Wpis z mikrobloga

#diy #tworzywasztuczne #handmade
Mam zagwozdkę. Wiecie jak wygląda kulka do myszki? No to teraz jest taka sytuacja że potrzebuję taką kulkę ale o średnicy 50mm. Gotowej takiej nie mogę znaleźć więc pomyślałem o kupnie metalowej kulki 40 albo 45mm średnicy i pokrycie jej warstwą #poliuretan. Ważne jest żeby powierzchnia była gładka, gdyż ma to być element zaworu zwrotnego.
  • 35
  • Odpowiedz
@Polanin: problem jest tego typu że nacisk jaki będzie na tą kulkę spowoduje że bez metalowej wkładki ją połamie lub zreformuje i wciśnie w gniazdo zaworu. I żywica jest twarda, przez co nie uszczelni połączenia z gniazdem, musi być to materiał wystarczająco miękki żeby się uszczelniło i wystarczająco twardy żeby się nie zdeformowało.
  • Odpowiedz
Jest różnica miedzy kulką 50mm z PU a kulką stalową kulką 40mm oblaną 5mm warstwą PU.


@bambus94: Nie ma. Jeśli siła jest taka, że ją wciśnie z gniazdo zaworu to w obu przypadkach nie wytrzyma. Inaczej się zniszczy, ale się zniszczy.
  • Odpowiedz
@con987: Też o tym myślałem, tylko pozostaje kwestia że kulka by musiała być z czegoś co nie rdzewieje a o to trudniej niż o gniazdo zaworowe zrobione czy to z miedzi, brązu, mosiądzu, stali 304,316.
No i kwestia gładkości/szorstkości takiej kulki.
  • Odpowiedz
@pu100stan: no właśnie taki mundurek chce zrobić.
Na przekroju tego zaworu widać i w opisie jest że kula jest ze stali/nbr.
Moje będą stal/PU
Właśnie wiąże mi żywica na formę do robienia tych kulek. Pierwsza dwudzielna nie wypaliła, żywica popękała, i praktycznie się nie dało wyjąć kulki z formy. Teraz robię formę czwórdzielną, łatwiej będzie rozebrać.
  • Odpowiedz
@bambus94: poliuretan też jest dobry, dodatkowo jak masz możliwość tworzyć samemu te mundurki to git.
Ale nbr też chyba nie jest zły, o ile dkbrze pamiętam to w piaskarce się gumuje niektore kształtki przy zaworach scierniwa
  • Odpowiedz
@pu100stan: nbr nie jest zły, ale w domowych warunkach raczej ciężko by było pokryć stalową kulkę nbr.
Takie zawory na allegro ponad 400 kosztują, a mi potrzeba 4szt. Same kulki pewnie tańsze ale nie znalazłem oferty.
Jako że jest to element który na 100% będzie się zużywał to chyba warto mieć własną produkcję.
Te zawory będą się otwierały i zamykały co sekundę.
  • Odpowiedz