogóle wzięli się do filozofowania.
Co do religii, nie przeczę, że chrześcijaństwo odgrywało dużą rolę w kulturze europejskiej. Ale znowu pojawiły się alternatywy. Już w XVII wieku stawał się popularny deizm, czego przykładem może być twórczość Herberta z Cherbury. Panteista Spinoza to także ważny filozof dla filozofii europejskiej. Inny zwolennik panteizmu – Lord Staftersbury stworzył dosyć system etyczny, gdzie krytykował opierającą się na nagrodzie w zaświatach, a w zamian tego dostrzegał pokrewieństwo etyki i estetyki. Oczywiście pozostałości religii pogańskiej były obecne też w sztuce i literaturze

#filozofia #neuropa #4konserwy
  • 3
  • Odpowiedz
@BRTM: Ciekawe, jak wyglądałaby sztuka chrześcijańska, gdyby nie napotkała sztuki greckiej i rzymskiej zanim na dobre zadomowiła się na starym kontynencie. Bo jeśli odpowiedź brzmi: tak, jak izolowana sztuka bliskowschodnia, to jednak dość marnie (odnosząc do dzieł "naszych") . Może należałoby zapytać, co w późniejszej, "chrześcijańskiej" sztuce jest chrześcijańskiego, a ile wynika z tego, co Europa już posiadała. Dlaczego na to zwracam uwagę? Ponieważ w porównaniu do innych trudno nie wskazać
  • Odpowiedz
Ponieważ w porównaniu do innych trudno nie wskazać prymu Grecji. Kultury, która nadała tor nieomal wszystkiego, co stanowi rdzeń cywilizacji europejskiej. Dała nam wyrafinowaną sztukę (a nawet jej teorię), w tym teatr i gamę, dała naukę - wyjątkowo wiele jej dziedzin, filozofię, a także pojęcie obywatela i demokracji. Ktoś z tych, których uznaje się za kreatorów Europy, jest w stanie pochwalić się równie bogatym wkładem?


@biliard: No ale te greckie koncepcje
  • Odpowiedz
@BRTM: Pewno, ale gro przyczyn było przyczynami wewnętrznymi, konsekwencją i tak nieuniknionego rozwoju. Nie sposób wykluczyć, że analogiczne zmiany nastąpiłyby i tak, a śmiem podejrzewać, że ich kształt nie musiałby być przepastnie odległy od historycznego. Jak wspomniałem, już dość wczesne chrześcijaństwo miało mniej wspólnego z bliskowschodnią kulturą, a stanowiło recepcję przez dominujący pryzmat idei europejskich.
  • Odpowiedz