Wpis z mikrobloga

1277 + 1 = 1278

Tytuł: 21 lekcji na XXI wiek
Autor: Yuval Noah Harari
Gatunek: kompletna pomyłka
Ocena: ★★

Zachęcony opiniami o "Sapiens. Od zwierząt do bogów" oraz "Homo deus. Krótka historia jutra" sięgnąłem po książkę, która z poprzedników czerpie pełnymi garściami (podobno) i jest niejako zwieńczeniem procesu (podobno).

Wstawiam "podobno" bo żadnej z nich nie znam a jest to tylko zasłyszana opinia. Poszedłem na łatwiznę i pomyślałem, że "ogarnę" wszystkie trzy hurtowo.

Niestety, ta książka to dla mnie jedno wielkie rozczarowanie.

"21 lekcji" to w mojej ocenie jeden wielki lament na tematy związane ze sztuczną inteligencją i przetwarzaniem danych (akurat mnie ignorancja w tym temacie wyjątkowo kłuje w oczy).
Autor bije na alarm i zwraca uwagę na zagrożenia wynikające z postępu cywilizacji i NIEUCHRONNĄ (moim zdaniem) zmianą stylu życia.
Tak naprawdę, jak zawsze przy okazji "wielkich zmian" krzykaczy siejących panikę nigdy nie brakowało. Powinni oni zdać sobie sprawę z nieuchronności pewnych procesów i aby sobie z tym poradzić powinni starać się je zrozumieć (autor jest historykiem i to niezrozumienie szczególnie boli w jego wykonaniu).

Czytelnik w miarę obeznany z aktualną sytuacją polityczno - gospodarczą świata, korzystający także z aktualnych zdobyczy techniki i co ważniejsze
rozumiejący je choć odrobinę - nie znajdzie w tej książce NIC nowego ani NIC odkrywczego.

Dodatkowo książka jest przeplatana "marudzeniem" autora na temat jego orientacji seksualnej i stosunku do boga.
Kogo do cholery to obchodzi? Co mam wynieść z tego dla siebie "na XXI wiek"?

Podsumowując, jeśli miała to być książka, która otworzy mi na coś oczy to zupełnie nie wyszło. Lektura utwierdziła mnie tylko, że aby napisać coś sensownego trzeba choć trochę się na tym znać. Gdybanie a momentami wręcz wróżenie z fusów to zdecydowanie nie jest przepis na udaną książkę.

ZDECYDOWANIE ODRADZAM.

Moje oceny (lista rozwijana na bieżąco):
09/10 - wyjątkowa, po lekturze zdecydowanie chcesz więcej
08/10 - bardzo dobre czytadło w SWOJEJ kategorii,
07/10 - ma w sobie COŚ, nie jest to powalające dzieło ale warte przeczytania,
06/10 - można poczytać ale nie oczekuj rewelacji,
05/10 - książka, którą możesz sobie podarować, chyba, że to kolejna część cyklu i MUSISZ dowiedzieć się co dalej,
04/10 - twór powstał nie wiadomo dla kogo i nie wiadomo po co
03/10 - czytaj wyłącznie jeśli lubisz gdy autor obraża twoją inteligencję.
02/10 - to co w 03/10 + ktoś powinien ponieść konsekwencje za zmarnowanie papieru

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #czytajzwykopem #ksiazki
Pobierz karkolomny_dziurkacz - 1277 + 1 = 1278

Tytuł: 21 lekcji na XXI wiek
Autor: Yuval Noa...
źródło: comment_1626267135qpVDojAXZevl5gntla4PfH.jpg
  • 7
Czytelnik w miarę obeznany z aktualną sytuacją polityczno - gospodarczą świata, korzystający także z aktualnych zdobyczy techniki i co ważniejsze rozumiejący je choć odrobinę - nie znajdzie w tej książce NIC nowego ani NIC odkrywczego.


@karkolomny_dziurkacz: Ale to jest właśnie urok i powód sukcesu Harari'ego, że pisze przystępnie o rzeczach niebywale skomplikowanych. Aby przeczytać jego książki, opisujące przecież tak wiele rozległych tematów jak historię świata, ewolucję, technologie, tak naprawdę nie trzeba
@Girl_Debord:

Proszę państwa, właśnie tak recenzje wyglądać nie powinny.


Czy chcesz powiedzieć, że są jakieś wytyczne udostępnione przez "portal ze śmiesznymi obrazkami", które regulują w jaki sposób powinny być pisane/redagowane wpisy?
:)

@smierdakow:

mam nadzieję, że przejdzie ta nowelizacja ustawy o bookmeterze


Rozwiniesz myśl?

@dupinka5000:

A tę w końcu przeczytałeś czy dopiero masz zamiar? Ciekawy tytuł


Nie, jak wspomniałem wcześniej przeskoczyłem do tej ostatniej i tylko na jej podstawie