Wpis z mikrobloga

W sumie takie intrygujące pytanie, czy na zdjęciach pantomograficznych widać próchnicę? Na szóstce prawej mam czarne podłużne brudzy i malutkie kropki. Stomatolog powiedziała, że to od palenia i kawy. Po zmianie szczoteczki i włączeniu irygatora oraz fluoryzacji (jakiś elmax gel raz w tygodniu), zauważyłem, że część z tych bruzd znikła lub zmieniła kolor na jaśniejszy. Nie wiem, iść do innego stomatologa?
#dentysta
  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sjajdj10: Na panto widać dopiero już głęboką próchnicę, natomiast takiej w bruzdach nie zobaczysz. Niestety przy głębokich bruzdach trzeba bardzo dbać i regularnie kontrolować, czy się coś nie zaczęło dziać.

Również stomatolodzy mają różne podejście do bruzd. Dla jednego to jeszcze nikt takiego i nie warto ruszać, dla innego próchnica.

Najlepiej, jeśli Twój dentysta pracuje w powiększeniu (lupy/mikroskop) z pacjentem leżącym (lepiej wszystko widać), wtedy łatwiej mu ocenić, czy bruzdy są
@bulwapospolita: Dziękuję za odpowiedź. Próchnica głęboka to jest ta, która nadaje się tylko do kanałówki, w sensie stan zapalny miazgi? Bo jeśli tak, to spokojnie sobie pójdę na wizytę do denta we wrześniu tak jak zaplanowałem i nie będę szalał z tym. Bo tam nawet jak plombę będzie trzeba to na spokojnie. Raczej w ciągu 2 msc od wykonania panto nie dojdzie mi do kanałówki jeśli jest to próchnica. Panto mam,
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sjajdj10: Niekoniecznie od razu do leczenia kanałowego, średnie ubytki są też nieźle widoczne. Po Twoim opisie sytuacji wydaje mi się, że spokojnie do września możesz dociągnąć. Pamiętaj o dokładnym oczyszczaniu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@sjajdj10: generalnie widać, ale średnio się nadają do stycznych, a tam najczęściej próchnica jest (zwłaszcza, jeśli panorama nie jest idealnie skadrowana, mi tak raz spieprzyła, że skala zrypana, niektóre zęby super szerokie, inne wąskie, ponakładane na siebie wszystko)

drugie miejsce to bruzdy, tam w ogóle na RTG to kiepsko wychodzi, zwłaszcza na trzonowcach. pokaż zdjęcie tu albo na PW to coś poradzimy

jedyne RTG sensowne to cyfrowe, warto je otworzyć w