Wpis z mikrobloga

Niektórzy będą pamiętali jak rok temu tworzyłem tabele z prawdopodobnymi wzrostami COVIDu. Porównywałem tydzień do tygodnia zakładając, że dana tendencja będzie się utrzymywała. Czyli jeśli dajmy na to tydzień temu było 1250 przypadków, czyli o 25% więcej niż tydzień wcześniej to znaczy, że w aktualnym tygodniu powinno być 1250 * 125% = 1563 przypadki.

I te prognozy sprawdzały się z dokładnością do kilku tysięcy przypadków, a wiec można je uznać za dość dobra prognozę tego co nastąpi. Prognozy te załamywały się gwałtownie po 2 tygodniach od wprowadzenia obostrzeń, co zgadza się z tym, iż efekty obostrzeń są widoczne po takim czasie.

Chciałbym zauważyć, że od bitych 7 dni nieustannie notujemy wzrosty sięgające średnio 25% tydzień do tygodnia. Tego nie widać, bo jeśli tydzień temu mieliśmy 105 przypadków, a dziś mamy 126 to na nikim to już wrażenia nie zrobi.

Na mnie zresztą też, bo jestem już po drugiej dawce szczepionki więc mam trochę w nosie jak to się będzie rozwijało pod kątem mojego czy bliskich zdrowia.

ALE! Warto mieć świadomość rozwoju sytuacji nie po to by się bać, ale po to by wiedzieć czego się spodziewać.

JEŚLI średnie wzrosty rzędu 25% tygodniowo się utrzymają sytuacja będzie taka. Dziś mamy 125 przypadków.

Za tydzień 156
2 tydzień 195
3 tydzień 244
4 tydzień 305
5 tydzień 381
6 tydzień 477
7 tydzień 596
8 tydzień 745
9 tydzień 931
10 tydzień 1 164
11 tydzień 1 455
12 tydzień 1 818

To zakłada stały 25% przyrost przypadków. Zakładam jednak, że po 5 tygodniu nastąpi wzrost z 25% na znacznie więcej. Realnie więc nie chce być inaczej jak tak, że prawdopodobnie w październiku / listopadzie - tak jak w zeszłym roku - zaczną się duże wzrosty. Powyższy schemat - 12 tydzień to połowa października.

Śmiem twierdzić, że lokalnie będzie problem ze świętami, bo tym razem zamykać będą regionalnie.

#covid19 #koronawirus #covid19stats
  • 13
8 tydzień 745


@deathcoder: To dalej bardzo malutko, pamiętaj że prognozowałeś kiedy panował oryginalny sars-cov-2, teraz jest mutacja delta która rozchodzi się szybciej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ja obstawiam szczyt na koniec września a później spadki. Tyle osób co przechorowało, miliony zaszczepionych, kto umarł ten umarł + masa lekkich zachorowań wśród młodych na deltę sprawi że fala będzie opadać już od początku października (patrz UK)

bo tym
@Chuseok: Wiem, że jest Delta, ale nawet ona potrzbeuje czasu. Nawet jeśli wzrosty bedą dwurkotne to masz

125
250
500
1000
2000
4000
8000

to jest 7 tygodni czyli połowa września. Tak czy owak po wakacjach.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@deathcoder: zamkną raczej krajowo, żeby się nikt nie czuł alienowany. I wszyscy radośnie będziemy siedzieć po domach i zamawiać przez neta bo zamkną wszytko poza stonkami i Lidlami ¯\_(ツ)_/¯, zamiast to puścić w cholerę bo kto się mógł zaszczepić to to zrobił, a jak nie to widać jest świadomy ryzyka.
@CzarnyOwiec mam znajoma w Australii. Mają zakaz wyjeżdżania z kraju. Powiem Ci tak. Ja wiem że wirus jest groźny. Znam ludzi którzy potracilinkogos w rodzinie. Ale stopień inżynierii społecznej realizowany wokół covidu jest nieprawdopodobny
@DynPydro: Fizyki się nie oszuka, teraz już ty tylko będzie rosnąć. Generalnie cała filozofia tych wyliczeń jest taka, że porównujesz aktualny tydzień do poprzedniego, czyli jeśli dziś jest 167, a tydzień temu 126, to mamy wzrost o 33%. Przy założeniu, że tydzień później też będzie około 25-30% więcej to za tydzień uplasujemy się pi razy drzwi około: 209 - 217 przypadków, czyli generalnie prawdopodobnie przebijemy 200 przypadków dobowo.

I tu już
@DynPydro: Nie jest prawdą to co napisałeś.

Metodologia obserowowania całokształtu sytuacji (wg. mnie dobra) jest taka.

Porównujemy dizsiejszą środę do poprzedniej środy i wychodzi nam 53% wzrost. Porównujemy wcozrajszy wtorek do poprzedniego i wychodz inam 22% wzrost itd.

Następnie lda każdego z dni liczymy ŚREDNIĄ z ostatnich 7 dni.

19.08.2021 Czwartek 122
20.08.2021 Piątek 121
21.08.2021 Sobota 120
22.08.2021 Niedziela 120
23.08.2021 Poniedziałek 104
24.08.2021 Wtorek 103
25.08.2021 Środa 104
26.08.2021