Wpis z mikrobloga

Wpis usunięty, PW zablokowane a ja mam jeszcze coś dodania :D

@wypokowy_expert: no właśnie HP już parę lat w rękach nie miałem, no ale ogólnie od słynnej serii 6000 aż do ostatniego parę lat temu zawsze miałem do nich jakieś ale :P
@daniel_bialys: jeśli Ci się podoba to nie bierz tamtego, z tego względu że teraz patrzę za tym modelem i wersję z 16GB RAMu masz 1000(!)zł taniej https://www.x-kom.pl/p/667118-notebook-laptop-156-dell-vostro-5515-ryzen-7-5700u-16gb-512-win10p.html a nowa kość 16GB to wydatek rzędu 300-400zł. Trzeba by tylko sprawdzić jaka pamięć tam siedzi (rozkręcając, albo przez CPU-Z) i dokupić taką samą żeby się dobrze parowały w dual-channel. Powinien mieć normalnie sloty na pamięci, taka modyfikacja nie wpływa na gwarancję, RAM i dyski możesz sobie wymieniać dowolnie. Nie mogę za dużo opinii znaleźć o tym konkretnym modelu, ale np w odmianie z Ryzenem 5-5500U już jakieś są i w swojej kategorii cenowej nie wypada źle. Warto jakbyś sobie sprawdził na stronie X-Komu gdzie są dostępne na stanie i zadzwonił czy można pomacać, bo niestety Delle podobnie jak inne marki cierpi na bycie coraz bardziej plastikowym. Za to masz najlepszy możliwy serwis ;)
Alternatywnie z tańszych a sprawdzonych lapków ciekawe są Asusy VivoBooki: https://www.x-kom.pl/p/655476-notebook-laptop-156-asus-vivobook-s15-m513ia-r7-4700u-24gb-512-w10.html tylko tutaj już nie ma opcji rozszerzenia do 32GB RAMu bo ma wlutowaną, no ale jako ciekawostkę do porównania wrzucam. Asusy ZenBooki są super, ale to już dużo wyższa półka cenowa i tylko Intel, chociaż jedenasta generacja też jest git.
Dell w tej odmianie 16GB wydaje się być całkiem spoko jeśli chodzi o jakość/cenę. No i tak czy siak jak coś by się z nim miało dziać to masz 36 miesięcy gwarancji Next Business Day. Z resztą, jak coś Ci się bardzo nie spodoba to zawsze masz te parę dni na zwrot :P ale wolałbym na pewno iść w Della niż w HP.
  • 5
@Odczuwam_Dysonans: a wiesz co jest najśmiejszniejsze, za ten 1000zł więcej może dostać gunwo pamięć 1Rx16, bo teraz taki rak jest bardzo popularny. Mnie takim obdarowali i to do końca życia lapka, bo przylutowany. Kuźba jakbym tego lapka kupił za ponad 3 kafle, a nie z outletu to bym się zlekka wkurfił. Ale tyle ile wyszedł to jest nawet z tym gunwo ramem petarda.

Co do dobierania ramu, to już te stare
@wypokowy_expert: ten lutowany RAM to straszna zaraza, podobnie dla koleżanki kumpla dobieraliśmy lapka tydzień temu, wzięliśmy Acera Aspire 5 z Ryzenem 4500U, 16GB RAMu i 512GB SSD za 2300 z outletu z jedną ledwie widoczną ryską na obudowie matrycy, a 5 stówek mniej :P więc outlety jak najbardziej na plus, kiedyś to tam były same wraki. Brak duala na wlutowanych kościach w dzisiejszych czasach to w ogóle chamówa.
Te VivoBooki jak
@Odczuwam_Dysonans: pamiętam upgrade ramu piewszego laptopa. Nie do końca obeznany kupiłem kość kingstona, bo była. Druga przyszła z połową chipów, wsadziłem i chui nie działa. Wyjąłem działa, wsadziłem nową działa. Jakoś tam powsadzałem, chyba już w #!$%@? nie wyjmując baterii i laptop normalnie się uruchomił z 2. I już działał do końca używania.
A teraz to tylko teoria, choć będzie sprawdzane z czym działa dual, na szczęście teraz można oddać bezproblemowo.