Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (267)

Ukraina
Posłowie w pierwszym czytaniu uchwalili prezydencką ustawę "O zapobieganiu zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego związanym z nadmiernym wpływem osób o dużym znaczeniu gospodarczym lub politycznym w życiu publicznym (oligarchów)". Za ustawą głosowało 275 deputowanych ludowych. Aby zostać uznanym za oligarchę, trzeba uczestniczyć w życiu politycznym, mieć znaczący wpływ na media, być monopolistą na krajowym rynku towarowym i posiadać aktywa o wartości ponad 1 mln hrywien. Jeżeli trzy z tych cech występują u jednej osoby, zostaje ona wpisana do rejestru oligarchów. Jeśli dana osoba znajduje się na tej liście, stosuje się wobec niej szereg ograniczeń. W szczególności zakazane będzie dokonywanie wpłat na rzecz partii politycznych oraz udział w prywatyzacji na dużą skalę.
Źródło

Ukraińskie Ministerstwo Energii dyskutuje o możliwości produkcji wodoru z wykorzystaniem energii jądrowej, a także rozważa produkcję wodoru z gazu ziemnego - poinformował wiceminister energetyki Jarosław Demczenkow. "W naszych dyskusjach w Ministerstwie Energii przyglądamy się perspektywom produkcji wodoru przez atom (przez elektrolizę - przyp. red.). Patrzymy też na perspektywy produkcji wodoru w oparciu o gaz ziemny" wyjaśnił. Jednak, jak zauważył Demczenkow, problemy z eksportem wodoru dotyczą tylko „zielonego” wodoru. Czyli taki, który powstaje przy pomocy odnawialnych źródeł energii: wiatru lub słońca: „Nigdzie w strategiach europejskich nie ma słowa, że będą importować „żółty” lub „niebieski” wodór. Jednocześnie, jego zdaniem, Unia Europejska prowadzi obecnie aktywne dyskusje na temat uznania energetyki jądrowej za „zieloną”.
Źródło

Białoruś
Rikard Jozwiak (RFE): Komisja przedstawiła dziś swoją opinię na temat przyszłości Partnerstwa Wschodniego przed grudniowym szczytem z potencjałem prawie 20 mld euro inwestycji UE na Ukrainie, w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Mołdawii i demokratycznej Białorusi w ciągu najbliższych 7 lat.
Źródło

Litwa
W minionym dniu funkcjonariusze Państwowej Straży Granicznej ( SBGS ) zatrzymali 150 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę litewsko-białoruską. Według pułkownika Vidasa Mačaitisa, zastępcy dowódcy SBGS, służba domaga się ogłoszenia stanu wyjątkowego na szczeblu rejonowym w związku z tym kryzysem. Głównymi obywatelstwami są obywatele Iranu, Iraku i Syrii. Mamy też obywateli Białorusi” – powiedział V. Mačaitis. Nielegalni migranci zatrzymani ostatniego dnia przekroczyli granicę w pięciu gminach. „Obecnie nasze Centrum Operacji Kryzysowych złożyło do Centrum Operacji Kryzysowych MSW wniosek o ogłoszenie stanu wyjątkowego. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oceni naszą prośbę i podejmie odpowiednie decyzje ”- powiedział pułkownik. Obecnie trwa spotkanie Centrum Sytuacji Nadzwyczajnych, na którym zostaną podjęte decyzje. Są już pomieszczenia, w którym dziś wieczorem zostaną zakwaterowani nielegalni migranci – pierwsze kroki zostały już podjęte. Niestety, niektóre inne gminy do dziś nie podjęły takich decyzji – przyznał zastępca komendanta SBGS.
Źródło

Łotwa
Prawie 30% lekarzy rodzinnych pracujących na Łotwie jest w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym, dlatego ze względu na zmianę pokoleń brakuje specjalistów w branży, którzy mogą świadczyć usługi lekarza rodzinnego, zwłaszcza w odległych rejonach kraju. A w wielu miejscach od lat szukali lekarza rodzinnego. Narodowa Służba Zdrowia (NSS) wskazała, że spośród 1263 lekarzy ogólnych obecnie na Łotwie 27% jest w wieku przedemerytalnym lub emerytalnym. A według danych z ankiety serwisowej niektórzy planują przejść na emeryturę. W szpitalach wojewódzkich również brakuje personelu medycznego.
Źródło

Estonia
Estonia jest gotowa pomóc Litwie, która obecnie przeżywa gwałtowny wzrost liczby migrantów przekraczających białoruską granicę – powiedziała w piątek premier Kaja Kallas podczas spotkania z premier Litwy Ingridą Šimonyte. Obie szefowe rządów omówiły politykę obronną i współpracę wojskową państw bałtyckich oraz sytuację na Białorusi i na granicy litewsko-białoruskiej. Kallas dodała, że wszystkie kraje bałtyckie zawiesiły handel energią elektryczną z Białorusią już od listopada ubiegłego roku i ważne jest, aby znaleźć porozumienie z krajami trzecimi w celu rozwiązania handlu energią elektryczną. „Musimy działać zgodnie z ustalonym harmonogramem w synchronizacji naszych sieci elektroenergetycznych z Europą Środkową, aby zakończyć projekt do 2025 roku” – powiedziała premier.
Źródło

Polecam:

Podczas swojego corocznego telewizyjnego ogólnokrajowego programu 30 czerwca 2021 r. Prezydent Rosji Władimir Putin mówił głównie o pandemii, ponieważ nowy koronawirus ponownie rozprzestrzenia się przez Moskwę i prowincje. W domyśle (ale celowo) ucieleśniający wizerunek „dobrego cara” kontra „złych bojarów”, Putin wysłuchał apeli wybranych podmiotów, które skarżyły się na nękanie ich przez bezwzględnych i skorumpowanych rosyjskich biurokratów, i obiecał pomoc. Jednak rosyjski przywódca wydawał się naprawdę znudzony tym ćwiczeniem z zakresu public relations, nawet gdy linie komunikacyjne zostały nagle przerwane, a operatorzy skarżyli się na możliwy atak typu „odmowa usługi”. Putin kilkakrotnie zwracał się do kwestii obrony i polityki zagranicznej na temat Ukrainy i konfliktu z Zachodem na Morzu Czarnym. Spostrzeżenia Pawła Felgenhauera.
Moskwa intensyfikuje kampanię zastraszania w regionie Morza Czarnego

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka