Wpis z mikrobloga

#szachy W jaki sposób dopracowujecie debiuty? Nie wiem czy nie za wcześnie na takie rozkminy - lichess < 1100. Obecnie gram białymi londona (ale bez zamkniętych oczu, kombinuję na różne sposoby) i angielską, czarnymi gram zwykle francuską i karo canna.

Jak to robić, żeby robić postępy?
  • 24
jak pisałem że mam 900 elo na chess.com to pisali że za wcześnie na debiuty że sami ogarniali koło 1200-1500 także myślę że w twoim przypadku będzie podobnie :D


@Evarrez: Z tego co kojarzę 1200-1500 na chess.com to odpowiednik 1400-1700 na lichess, więc trochę mi brakuje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

grac, robic zadania, na poziomie 1100 to mozna spokojenie wygrywac nie znajac debiutow.

Lepiej jakbys rozumial pozycje
@Wegrzynski: Możesz poszukać jakiegoś kursu na chessable.com. Mają tam narzędzie, w którym powtarzasz codziennie ruchy z Twoich kursów (coś jak nauka słówek w językach). Z mojego doświadczenia wynika, że ciężko się tych ruchów nauczyć na pamięć, ale potem wiesz przynajmniej jakie ruchy wchodzą w grę.
@Wegrzynski: moze jakies ogladanie jak dobrzy zawodnicy robia speedruny? Hikaru, Naroditsky, Czerw takie robili obczailbys jakie robia ludzie bledy na poziomie jakos do 1400 to moze kilka ukladow zostaloby w glowie. Widziałbys jak atakuja by przeciwnika maksymalnie docisnac, a tak to zadanka, zadanka i jeszcze raz zadanka.
@PlazowyChlopak: Tak, do tego potem w partii nigdy nie pamiętasz swoich linii gry.
Z drugiej strony jeśli poświęcisz ten czas, to poznając 1 debiut, będziesz dostrzegać w różnych pozycjach wzorce i wymyślisz fajne ruchy.
Odkąd uczę się debiutów, gram je znacznie mniej mechanicznie i często mam po nich decydującą przewagę (którą podwalam później ;) )
poświęcenia typu "nie powinienem tego robić ale #!$%@?".


@PlazowyChlopak: To jest mój problem. Ostatnio po raz pierwszy od 20 lat grałem w szachy klasyczne. Okazuje się, że poświęcenia, które wchodzą w blitzu bo nikt nie ma czasu wszystkiego przeliczyć, nie działają w szachach klasycznych :)
Możesz poszukać jakiegoś kursu na chessable.com. Mają tam narzędzie, w którym powtarzasz codziennie ruchy z Twoich kursów (coś jak nauka słówek w językach). Z mojego doświadczenia wynika, że ciężko się tych ruchów nauczyć na pamięć, ale potem wiesz przynajmniej jakie ruchy wchodzą w grę.


@suwer: Nie no, zawodnik ma 1100 na lichessie, gdzie figury są podstawiane a Ty mu proponujesz wkuwanie debiutów na pamięć ()
@Futyporyt27: Debiuty możesz wkuwać z kursu Giriego, gdzie masz rozpisane wszystkie mozliwosci na 15 ruchow do przodu, to nie jest kurs dla rankingu 1100. Ale jakies proste kursy partii włoskiej czy hiszpańskiej, gdzie rozwój figur jest w miarę prosty i logiczny, ma sens. Nawet pierwsze kilka ruchów wykuć i zrozumieć po co je się gra.
Ale jakies proste kursy partii włoskiej czy hiszpańskiej, gdzie rozwój figur jest w miarę prosty i logiczny, ma sens. Nawet pierwsze kilka ruchów wykuć i zrozumieć po co je się gra.


@suwer: Niestety wkuwanie na pamięć, zwłaszcza na niższym poziomie, jest stratą czasu. Na internecie jest dużo darmowych źródeł nauki myślenia i zasad gry w debiucie i jest to dużo bardziej ważna rzecz niż to co proponujesz. A nie zawsze będziesz
@PlazowyChlopak: Też pytanie, co masz na myśli pod hasłem "nie znam debiutów", bo to może wiele znaczyć:
a) nie znam zasad otwarcia, np. zwlekam z rozwojem figur i nie dbam o bezpieczeństwo króla
b) znam zasady otwarcia, ale nie mam jakiegoś konkretnego otwarcia, w którym znałbym pierwsze 5-6 ruchów konkretnej linii
c) kojarzę parę linii swojego otwarcia/systemu z filmików na YT lub swoich partii + rozegrałem w nich wiele partii, ale
c) kojarzę parę linii swojego otwarcia/systemu z filmików na YT lub swoich partii + rozegrałem w nich wiele partii, ale nigdy nie uczyłem się go w sposób systematyczny


@Siwek97: To o mnie też, chociaż trochę poziomów niżej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Koledzy już napisali, że Londyn przede wszystkim jest nudny (bo ciężko mi to powiedzieć o samym d4, które ma przecież sporo ciekawych linii),


@Siwek97: To