Wpis z mikrobloga

Panowie, mam pytanie odnośnie regulatorów temperatury pokojowej do pieca C.O. Ma ktoś jakieś doświadczenia z tym i jest w stanie polecić jakieś konkretne modele, lub powiedzieć czego się wystrzegać? Regulator musi być dobrany do kotła czy są one z reguły uniwersalne?

Kocioł to Buderus Longmax Plus gb072-20 V2.

#budujzwykopem #ogrzewanie #elektronika
  • 13
@miek13: są 2 rodzaje, jedne dedykowane pod dany sterownik kotła, gada to z kotłem po szynie danych, kocioł wie jaka jest temperatura w pomieszczeniach i cuda wianki można robić. Oraz drugi rodzaj uniwersalne, jedyne co wtedy kocioł dostaje to czy ma grzać czy nie.
@wypokowy_expert: W sumie zależy mi tylko na utrzymywaniu zadanej temperatury w pomieszczeniach. Z tego co patrzyłem to dedykowane regulatory pod ten kocioł kosztuja po 1600 zł za sztukę także wybór chyba jest oczywisty :D
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@miek13: rc100 tyle nie kosztuje, bardziej rozbudowany rc310 też raczej nie. A zawsze z pogodówka jakiś tam minimalnie większe oszczędności będą.
Patrzyłem ten RC310 to na niemieckim amazonie 1600 zł w przeliczeniu na złotówki. RC100 to koszt rzędu 400 zł od sztuki (potrzebuje 8). Z tego co widzę to on zbyt wiele nie potrafi poza kontrolowaniem temperatury w pokoju a jest ponad 2x droższy niż jakieś zamienniki. No chyba, że się mylę.

Generalnie problem jest taki, że w zimie dość spory rachunek za gaz przyszedł ze względu na to że nie było czujników
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@miek13: zaraz zaraz, a jak masz rozwiązane sterowanie poszczególnymi obiegami/pomieszczeniami? Masz podłogówkę, grzejniki, rozdzielacze z siłownikami?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@miek13: i w kotłowni jest rozdzielacz? Bo żeby sterować temperatura w poszczególnych pokojach potrzebujesz móc czymś zamykać i otwierać pętle rozdzielacza, inaczej się nie da.

Taki system ma np kan therm. Oryginał buderusa będzie kosztował krocie.
Rozdzielacze są dwa. Jeden w kotłowni który obsługuje parter, a drugi w łazience na piętrze który odpowiada za górę. Z tego co zaglądałem to na listwach nie ma żadnych siłowników. Sprawdziłem sobie w google to sztuka kosztuje ok 40 zł z Salusa chociażby.

Domyślam się, że najlepiej aby wszystko było spod jednej marki wtedy mamy pewność że to będzie ze sobą współpracować.
@rajman:
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@miek13: No tak, siłowniki to są akurat 'dosc tanie' gorzej z regulatorami do pomieszczeń i głównym modułem zarządzającym który zgłasza do kotła rządnie pracy.
@rajman: Właśnie apropo tych regulatorów do pomieszczeń założyłem ten wpis. Polecasz któreś, na co zwrócić uwagę. Planuję przeznaczyć +/- 200 zł za sztukę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@miek13: ja robiłem większość na systemie kan therm. Salusa nie znam niestety.

Jak już bierzesz to bierz wszystko z jednej firmy.