Wpis z mikrobloga

Sporo osób opisuje swoje, najczęściej negatywne, doświadczenia z bankami - #mbank z jakiegoś powodu przoduje w tej statystyce - to i ja kilka słów w temacie. Tylko, że zdecydowanie na luzie, bo żadnego uszczerbku nie doznałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Otóż w połowie 2011 roku, czyli już ponad 10 lat temu, założyłem konto w #ideabank - wtedy jeden z kilku banków, który oferował je całkowicie bezpłatnie: prowadzenie, karta, wypłaty z bankomatów, bez konieczności spełniania żadnych dodatkowych warunków. Przez wiele lat było to moje główne konto do wszystkiego. Niestety Idea Bank się zaczął sypać, system coraz gorzej działał, zaczęli wprowadzać opłaty itp., więc przeniosłem się do #nestbank (dzisiaj zdaje się, że jedyny całkowicie bezpłatny). Konto w Idei trzymałem już tylko jako zapasowe, ze stanem 0,00 zł.

Jak wiadomo Idea Bank popadł w wielkie kłopoty i 3 stycznia 2021 przejął go bank Pekao S.A. Dawno temu miałem okazję się z nim zetknąć (jakiś przelew w oddziale realizowałem) i zapamiętałem go jako wyjątowo syfiasty: kolejki, nieudolni pracownicy, bałagan, po prostu wszystko na "nie". Niedawno do mnie i do wszystkich pozostałych użytkowników Idea Banku wysłano umowę, zgodnie z którą jeśli ktoś chce zachować swoje dotychczasowe konto, trzeba ją zaakceptować i wówczas automatycznie staje się klientem banku Pekao S.A. Obiecywano, że wszystko zostanie po dawnemu, czyli konto bezpłatne jak dotychczas.

Rozważałem akceptację, ale postanowiłem jeszcze zadzwonić na podany numer infolinii, żeby o parę rzeczy dopytać. Po odczekaniu 27 minut rozłączyłem się i natychmiast odrzuciłem umowę uznając, że nic się tam nie zmieniło, a jest prawdopodobnie jeszcze gorzej, więc szkoda nerwów. Na dodatek poczytałem opinie w necie o Pekao S.A. i co do zasady są bardzo negatywne.

Decyzję podjąłem dobrą, ale jednak mam pewien żal do systemu bankowego, bo warto zawsze mieć zapasowe konto w innym banku krajowym tak na wszelki wypadek. Sprawdziłem ofertę i poza wspomnianym Nestem nie widzę, gdzie indziej konta za darmo bez spełniania jakichkolwiek warunków. Co więcej, pojawiają się plotki, że pewnie i to ostatnie zostanie zlikwidowane (np. na blogu red. Samcika). Cóż, wtedy pewnie przejdę na konto podstawowe (podstawowy rachunek płatniczy) w jakimś banku, bo jednak płacenie za konto uważam za głupotę.

#banki #bankowosc #pko #pkosa #gorzkiezale #kontobankowe #rachunek
  • 7
@karol-t: Tak, Pekao SA to syf i nikt normalny nie ma tam konta dobrowolnie. Mojej ciotce co miesiąc np. pobierają 7zł za prowadzenie rachunku bankowego xD Ona na to leje bo emeryturę ma wysoką ale sam fakt takiej opłaty to iks de. Za kartę też ściągają mimo że zakupy robi drogie. Ja też mam z nimi przygody. Wszystko w oddziale trzeba załatwić a jak chcesz zamknąć konto w banku to musisz
PRP nie jest zły jak nie potrzebujesz żadnych większych rzeczy od banku. Nest bank chyba też spoko, chociaż też do czasu będzie w pełni darmowy.


@pijekubusplay: Dokładnie tak. Jak Nest wprowadzi opłaty i nie będzie alternatywy, idę w PRP, a resztę spraw załatwiam "tradycyjnie", czyli Revolut/Wise lub konto zagraniczne (też bezpłatne zresztą).
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@karol-t: bezwarunkowo darmowe jest Citikonto w Citibanku, na zapas powinno się nadać, natomiast 3 razy próbowałem się dodzwonić na infolinię i 3 razy się nie dodzwoniłem, mimo godzinnego (sic!) oczekiwania za każdym razem :) , chociaż potem wyczailem, że dzwoniąc pod numer, z którego sami się kontaktowali, czas oczekiwania na połączenie był zawsze poniżej minuty xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@invtraveler: oczywiście chodzi o absolutne podstawy, prowadzenie konta i karta są za 0 zł, są 4 darmowe wypłaty z bankomatu w miesiącu. Nie wnikam specjalnie dalej, sam póki co nie korzystam z tego konta, natomiast jako zapasowe, do podstawowych zastosowań, będzie darmowe.