Wpis z mikrobloga

Hej bielskie mireczki,
przymierzam się do przeprowadzki kraków -> bielsko.
Spowodowane jest to potrzebą zamieszkania bliżej rodzinnych stron i oczekiwaniem życia w mniejszym zagęszczeniu ludzkim/architektonicznym.

planuję ten temat z dłuższym wyprzedzeniem (1.5-2.5 roku), docelowo chciałbym zamieszkać w domu jednorodzinnym z ogrodem (ale takim prawdziwym a nie 5m2 trawnika obok chodnika).

Niestety jako, że rodzinnie pochodzę z miasta w okolicach bielska a nie samego bielska, nie posiadam szczegółowej wiedzy o zaletach/wadach poszczególnych dzielnic.

Stąd moje pytanie, które dzielnice są dobre do życia (dojazd/szkoły/przedszkola w okolicy) i charakteryzują się zabudową domkami jednorodzinnymi(ew. szeregowymi)?

Dodatkowo, jako że pracuję w #it, czy są jakieś firmy #embedded w bielsku bądź regionie? Widziałem sporo automotive, ale z tych zajmujących się elektroniką to chyba tylko ZF?

#bielskobiala
  • 12
charakteryzują się zabudową domkami jednorodzinnymi(ew. szeregowymi)?


@Saganeczek: Może najpierw doprecyzuj kwestię dojazdu. Najwygodniej masz na starych osiedlach gdzie jest wielka płyta. Wszystko inne bez samochodu nie obejdziesz się bo tutaj skomunikowanie MZK zatrzymało się w latach '90 i nikt nic z tym nie planuje zrobić. Oczywiście włodarze ogłosili ostatnio szumny plan konsultacji ale ludzie byli zbywani i nic się praktycznie nie zmieniło. Zatem kalkuluj samochód od razu. Ewentualnie elektryczny rower bo
@Saganeczek sprawdź sobie ceny domow/działek, bo jeśli chcesz w domu a nie w mieszkaniu to ceny mogą się srogo różnic ze względu na lokalizację bliżej gór, że widokiem, bądź np. blisko jakiegoś strumyka itd.
Ja polecam Mikuszowice Śląskie, Mikuszowice Krakowskie, Kamienica, Straconka - tu masz blisko góry ale cenowo drożej. Najtaniej masz na północy w Komorowicach ale z górami to wtedy ma niewiele wspólnego:p w Lipniku też tanie działki ale tam wysypisko
@ksiak: z tym dojazdem chodziło mi o tworzące się korki, w Krakowie pod miastem są osiedla domków z których na wjazd do centrum stoi się i po 1h. Jeśli dane osiedle ma więcej niż ~2 drogi wyjazdowe w różnych kierunkach/ na jakąś więszką arterię to dla mnie nie ma problemu.
Mikuszowice Śląskie, Mikuszowice Krakowskie,


@naxed: jemu chodziło o dobre skomunikowanie. Tam to już w ogóle jest problem.

Straconka


@naxed: tutaj ceny są różne, jak w okolicy dwupasa to taniej bo hałas.

z tym dojazdem chodziło mi o tworzące się korki,


@Saganeczek: korków nie unikniesz nigdzie. Faktycznie odkąd ludzie mogą pracować zdalnie trochę luźniej ale ostatecznie godziny szczytu i tak swoje robią. Kraków to nie jest ale miasto małe, czasami
@ksiak czekaj czekaj, mieszkam w Mikuszowicach - mam 3 autobusy do centrum co chwilę, wjazd na S pod domem, pociag blisko którym mogę jeździć do centrum - nie rozumiem problemu : D
S-kę to niestety w całych górach wokol Bielska słychać
czekaj czekaj, mieszkam w Mikuszowicach - mam 3 autobusy do centrum co chwilę, wjazd na S pod domem, pociag blisko którym mogę jeździć do centrum - nie rozumiem problemu : D


@naxed: no widzisz, ale wiesz, że to jest wyjątek? No i pytanie jak często korzystasz z tej komunikacji oraz jak często korzystasz z Ski by coś w mieście załatwić?
@ksiak
Nie wyjątek tylko umiejętność szukania zamiast wiecznego narzekania. Mieszkam w miejscu gdzie rodowici BB nie wiedzieli ze są działki,do tego tańsze niż np na Bloniach, a widoki i położenie podobne.
Nic za bardzo w mieście nie "załatwiam" obecnie, ale całą budowę jeżdżąc po urzędach nie widziałem żadnego problemu. Chyba stwarzasz,za dużo bielskichdrog się naogladales =)
Jak jadę do BB to nie obserwuje korków - zatory sa w centrum a nie po
Mieszkam w miejscu gdzie rodowici BB nie wiedzieli ze są działki,do tego tańsze niż np na Bloniach, a widoki i położenie podobne.


@naxed: no to się pochwal gdzie to jest

Nic za bardzo w mieście nie "załatwiam" obecnie,


@naxed: nie każdy tak ma.

Chyba stwarzasz,za dużo bielskichdrog się naogladales =)


@naxed: każdy ma inne potrzeby i inny sposób korzystania z usług. Widocznie ty tego nie potrzebujesz zatem nie dostrzegasz
@Saganeczek: Kamienica jest bardzo droga do wybudowania się no ale płaci się za widoczki i ogólną popularność tej okolicy. Lipnika najlepiej unikać przez smród. Wapienica może być ciekawym pomysłem zamiast wioski oddalonej o ~10km od miasta. Poza tym jak już zostało zauważone nowy odcinek Cieszyńskiej powinien udrożnić podróżowanie pomiędzy Wapienicą i centrum.