Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (260)

Ukraina
Brytyjskie Ministerstwo Obrony zdementowało informację o otwarciu przez siły rosyjskie ognia ostrzegawczego do brytyjskiego niszczyciela „Defender” w pobliżu wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu ukraińskiego w środę, 23 czerwca. Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że rosyjska armia i straż graniczna otworzyła ogień „ostrzegawczy” (w tym rzekomo zrzucono bomby lotnicze przez samoloty Su-24) w kierunku brytyjskiego niszczyciela „Defender”. Miało się to wydarzyć, podczas gdy okręt przepływał u wybrzeży okupowanego przez Rosję Krymu w pobliżu przylądka Fiolent. Rosyjska agencja poinformowała, że brytyjski okręt „wszedł na wody terytorialne Rosji”, ale nie odpowiedział na ostrzeżenia. Później brytyjski attache wojskowy w Moskwie został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Obrony z powodu rzekomego incydentu z brytyjskim niszczycielem na Morzu Czarnym. Należy uważać to za kolejną zagrywkę propagandową Kremla, biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi rosyjskich urzędników, jak i samego Putina.
Źródło

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy potępiło niedawne cyberataki na Polskę i wezwało społeczność międzynarodową do połączenia sił w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji. „Ukraina potępia niedawne cyberataki na Polskę. Wyrażamy naszą solidarność z naszymi polskimi partnerami i wzywamy społeczność międzynarodową do połączenia sił w przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji na cały cywilizowany świat” – napisał w oświadczeniu ukraiński resort.
Źródło

Białoruś
Rikard Jozwiak (RFE): 23 czerwca unijni ambasadorowie dali zielone światło dla wprowadzenia sankcji sektorowych przeciwko białoruskiemu reżimowi. Sankcje mają zostać opublikowane jutro w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Oczekuje się, że sankcje sektorowe dotkną sektory potażu, ropy, bankowości i inne. Sankcje mogą wpłynąć na transport niektórych rodzajów białoruskich nawozów przez port w Kłajpedzie.
Źródło

Litwa
Sąd Okręgowy w Wilnie skazał zaocznie Igora Gostewa, szefa wydziału wywiadu Zarządu Obwodu Kaliningradzkiego Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, oraz Władimira Sokołowa, obywatela Litwy, który zebrał informacje o ochronie prezydent Dalii Grybauskaitė, za szpiegostwo na rzecz Rosji - poinformowała Prokuratura Generalna. I. Gostew został skazany na 10 i pół roku więzienia, W. Sokołow - na 9 lat i 3 miesiące więzienia. Obie osoby ukrywają się obecnie w Rosji i są poszukiwane. Ta sprawa karna została oddzielona od sprawy, w której Nikołaj Filipczenko, funkcjonariusz w Obwodowym Wydziale Wywiadu Kaliningradzkiego Rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, został skazany za szpiegostwo na rzecz Rosji, fałszowanie dokumentów, wykorzystywanie podrobionych dokumentów i nielegalnych przekroczeń przejść granicznych. N. Filipchenko został zatrzymany na Litwie w kwietniu 2015 roku. W lipcu 2017 roku Sąd Okręgowy w Wilnie uznał go za winnego i skazał na 10 lat więzienia. W listopadzie 2019 r. dekretem prezydenta Litwy N. Filipchenko został ułaskawiony i przekazany Rosji w zamian za trzy osoby skazane w Rosji.
Źródło

Estonia i Łotwa
Dla Estończyków 23 czerwca, jako Dzień Zwycięstwa, oraz 22 czerwca jako Dzień Pamięci Bohaterów na Łotwie jest ważny podwójnie – to rocznica wydarzenia o wielkim znaczeniu dla tożsamości i niepodległości tych narodów. Między 19 a 23 czerwca 1919 r. koło Kiesi (łot. Cēsis) na Łotwie doszło do bitwy, w której połączone siły łotewsko-estońskie rozgromiły Niemców. W dniu 16 lutego 1934 r. Riigikogu podjęło uchwałę o tym, by dzień 23 czerwca stał się świętem narodowym. Z tej okazji wczoraj na Łotwie, a dzisiaj w Estonii, odbywa się szereg uroczystości.
Źródło

Polecam:
Zachodnie sankcje wobec Białorusi w końcu zaczynają być wymierzone w pomocników dyktatora Aleksandra Łukaszenki w Rosji. Kiedy Stany Zjednoczone, Unia Europejska, Kanada i Wielka Brytania ogłosiły w tym tygodniu nową rundę sankcji wobec reżimu w Mińsku, szczególnie wyróżniało się jedno nazwisko: rosyjski biznesmen Michaił Gucerijew , największy pojedynczy inwestor zagraniczny na Białorusi. Gucerijew znalazł się na unijnej liście osób objętych sankcjami. Artykuł Briana Whitmore'a dla Atlantic Council.
Sankcje na Białorusi są wymierzone w rosyjskich pomocników dyktatora

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja #moldawia #krym #donbaswar #geopolityka