Wpis z mikrobloga

Edgar Allan Poe - Opowieści niesamowite

O tej książce mogę powiedzieć, że zawiera po prostu opowieści niesamowite. W tym zbiorze nowel można znaleźć zarówno historie detektywistyczne, przygodowe, makabryczne, jak i psychodeliczne, a większość z nich jest tajemnicza. Mamy tu tekst o poszukiwaniu pirackiego skarbu(Złoty żuk), sprawcy morderstwa(np. Zabójstwo przy rue Morgue) oraz o pogrzebaniu żywcem, które było obsesją pisarza("Przedwczesny pogrzeb", "Beczka Amontillada", "Zagłada domu Usherów"). Praktycznie wszystkie traktują o śmierci w ten, czy inny sposób. Stanowią XIX-wieczne opowiadania grozy i pobudzają wyobraźnię. Nie ma w opowiadaniach bezczelnie obrzydliwych opisów wywołujących odrazę lub strach, wszystko jest tam wplecione umiejętnie, z umiarem i niepokój towarzyszący czytaniu opowieści jest realny i pochodzi z naszej wyobraźni, a nie z makabrycznych i przesadzonych opisów.

Twórczość amerykańskiego pisarza odznacza się ogromną oryginalnością i siłą wyobraźni, której źródła można dopatrywać się w równie zadziwiającej umysłowości Poego, stanowiącej rzadką syntezę bujnej wyobraźni poety i drobiazgowej wnikliwości analityka i psychologa.

To zdanie możemy przeczytać w notce, zamieszczonej na końcu mojego wydania.

Moja książka, wydana przez Wydawnictwo Literackie, powchodzi z 1976 roku. Zawiera 15 opowiadań przetłumaczonych przez Bolesława Leśmiana i Stanisława Wyrzykowskiego w latach wcześniejszych i pochodzących z ich własnych wyborów opowiadań Poego. Język użyty w tłumaczeniach stanowi ich mocny punkt, współgra z klimatem nowel. Okładka jest twarda, wymiary plasują książkę w lidze "kieszonkowców", podobają mi się "pozłacane" wykończenia. Z tyłu książki jest wspomniana notka(prawdopodobnie Apolonii Plebejskiej, która dokonała wyboru opowiadań) oraz spis treści razem z oryginalnymi tytułami i informacją kto przetłumaczył dane opowiadanie.

Gorąco polecam wszystkim miłośnikom horroru, niekonwencjonalnych pomysłów i XIX-wiecznego stylu pisarskiego. Jeśli jest u was w domowej biblioteczce, to tym bardziej zachęcam do sięgnięcia po nią.

#ksiazki #poe
  • 2
  • Odpowiedz
@Hrabia_Serek_von_Hochland: Uwielbiam Poe'go ale co dziwne żadne z jego opowiadań ani trochę mnie nie przestraszyło (Lovecraftowi udało się to raz) więc czytałem je nie jako horror ale jako bardzo ciekawe opowiadania :D

No i polecam zbiór o którym już CI pisałem, tam jest ponad 30 opowiadań ;)
  • Odpowiedz