Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (273)

Ukraina
Prezydent Rosji Władimir Putin opublikował na stronie Kremla artykuł w języku ukraińskim i rosyjskim „o historycznej jedności Rosjan i Ukraińców”. Na głównej stronie rosyjskiego rządu opublikowano obszerny artykuł w języku ukraińskim. Zaczyna się od tego, że przywołuje ostatnie słowa, że „Ukraińcy i Rosjanie to jeden naród, jedna całość”.(...) "Jestem przekonany, że prawdziwa suwerenność Ukrainy jest możliwa tylko w partnerstwie z Rosją . Nasze więzi duchowe, ludzkie i cywilizacyjne kształtowały się na przestrzeni wieków, sięgają tych samych początków i zostały utrwalone wspólnymi próbami, osiągnięciami i zwycięstwami. Nasze pokrewieństwo jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest w sercach, w pamięci ludzi żyjących we współczesnej Rosji i na Ukrainie, w więzach krwi, które łączą miliony naszych rodzin. Razem zawsze byliśmy i będziemy wielokrotnie silniejsi i odnoszący większe sukcesy. W końcu jesteśmy jednym narodem ”.
Źródło

Z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez Deminitiative Foundation i KIIS na Ukrainie wynika, że na Ukrainie partiom politycznym ufa mniej niż 20% respondentów. Trzy czwarte Ukraińców nie ufa partiom. Zauważa się, że młodzi i starsi respondenci częściej ufają partiom politycznym (23,5%), natomiast respondenci w średnim wieku rzadziej ufają partiom (około 16%). Ukraińcy jako główne przyczyny nieufności do partii politycznych wymieniają: niespełnienie obietnic wyborczych (56%), korupcję partii (41%) i uzależnienie od oligarchów (31%).
Źródło

Tylko trzy partie dostały się do mołdawskiego parlamentu: według wstępnych obliczeń Partia Akcji i Solidarności (PAS) wygrała przedterminowe wybory parlamentarne 11 lipca, zdobywając 52,80% głosów. Na drugim miejscu według CKW znajduje się blok wyborczy Partii Socjalistów i Partii Komunistów (PSRM-PCRM) z 27,17% głosów. Trzecie miejsce zajęła partia Szor, na którą głosowało 5,74% głosujących.
Źródło

Białoruś
Komisarz UE ds. wewnętrznych Ilva Johansson powiedziała, że UE rozważy kwestie zawieszenia wydawania wiz obywatelom Białorusi. Powiedziała to na nadzwyczajnym wspólnym posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych i Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego, poświęconym napływowi migrantów na granicy białorusko-litewskiej. Johansson zauważyła, że przepływ migracyjny z Białorusi na Litwę wzrósł 22-krotnie. Zarzuciła władzom białoruskim ułatwianie przemieszczania się migrantów wysyłanych następnie na Litwę i powiązała te działania z faktem, że Wilno nadal wspiera społeczeństwo obywatelskie na Białorusi. Johansson wspomniała także o oświadczeniach białoruskiego MSZ w sprawie zawieszenia umowy o readmisji.
Źródło

Litwa
Minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis, uczestniczący w Radzie do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej (UE) w Brukseli, podkreślił znaczenie solidarności UE z Litwą, która znajduje się obecnie pod presją migracyjną ze strony białoruskiego reżimu, i zasugerował rozważenie wspólnej reakcji UE. Zdaniem ministra, UE potrzebuje jednolitej, skoordynowanej i skutecznej polityki powrotów nielegalnych migrantów. "Przesłanie Europy musi być krótkie i precyzyjne: ludzie, którzy nielegalnie wjechali do UE i nie mogą otrzymać statusu uchodźcy, zostaną odesłani do swoich krajów pochodzenia" - powiedział minister Landsbergis.
Źródło

Łotwa
W 2023 roku na Łotwie będzie można wprowadzić emeryturę podstawową w wysokości 136 euro - powiedział minister opieki społecznej Gatis Eglītis. „Jeśli będzie poparcie rządu i Saeimy, to od 2023 roku można by wprowadzić emeryturę podstawową w wysokości 136 euro” – powiedział polityk, choć przyznał, że takie zmiany miałyby duży wpływ fiskalny – około 300 mln euro. „Gdybym był ministrem finansów, w ogóle nie opodatkowałbym żadnej emerytury. Ale to jest sytuacja idealna, która nie będzie miała miejsca w najbliższym czasie. Dlatego proponujemy aby emerytura minimalna wolna od podatku powinna być w wysokości płacy minimalnej.”
Źródło

Estonia
Prezydent Kersti Kaljulaid przebywa z dwudniową wizytą roboczą w Singapurze, gdzie Estonia właśnie otworzyła misję dyplomatyczną. Kaljulaid spotka się z przywódcami kraju i przemówi na największym szczycie technologicznym w Azji ATxSummit. "Widzimy ogromny potencjał do ożywienia relacji gospodarczych, zwłaszcza w sektorze cyfrowym, fintech, przemyśle obronnym i cyberobronie. Dlatego podjęto strategiczną decyzję o otwarciu Ambasady Estonii w tym regionie - powiedział Priit Turk, pierwszy ambasador Estonii w Singapurze.
Źródło

Polecam:

Jest rok 2030, a rosyjskie służby wojskowe i wywiadowcze od miesięcy prowadzą kampanię dezinformacyjną skierowaną do obywateli sojusznika z NATO. Kampania wywołała konflikty wśród docelowej populacji i zwiększyła niepokoje społeczne. Czy NATO powinno przygotować się na ten scenariusz? Absolutnie. Powyższa ewentualność jest uproszczoną wersją tego, o czym myśli wielu ekspertyów zajmujących się wojną przyszłości. W tym wyimaginowanym kryzysie konflikt zmusza ludność cywilną do szukania ochrony, a nawet przekraczania granic z innymi sojusznikami i partnerami NATO.
Warty przeczytania artykuł Wiktorii Holt i Marli Keenan dla WarontheRocks, zwłaszcza pod kątem faktycznego braku polskiej Obrony Cywilnej.
Pilny priorytet NATO: przygotowania do ochrony ludności cywilnej

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka