Wpis z mikrobloga

Bardzo szkoda mi naszych siatkarzy i rozumiem ich dlaczego tak rozpaczają bo robili wszystko dobrze a i tak nie będzie medalu ,ale z drugiej strony spójrzmy prawdzie w oczy jeśli chodzi o to jaką dyscypliną jest siatkówka.

Ogólnie jak dla mnie piłka nożna góruje nad siatkówką m.in po względem kwestii konsekwencji czyli ''że coś wynika z czegoś ' Już tłumaczę o co mi chodzi. W piłce nożnej jeśli masz dobry i wyróżniający się system szkoleniowy młodzieży i dzieci to praktycznie zawsze to ci się odpłaca w postaci jakiegoś medalu na Mundialu czy Euro. Jeżeli jakaś drużyna solidnie i dobrze przepracuje okres przygotowawczy do turnieju ,zbuduje dobrą formę, dobierze dobrą taktykę ,ogólnie w meczach eliminacyjnych prezentuje dobrą grę, widać ze jest jedną z najlepszych drużyn i widać że wszystko idzie w dobrą strone to potem przychodzi turniej i na turnieju to się potwierdza i taka drużyna potrafi zakwalifikować się przynajmniej do półfinału tego czy następnego turnieju.
A siatkówka ? Co znaczyła Francja czy tym bardziej Argentyna w ostatnich kilku turniejach ? Przyjeżdżały bez medalu i grały wyrażniej słabiej od topowych drużyn. Grały gorzej również od naszej drużyny. Przychodzą igrzyska. Francja gra słabo w pierwszych paru meczach. Nagle łapie formę właściwie od meczu z Brazylią nakręceni tym ,że wygrali z Rosją ,która wyrażnie odpuściła sobie mecz. Francja po tym meczu z Rosją nagle się nakręciła i uwierzyła w siebie. Przychodzi faza pucharowa i wygrywa ćwierćfinał z Polską czyli z drużyną, która od wielu,wielu lat konsekwentnie pracuję na to ,żeby wreszcie przejść chociaż do tego półfinału Igrzysk. Jest wszystko w reprezentacji Polski . Bardzo dobre szkolenie młodzieży, cały czas sukcesy medalowe na wielkich imprezach . Przychodzi w sumie najważniejsza impreza w tej dyscyplinie i znowu efekt ten sam czyli tylko ćwierćfinał bo drużyna Francji ,która niewiele robiła w kierunku medalu w ostatnich latach nagle łapię formę na kilka dni i to już wystarczy. Dodatkowo mnie boli ,że we Francji siatkówka jest sporo mniej popularna niż w Poslsce. Tam rozgrywki ligowe ponoć nawet nie są transmitowane przez żadną telewizje tylko są jakieś śmieszne streamy. Dla mnie siatkówka z tego powodu nie ma sensu bo w tej dyscyplinie za bardzo liczy się forma ,którą łapiesz na 3-4 dni. Wystarczy ,że 2 zawodników gra słabiej i już jest źle. . A jak jednym z tych słabiej grających zawodników jest np. rozgrywający to już właściwie jest po meczu bo to jest niesamowicie ważna pozycja. Bez dobrego rozgrywającego nie ma nic. W piłce nożnej można osiągać sukcesy nie mając jakiegoś dobrego rozgrywającego a tutaj w siatkówce tak się nie da. W piłce nożnej można wygrać nawet przy gorszej dyspozycji 2-3 zawodników. Tam można słabszą formę 2 czy 3 zawodników jakoś przykryć a w siatkówce tego nie da się zrobić.

Popularność jest też niezbyt dobra. Na poważnie w tą dyscypline gra 8 krajów. Wenezuela na tych igrzyskach się skompromitowała a to zespół z 21 miejsca w rankingu. Przegrali wszystkie mecze ,wszystkie sety dość wysoko i wygrali zaledwie 1 seta .Nie wyobrażam sobie jak słabe muszą być druzyny np. z 40 miejsca. W piłce nożnej nie ma takiej przepaści między nawet 2 drużyną w rankingu a 30 z tego rankingu. A tutaj w siatkówce przepaść między 2 a nawet 16 nastą drużyną jest ogromna. Ponoć wiele drużyn z miejsc 60-100 z rankingu siatkarskiego nie rozgrywały w ostatnich 4 latach żadnego oficjalnego meczu. To jest żart. Oglądałem trochę Mundial z 2014 roku , który był u nas w Polsce. Między tymi lepszymi a słabszymi jest tak ogromna przepaść ,że nie da się oglądać żadnych faz grupowych mistrzostw w siatkówce bo to po prostu jest nudne. Łatwe wygrane 3-0 i ogromna przewaga w każdym secie. W piłce nożnej fazy grupowe są sporo ciekawsze bo każdy potrafi się postawić teoretycznie mocniejszemu.

Naprawdę skupmy się tylko na piłce nożnej bo ( z całym szacunkiem dla ambitnych polskich siatkarzy) tam brąz na Mundialu jest sporo więcej wart niż nawet złoto na siatkarskim Mundialu-taka jest brutalna prawda. W siatkówce gdyby na poważnie grało ze 40-dzieści drużyn a nawet 20-dzieścia drużyn to dzisiaj osiągnięcie fazy ćwierćifnałowej w Polsce traktowane byłoby jako wielki sukces bo niewiele w tej dyscplinie byśmy znaczyli. Zobaczcie na koszykówke ,gdzie ćwierćfinał był traktowany jako super osiągnięcie ,ale tam gra więcej drużyn na poważnie,sport jest popularniejszy. Korzystamy na tym ,że u nas w siatkówce po prostu w porównaniu do innych krajów gra dużo więcej modzieży w siatkę bo system szkoleniowy zapewne jest tak samo słaby jak w innych dyscyplinach drużynowych tyle ,że na zachodzie po prostu jest mniej chętnych do grania Pokonala nas dzisiaj Francja , w której ten sport jest niszowy -uwiercie mi . Tam byle grajek będący na ławce rezerwowych w reprezentacji piłkarskiej jest sporo bardziej znany niż najieskza ich siatkarska gwiazda czyli Ngapeth. Taka jest prawda. .


#siatkowka
  • 8
@mambar: dodam jeszcze jedną kwestię. Siatkówką interesuje się mnóstwo tzw. ludzi sukcesu. Kto oglądał tą dyscyplinę przed erą Raula Lozano ? xd Wiekszosć oglądających reprezentację Polski w siatkówkę nie ogarniała nawet ,że przychodzi do naszej reprezentacji grać jeden z najlepszych siarkarzy na świecie - czyli Leon. Wiem bo zaobserwowałem ,słyszałem i czytałem jak wielu dopytywało sie ''co to za jeden'' .
Wiem ,że to jest niemożliwe , ale wyobraźcie sobie co
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@mambar: ciekawe spostrzeżenia natomiast nie zgodzę się z dwoma rzeczami w Twoim wpisie
a) w pierwszym zdaniu piszesz, że przegrali choć robili wszystko dobrze. W tym jednak rzecz, że dziś bardzo wiele rzeczy w grze Polski nie było dobrych a nawet poprawnych. Bloki 6-16 to moim zdaniem przepaść, dodatkowo porównaj sobie w jakich sytuacyjnych akcjach udawało się Francuzom kończyć akcje punktem, wreszcie jak nudno i schematycznie wyglądało nasze rozegranie na tle
@mambar: no cóż, to ścisła czołówka te 4 drużyny w półfinale, zatem zostawiły cały świat za sobą. Wystarczy że w kwalifikacjach odpadły silne europejskie drużyny jak Serbia, Niemcy, Słowenia. Francja naprawdę zagrała bardzo dobrze a u nas drugi przyjmujący zawalał sprawę. Wystarczyłoby gdyby Kubiak kończył tyle ataków co na mundialu i byśmy wygrali nawet 3:0.
@rbk17: Kubiak został zmieniony chyba w początkowej fazie 2 seta. . Wszedł Śliwka i efekt podobny z tym ,że chociaż w przyjęciu grał lepiej niż Kubiak.
Argentyna nie jest ścisłą czołówką. Skorzystali na tym ,że grali z zaawansowanymi wiekowo i wypalonymi amerykanami oraz Włochami u których były kontuzję. Szczęscię plus złapanie lepszej formy ,ale to jest solidna siatkówka i nic więcej. Igrzyska wygra Brazylia lub Rosja. Francja ma szanse o ile
@PdG_PL: ale ja mówię o końcowym efekcie a nie pojedynczym meczu ,który nic nie przesądzał. . Co z tego ,że Barcelona w pojedynczym meczu przegrała z Celtikiem ? Fakty są takie ,że to Barcelona ostatecznie w ciągu ostatnich 15 lat wygrała 4 razy ligę mistrzów a Celtic nawet do ćwierćfinału nie potrafił się zakwalifikować przez ten okres czasu .
Wszyscy w Polsce się śmieją z Francji ,że odpadła z Euro .