Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 55
O co chodzi w #gme i ogólnie szortowaniu na #gielda przetłumaczone na polski język cebulandii:

Teść ma 10kg cebuli, a Ty w ogóle. Obecnie cena jednego kilograma wynosi 1 dolara. chcesz „pożyczyć” cebulę teścia i obiecujesz, że później oddasz. Teść chce, żebyś płacił 0,1 dolara za każdy dzień, w którym nie zwrócisz całości cebuli i dochodzi do porozumienia. Teraz teść nie ma cebuli, a Ty 10 kilo.
następnie sprzedajesz wszystkie cebule ludziom po 1 dolara za kilo i tego dnia zarabiasx 10 dolarów

Pięć dni później cebule trafiły do sprzedaży w supermarkecie po 0,5 dolara za kilo. kupujesz 10kg za 5 USD i zwracasd je teściowi wraz z odsetkami w wysokości 0,1 USD x 5. W tym scenariuszu całkowity Twój koszt wynosi 5,5 USD, więc zyskujesz 4,5 USD.Inną możliwością jest to, że zamiast tego cena cebuli wzrosła do 2 USD za kilo. W tym scenariuszu musisz zapłacić 20 dolarów, aby zastąpić cebulę od teścia plus te same odsetki w wysokości 0,5 dolara. co oznacza, że stracisz w ten sposób 10,5 $.W świecie inwestowania kilo cebuli to udział firmy, a Ty jesteś inwestorem short-traderem. Kiedy ktoś traci udział, musi zapłacić odsetki oprócz kosztu udziału, który pożyczył.
  • 19
via Wykop Mobilny (Android)
  • 28
@OsSikorskiego:
Powinieneś jeszcze dodać że oprócz tych 10kg cebuli pożyczonej od teścia, sprzedałeś jeszcze dodatkowo 1000kg cebuli, której nie miałeś żeby popsuć rynek i obniżyć jej wartość. Liczyłeś że dzięki temu taniej ja kupić w supermarkecie. Niestety ktoś się o tym dowiedział i zaczął skupować całą cebulę z rynku.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@darandol: No właśnie. Zazwyczaj ten, który wypożycza (teść) wie, że cebula mu nie będzie potrzebna przez dłuższy czas, stąd pożycza. Ale może się okazać, że z kimś znajomym zwęszyli zarobek na sprzedaż leczo i wtedy żąda zwrotu cebuli wcześniej.
Druga sprawa - teść jak nie wie czy wytrzymasz wzrost ceny może żądać od Ciebie pokazania środków finansowych dla zabezpieczenia. Jeśli wzrosną do poziomu Twoich środków możesz dostać telefon od Marcina (Margin
A co się dzieje na giełdzie, jeśli pożyczoną "cebulę", sprzedam za $1, a potem cena cebuli przez noc wystzeli do $1.000.000 za sztukę?
W sensie jak mnie ktoś zmusi do oddania tej "cebuli" jeśli zwyczajnie nie mam 10 milionow dolarow, zeby ją odkupić?
Muszę mieć włacone jakieś zabezpiecznie (np. $10.000) i jeśli cena "cebuli" podskoczy do $1.000 to automatycznie jest odkupowana i zwracana, a moje konto jest zerowane?

W sensie mechanizm shortowania
Była niedawna jakaś akcja z cenami ropy, że była ujemna - to było dziwne.


@tabok: Przypadek ropy był inny - chodziło o odbiór surowca bo nie można zatrzymać wydobycia a składy mają skończoną pojemność. Dlatego bardziej się opłacało dopłacić tym co się zgodzą ropę odebrać.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tabok: tak, ogólnie w wielu przypadkach "szortujący" mają nadzieję, że firma padnie całkiem, czyli nikt już na świecie nie będzie chciał cebuli. Wtedy nie muszą oddawać nic, więc są bardzo zarobieni.

Jeśli cena cebuli podskoczy, broker sprawdza ile masz kasy. Jak się okaże, że masz stan konta (łącznie z innymi aktywami) bliski ceny 10kg cebuli, dzwoni Marcin (Margin Call) i broker wbrew Twojej woli może wyprzedawać Twoje akcje czy ETF, żeby
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@push3k-pro: to była na ten moment rynkowa cena skoro po tyle. Szortowanie tylko wtedy daje zarobić jak cena rzeczywiście jest niższa. Zauważ, że podałem też przykład odwrotny - kiedy nowa cena rynkowa jest wyższa.