Wpis z mikrobloga

#informatyka

Siema moje misie pysie ukochane, potrzebuję pomocy; otóż chcę potestować Linuxa. Pomijając to, że najlepiej jest mieć Pendrive z nim itp. itd. to jaki polecacie system z serii Linux? Coś takiego lekkiego, przyjemnego.
  • 10
@JohnnyBrawo: Nie traktuj linuksów jak MS Windows. Nie ma dużej różnicy między Ubuntu, Mintem, czy innym Xubuntu. Ogarnij się na Debianie, później zobacz jak wyglądają dystrybucje oparte o Archa i będziesz wiedział co chcesz robić.

Działając na dystrybucjach-matkach, na których opierają się pozostałe dystrybucje, oszczędzasz sobie czasu na użeraniu się ze specyfiką konkretnych dystrybucji, które nie mają przełożenia na ogół. Będziesz to widział jak już zrozumiesz linuksy.

Trochę masło maślane. Jak
Ogarnij się na Debianie, później zobacz jak wyglądają dystrybucje oparte o Archa i będziesz wiedział co chcesz robić.

Działając na dystrybucjach-matkach, na których opierają się pozostałe dystrybucje, oszczędzasz sobie czasu na użeraniu się ze specyfiką konkretnych dystrybucji, które nie mają przełożenia na ogół.


@klarkia: A na kij mu ten Debian? Jeszcze chłop pobierze Stable i będzie się męczył z antycznym badziewiem na serwery. Ubuntu od dawna jest samodzielne.
Przede wszystkim:

Make each program do one thing well


@klarkia: Od powstania systemd każdy ma w tyłku "filozofie Unixa". Pomijając fakt że Linux Is Not UniX ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@L3gion:

Od powstania systemd każdy ma w tyłku "filozofie Unixa".


Dobrze mi się pisze daemonki. Z resztą masa softu taka jest.

Jeszcze chłop pobierze Stable


Od razu pozna flatpaki, non-free repo, itd. :D
Może przesadziłem z Debianem na 1 rzut.