Wpis z mikrobloga

Zapraszam do obserwacji tagu #xerxesmrowki

W życiu hodowcy mrowek sa chwile lepsze i gorsze. To co zwykle opisuje ma kontekst pozytywny, zle wiadomości i zle doswiadczenia to zwykle ulamek moich wpisow.
Te niechciane, zupelnie negatywne doświadczenia i emocje związane z hodowlą mrowek mogą odnieść dwojaki skutek - skłonić nas do zakonczenia zabawy, albo do wyciagniecia wnioskow.
Dzis wlasnie o wyciaganiu wniosków chcialbym napisac;D

Zapewne pamiętacie że zamówiłem laserowo wycinane w pleksy gniazdo dla Tetramorium bicarinatum. Tak więc gniazdo jak bylo tak jest, natomiast popelnilem błąd i decolowo bede musial to gniazdo poprawic a mrowki przeniesc. Oczywiscie sprawa nie jest naglaca.
W czym problem? Skleilem gniazdo punktowo żeby nie bawić się z klejem uv (mam na niego spore uczulenie), uszczelnilem je silikonem i wsadzilem tam wypełnienie z gliny, torfu, i roznych drobnych kamykow.
Jednej rzeczy nie przewidzialem - torf w znacznej ilosci pochlonie wodę i bedzie naciskal na ścianki gniazda a glina zatrzyma parowanie wody z tego torfu... Skutek jest taki ze jedna z bocznych scian sie odkleila i powstala u dolu szpara:/
Doraźnie dokleilem podstawke i plaskowniki aluminiowe ktore maja za zadania utrzymac gniazdo we wzglednym scisku, powstrzymujac dalsze odginanie sciany.
Jest to rozwiazanie ktore powinno funkcjonować przez dluzszy czas, natomiast kluje mnie to bardzo w oczy wiec jestem zmuszony podjac odpowiednie dzialania.
Nie mam niestety gdzie przeprowadzić Tetramorium:/ przypomniałem sobie jednak o starym gniezdzie poprzedniej koloni Carebara:) muszę je odnowić i trafi do Tetramorium.

Krotkie podsumowanie na sam koniec: to wszystko moze byc bardzo denerwujące i demotywujace, zwlaszcza kiedy po wielu godzinach pracy okazuje się ze efekt jest niewystarczający badz niepozbawiony błędów:/ a mrowek nie odlozymy na półkę. Nie da się odlozyc kilkuset robotnic i dac sobie czas. Plus jest taki ze te problemy skłaniają, czy wrecz zmuszaja do wymyslania rozwiazan, tych tumczasowych, jak i docelowych. Często sa to nieprzetarte szlaki bo większość sytuacji jest indywidualna:)

Oczywscie mozna kupic gotowe produkty i miec z glowy problem. Najwiekszym jednak minusem takiego rozwiązania jest bardzo uniwersalna forma produktow, tymczasem na ogol kazdy potrzebuje czegos skrojonego specjalnie dla siebie:)

Na zdjęciu stare gniazdo Carebara w przygotowaniu dla Tetramorium:)

Gniazdo wykonane z dwoch antyram 30x20cm i plaskownika aluminium. Nawiercilem trzy otwory do podlaczenia gniazda gdzie umiescilem rurki akrylowe. Z tylu jest maly zbiorniczek na wode, przez ktorego otwor zaklejony siatka przechodzi ona do gniazda i je nawadnia

#mrowki
#zwierzeta
#formikarium
#terrarystyka
PWRXerXes - Zapraszam do obserwacji tagu #xerxesmrowki

W życiu hodowcy mrowek sa c...

źródło: comment_1625822512akvuGcLUqDUf8ylYxO68pk.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz