Wpis z mikrobloga

Za kilka dni wracam z #chorwacja. Wracam samochodem. Skąd #sanepid będzie wiedział że byłem za granicą i mam iść na #kwarantanna. Jak również wygląda w praktyce? Słyszałem, że przy przekraczaniu granicy samochodem praktycznie nie ma szans na skierowanie na kwarantannę ¯\(ツ)

https://www.google.pl/amp/s/www.rmf24.pl/newsamp-rzad-przywraca-obowiazkowa-kwarantanne-po-powrocie-do-polski,nId,5315198

#covid19 #koronawirus #granica
  • 22
@freshrap: a jak niby wjechałeś na terytorium Chorwacji? przecież jest normalnie przejście graniczne, do tego pewnie wypełniałeś formularz Enter Croatia, gdzie są dane pobytu. Wyjeżdżając przecież też masz przejście graniczne na którym skanują Twój dowód...
@freshrap: Chorwacja nie jest w shengen, ja tydzień temu jechałem przez Austrię, Czechy i Słowenię i wiadomo brak przejść granicznych, ale fakt faktem na granicy Chorwackiej mi dowód skanowali i mieli dane z Enter Croatia także na wszelki wypadek zrobiłem sobie antygenowy po powrocie coby mi nie wlepili kwarantanny. Można oczywiście zaryzykować, ale fakt faktem jeśli przekazują sobie te informacje to można się udupić na 10 dni
@rEwx: wiesz co w Kielcach jest możliwość zrobienie RT-PCR za free także dokładnie taki robiłem, przed wyjazdem i po powrocie, nie mogę wyedytować poprzedniej odpowiedzi :)
czyli wystarczy test antygenowy co jest na medicoverze za 140 ziko i już jest luz?


@rEwx:
Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę.
Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
Testy te
@Carnivore79: nie ma znaczenia skąd wjedzie, wyjeżdżając z Chorwacji masz normalne przejście graniczne, więc jeśli ich służby dzielą się tą informacją z polskimi służbami to można się nabawić kwarantanny
@freshrap: Chorwacja należy do EOG (Europejskiego Obszaru Granicznego) dlatego wyjazd nie podlega kwarantannie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przywracamy kwarantannę dla osób przyjeżdzających zza granicy. Kwarantanna będzie obowiązywała przyjeżdzających z państw niebędących w strefie Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Granicznego.
@freshrap: Ta bzdurna kwarantanna nie dotyczy Chorwacji, która nie jest schengen ale jest w UE i EOG także spokojnie, a co do tego nawet jak by była to żeby w taką kwarantannę wpaść to trzeba mieć pecha, bo:

1. To, że Chorwaci skanowali Twój dowód (a nie zawsze tak jest), to nie oznacza od razu wrzucenia Cie w kwarantanne
2. Na granicy PL-CZ; PL - SK, PL - DE musiałby zatrzymać