Wpis z mikrobloga

Jestem w trakcie tworzenia swojego własnego aparatu otworkowego. Papier już mam. Fomaspeed i Foma variant.
Pytania:
1. Jaki polecacie wywoływacz oraz utrwalacz, najlepiej aby były tanie i wydajne tak na początek abym mógł dużo błędów popełniać.

2. Czym się różni wywoływacz negatywowy od pozytywowego, czy jest jakiś wywoływacz uniwersalny do papierów czarno-białych?

3. Jako, że planuję robienie pozytywów cyfrowo, czy utrwalacz jest niezbędny?

4. Stosował ktoś wywoływacz domowy tj. z mięty i wit. C?

#fotografia #fotografiaanalogowa #pinhole #lomografia #ciemnia #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 6
1)tanie wydajne i pewnie jeszcze dobre? ;) to chyba będzie trudno, szczególnie ze ostatnio to dość niszowe hobby.
2) negatywowy jest do kliszy, a pozytywowy do papierów. W jakim sensie uniwersalny? Do papieru i kliszy? Nic mi nie wiadomo o takim…
3) tak jest niezbędny - raczej takie twórcze podejście do procesu nie zadziała …
4) coooo? :) pierwsze słyszę, ale nie spodziewałbym się jakiś rewelacyjnych efektów….
@ErikSkurveson: Zapomniałem dopisać ze weź jakiś najtańszy stężony (foma) do rozrabiania i rób tylko tyle ile ci potrzeba na dana chwile. Kup małe kuwety żeby nie zużywać dużo chemii.