Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 9
W krzyżówce było hasło "słynny grecki epos o ostatnim roku wojny trojańskiej, którego autorstwo przypisywane jest Homerowi; jej głównym bohaterem jest Achilles". Wpisałem Iliada i jakoś tak mi się zrobiło ciepło, ale jednocześnie i smutno na sercu, bo pamiętam wciąż lekcje polskiego z liceum z moją wychowawczynią. Pełno było dyskusji o różnych dziełach literackich, obrazach, rzeźbach, architekturze i ogólnie dyskusji o sztuce. Podręczniki od polskiego zawsze były najciekawsze zaraz obok geografii i historii. Tyle różnych stron świata i wieków upchnięte w tak skondensowanej formie, dużo zdjęć z opisami. Można było się rozmarzyć. Brakuje mi tego, to był pokarm dla umysłu, przez kilka godzin dziennie. Teraz się obawiam że będę się cofać, ponieważ nie mam już z tym styczności tak często i w tak ciekawej formie. (,)
#przemyslenia #krzyzowka #sztuka #smutek
  • 7
@Borealny: Ano, na pewnym etapie trzeba samemu zadbać o dokarmianie umysłu i wyobraźni - i jeszcze wygospodarować na to czas. Plusem jest to, że nie jest się już ograniczonym do podręczników szkolnych, ale można wybierać i szukać na własną rękę ;)

Przypomniałeś mi przy okazji moje podręczniki gimnazjalne z serii "Świat człowieka", jednocześnie do języka polskiego, historii i trochę też do edukacji artystycznej - to był chyba jakiś eksperymentalny pomysł, ale
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Apaturia: no właśnie z tym czasem jest najgorzej, jak oglądam jakieś materiały na youtube to zawsze na przyśpieszeniu 1,25 lub więcej. Wiele podręczników było świetnie skonstruowanych, wszystkiego po trochu, taka dobrze skomponowana sałatka. Teraz materiały skupiają się na jednym zagadnieniu i choć omawiają je bardziej szczegółowo, to brakuje czasu żeby wszystko to poznać po trochu. Moja lista rzeczy do obejrzenia lub przeczytania raczej się wydłuża lub stoi w miejscu pod względem
@Borealny: jeszcze dopowiem, odnośnie do tego kursu MNW, że wykłady są bardzo fajne, a ich nagrania są dostępne przez dwa tygodnie od daty wykładu - a w praktyce to były potem ponadto wrzucane rotacyjnie całe bloki (a na koniec wszystkie wykłady w formie playlisty na youtube przez miesiąc od daty ostatniego xd)