Wpis z mikrobloga

Mirasy,

jak to jest z darowizną gotówkową? Otrzymałem od rodziców 60 tysięcy w gotówce na nowy samochód. Czy muszę zapłacić podatek (dlatego, że nie było to zrealizowane za pomocą przelewu), czy raczej obowiązuje mnie ulga 0% ?

#darowizna #podatki
  • 19
@darek-jg: pytam tutaj o podatek od darowizny. Jest koniecznie wykonanie przelewu (w tym przypadku transfer z rodzica konto na moje), by skorzystać z ulgi, czy brak takiego potwierdzenia w formie przelewu również nie stoi tu na przeszkodzie?
@Hyackk: możesz ryzykować i nie zgłaszać, ale pamiętaj że przy kupnie auta też zgłaszasz ten fakt do skarbówki ( ͡° ͜ʖ ͡°). Na niezgłoszoną darowiznę mogą nałożyć karę w wysokości 20% kwoty darowizny.

Na zgłoszenie masz pół roku od podarowania pieniędzy
@Iskaryota: nie zamierzam ryzykować w tym przypadku, aczkolwiek nie odpowiedziałeś na moje pytanie - bo jeśli nie muszę od tego odprowadzić podatku, to przecież nie ma z tym żadnego problemu. Gorzej jeśli muszę, to wtedy będę musiał odżałować te pieniądze i zacisnąć zęby.
@Hyackk: od rodziców nie ma żadnego podatku od darowizny, między rodzeństwem bodajże też

Im dalsze pokrewieństwo tym podatek jest większy, ale od dwóch pierwszych stopni go nie ma na bank.

Musisz jedynie zgłosić darowiznę do US, zrobisz to nawet przez internet.

Mówię tylko, że przy zakupie samochodu od osoby prywatnej płacisz pcc-2 i wtedy US może się zainteresować skąd masz nagle 60k na auto, choć to raczej mało prawdopodobne. Ryzykować w
@Iskaryota: gdy zapłacę PCC2 i skarbówa by się w końcu doczepiła, to mam potwierdzenie darowizny od rodziców. Po prostu pojawiły się tu nagle dwa obozy - według tych artykułów, co są wyżej, fiskus ma w nosie moje powiązania krwi, gdy darowizna przebiegała gotówkowo, a nie transferowo - z konta na konto, przelewem, dlatego też dopytuje.
@Hyackk: Ja #!$%@?, chłopie, skarbówka ma w nosie jak rozliczone są pieniądze. Darowizna to darowizna. Owszem, gotówkową łatwiej ukryć bo bank tego nie rejestruje, ale to nadal jest darowizna którą powinieneś zgłosić. Tak samo ludzie nie zgłaszają psa i nie płacą podatku, albo nie rejestrują odbiorników rtv. To, że się udaje "nie płacić" nie oznacza, że jest jakaś dyspensa na płacenie i zgłaszanie. Lepiej zgłosić i mieć spokój, zwłaszcza że nie
@Hyackk: Jeśli dostałeś darowiznę pieniężną 60 tys. od rodzica nie w formie przelewu, to wypełniasz SD-3 i płacisz 2909 zł podatku.

Chyba, że od jednego rodzica dostałeś 30 tys. nie w formie przelewu, i od drugiego rodzica 30 tys. nie w formie przelewu, to każdego darczyńcę osobę liczy się z osobna - wtedy wypełniasz dwa druki SD-3 i płacisz dwa razy po 813 zł podatku.

Chyba że im tą gotówkę zwrócisz,
@potrzebie: Jesteś pewien co do tej kwoty 2909 zł? Z tego co czytam o SD-3 to powyżej 20 556 zł – podatek wynosi 822,20 zł + 7% od nadwyżki ponad 20 556 zł. Popraw mnie, jeśli się mylę, bo może to źle rozumiem. I mówię tu oczywiście o mojej grupie pokrewieństwa.
@Hyackk: Kwota wolna wynosi 9637. Kwota do opodatkowania to 50363 (60 tys. minus 9637).
Przy podstawie 50363 mamy 29807 nadwyżki ponad 20556.
Więc podatek to 822,20
plus 29807 * 7% = 2086,49

Razem 822,20 + 2086,49 = 2908,69
@potrzebie: Bardzo dziękuje za pomoc. Będę starał się zorganizować gotówkę, którą rodzice wpłacą i przeleją mi na konto w z tytułem darowizny, ale gdyby nie wyszło, to zawsze jest kwestia tego SD-3. Jeszcze apropo tego transferu pieniędzy - myślisz, że podczas ewentualnej kontroli fiskus nie doczepi się do daty wykonania przelewu darowizny (tj. pieniędzy na zakup pojazdu), a datą sporządzenia umowy kupna-sprzedaży? Mam tam zaznaczone, że w dniu podpisania umowy Sprzedający