Wpis z mikrobloga

*#!$%@? z nieba alert*

Ostatnio @MojWlasciciel wspomniał o dodawaniu wina do gotowania i przypomniał mi się ten fantastyczny letni obiad. Mój kuzyn przywiózł ten przepis z Hiszpanii - nazwy nie pamiętam, ale nazwijmy to hiszpańskim leczo :D

Składniki: dwie-trzy papryki (różne kolory), bakłażan, cukinia, dwa duże pomidory, papryczka chilli, czosnek (3-5 ząbków, wedle uznania), jedna cebula, kiełbasa chorizo (najlepiej około 400 gramów, może być więcej, ale lepiej, żeby nie było mniej niż 300 gramów), kieliszek czerwonego wina, pieprz, sól, zioła prowansalskie, odrobina cukru (opcjonalnie, do zredukowania kwaskowego posmaku pomidorów).

Jak zrobić: warzywa pokroić, pomidory sparzyć i obrać ze skórki - nadgorliwcy niech jeszcze usuną gniazda nasienne, mi one nie przeszkadzają.

Na patelni rozgrzewamy nasz tłuszcz do smażenia. Patelnia musi być duża i głęboka, bo trzeba to wszystko zmieścić. Na to wrzucamy czosnek, cebulę i chilli. Smażymy ze dwie-trzy minuty. Następnie dodajemy chorizo, smażymy.
Później idzie papryka i cukinia. Na tym etapie wlewamy kieliszek czerwonego wina i dajemy mu trochę odparować. Niech warzywa się trochę podgotują i zmiękną. Na sam koniec idzie bakłażan i pomidory. Dusimy to wszystko, często mieszając. Z warzyw i wina wytworzy się świetny sos. Kiedy już wszystko będzie miękkie, doprawiamy pieprzem i ziołami prowansalskimi. Sól raczej nie będzie potrzebna, ale to według uznania. Opcjonalnie - szczypta cukru, żeby danie nie było za kwaśne od pomidorów.

Dla normików - doskonale pasują do tego ziemniaki pieczone z czosnkiem i masłem.

#keto #gotujzwykopem
BarkaMleczna - *#!$%@? z nieba alert*

Ostatnio @MojWlasciciel wspomniał o dodawani...

źródło: comment_1627565229Z2n5ZiMnUVrQRCbFYH4r8E.jpg

Pobierz
  • 14
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@BarkaMleczna:

nadgorliwcy niech jeszcze usuną gniazda nasienne, mi one nie przeszkadzają.

szczypta cukru, żeby danie nie było za kwaśne od pomidorów.


No można jeszcze usunąć gniazda nasienne, bo prawie nie mają smaku, za to ph takie jak reszta pomidora( ͡° ͜ʖ ͡°)
@BarkaMleczna wczoraj jadłem coś bardzo podobnego z drobnymi różnicami. Mianowicie, bez chilli i chorizo, na białym winie, a cukinię i bakłażana wcześniej zgrillowałem. No i użyte pomidory + passata, ale to już szczegół. Podane z penne. Pyszotka ( ʖ̯)
@BarkaMleczna: hiszpańskie leczo właśnie się pyrka.
Przeliczyłam się jednak z ilością i musiało wylądować w 5 litrowym garnku, bo wok nie dał rady.
Okazało się też, że nie mam czerwonego wina, jedynie białe półsłodkie.
Próba smaku wypadała bardzo pozytywnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)