Wpis z mikrobloga

Siemanko betowe świry,

trochę czasu minęło, część pewnie od jakiegoś czasu bawi się MacOS 12, iOS 15 albo WatchOS 8. Jak u was wrażenia? Działa, nie działa, do dupy to wszystko i zaorać?

MacOS, dużo się nie zmieniło, mam MBP 13" 2019, więc sporo zmian przez brak M1 mnie ominęło, co jest trochę przesadą.
- w becie1 był problem z wiatrakiem, odpalał się na maksa przy obciążeniu rzędu 10% i temperaturze 60*C. I tak potrafił wyć sam z siebie, z reguły uśpienie pomagało, ale coś tam namieszali najwidoczniej ze sterownikami, w becie2 wygląda, że problemu nie ma
- natomiast nadal w becie2 mam problem z myszką i klawiaturą MX połączoną przez BT. Nie działają klawisze funkcyjne albo zmienione funkcje przycisków na myszce. Co ciekawe, problem dotyczy "starszego" połączenia. Włączysz myszkę a potem klawiaturę, to nie działają gesty myszki, na odwrót to wiadomo, nie działają klawisze funkcyjne. Chwilowo problem obszedłem odbiornikiem na USB i wszystko śmiga.
- synchronizacja trybów skupienia jest bardzo wygodna
- Safari. Oj no nie wiem byczki. Optymalizacja miejsca na plus. Ale. Ukrycie takich podstaw jak odświeżenie strony, czy jej udostępnienie za rozwijanym menu, serio? Tak, wiem, skróty klawiszowe, ale to powinno być na wyciągnięcie ręki i zdania nie zmienię. Zdarzają się jeszcze bugi, że po najechaniu na kartę nie wyświetla się X do zamknięcia karty albo nie pokazuje się adres strony na której jesteśmy. Spoko, normalka, to beta. Do wszystkich dwóch zagorzałych fanów touchbara - bug z kartami wyświetlanymi na pasku nadal jest obecny xD
- AirPlay na maca, fajnie, że jest, pewnie wygodne i przydatne w niektórych przypadkach. Jednak korzystając ze spotify, mam tam zaszytą kontrolę odtwarzania, więc funkcja, przynajmniej na razie, nie dla mnie. Jednak razem z universal control daje to dalszy krok w stronę integracji
- iCloud+ działa, pokazuje, że łączę się z U$A, jednocześnie nie wydaje mi się, że strony ładują się jakkolwiek wolniej.

iOS na iPhone 12mini
- safari. No nie leży mi jakoś ten pasek adresu skaczący z góry na dół. Zamiast mieć wszystko na górze, to muszę smyrać palcem w dolnej części ekranu, co nie jest wygodne przy używaniu telefonu jedną ręką. Dwa, to fakt, że strony będą musiały się do tego dostosować w jakiś sposób. Część ma elementy UI przykryte tym paskiem, część wyświetla je pod, część wygląda, że działa poprawnie i reaguje na pozycję paska adresu.
- odczytywanie tekstu, a w szczególności jego przeszukiwanie jest mega, bardzo mi się spodobało i jest dość przydatne, tak tak, na androidzie było 30 lat temu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- tryby skupienia, razem z możliwością ukrywania stron z aplikacjami, dopuszczaniem tylko konkretnych powiadomień i osób super. Dobrze, gdyby tą samą aplikację dało się umieścić na różnych stronach i je wymieniać. Chciałbym mieć maila i w trybie prywatnym i "pracowym", ale zarazem inne appki niekoniecznie muszą być dostępne w obu na raz. Dobrze by było, gdyby inne appki do wiadomości jak messenger, WA czy Signal miały jakąś integrację. Bo teraz albo blokuję całego messengera albo dopuszczam każdego kto napisze. A chciałbym tylko kilka osób w danych trybach. Do tego automatyczne załączanie tych trybów nie do końca dobrze działa. W domu za wszelką cenę chce mi włączać "czas dla mnie". Codziennie go wyłączam, ale nadal iOS się nie nauczył.
- trendy zdrowotne, no są i to w zasadzie tyle co mogę powiedzieć

watchOS z AW SE
- yyyyyyyyy
- eeeeeee
- ludzie tu nic nie ma
- nowe tarcze ze zdjęciem, no nie dla mnie
- pilates, no nie
- oddechy w trakcie snu, ok, pewnie dobra informacja w momencie jak jest nieciekawie i może zasugerować udanie się do lekarza, na codzień informacja z którą nic nie zrobisz.
- bardzo się cieszę, że mogę teraz z zegarka odpowiadać GIFami, naprawdę tego było mi trzeba
- dla ludzi z nowym samochodem albo systemem smarthome zmiany zapewne na plus i ułatwiające życie. Ale ja takich luksusów nie mam, więc się nie wypowiem

Ogólnie zmiany w tych trzech systemach dupy w tym roku nie urywają. Pewnie mapy byłyby spoko, gdyby były dostępne w Europie na takim samym poziomie jak w U$A. Działać systemy działają, nie ma problemu z drenażem baterii, wydajnością czy lagami albo bugami uniemożliwiającymi pracę, jedynie ten wiatrak w becie1 był uciążliwy, ale do wyłączenia z macsfancontrol. Jeśli ktoś się waha, może poczekać na publiczną betę, która powinna się pojawić jakoś na dniach.

TLDR: zmiany przyjemne, do części idzie się przyzwyczaić. Safari poszło w wygląd nad funkcjonalność w niektórych aspektach, choć oddanie większej powierzchni stronom na duży plus. W iPhone przeszukiwanie tekstu na zdjęciach spoko opcja, tryby skupienia fajne i bardzo przydatne, dobrze, że się synchronizują. Jednak jest kilka braków. W WatchOS w zasadzie zmiany kosmetyczne, równie dobrze mogli z tego zrobić WatchOS 7.X i nikt by się nie zorientował, że coś tu nie gra. Z ciekawości każdą z bet można zainstalować, nie sprawia, że z urządzenia nie da się korzystać albo trzymać pod ładowarką. Niedługo powinna być dostępna publiczna beta.

#apple #macos #iphone #applewatch #ios #watchos #macbook
  • 6
@Nie_znany: To odczytywanie tekstu z obrazka działa jednak z j. polskim? Albo przynajmniej jak masz ustawiony język polski to możesz używać na angielskich obrazkach?
@asunez: taki tekst mi wyrzuciło ze screena Twojej odpowiedzi. Działa tak średnio niestety. Mam iPhone’a ustawionego na polski, a po angielsku normalnie wyszukuje

To odczytywanie tekstu z obrazka
dziata jednak z j. polskim? Albo przynajmniej jak masz
ustawiony jezyk polski to mozesz uzywaó na
angielskich obrazkach?
@Nie_znany: Dzięki, działa nawet nawet. Szkoda że Apple’owi było tak ciężko dodać te kilka haczyków tu i tam - nie mówimy przecież o całkowicie innym alfabecie jak np. cyrylica czy chińskie znaczki (które swoją droga akurat chyba wsparcie mają…). No ale jako że już publiczna beta jest dostępna od kilku godzin to zaraz sam sobie potestuję ;)
@asunez: lepiej rydz niż nic, ale niestety Apple pod względem szerokiego wprowadzanie ficzerów jest w tyle za google. Ba, wystarczy spojrzeć w ilu miastach są te zaawansowane opcje w mapach, raptem kilka miast w stanach i to wszystko. Ładnie to wygląda na prezentacjach, a w rzeczywistości dostępna dla promila użytkowników.