Wpis z mikrobloga

**14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady [*]**
Poświęcę dzisiaj chwilę na refleksję o KL Plaszow, gdzie miałem zaszczyt pracować kilka miesięcy z archeologami w trakcie prowadzonych tam badań. Nabyłem tam nie tylko dużo umiejętności, wiedzy i pokory... ale i innego spojrzenia na to miejsce i tragedię które spróbuję Wam krótko przedłożyć. Większość z Was zapewne zna ten pomnik i nazwę górki na którym jest usytuowany oraz szerokie i surowe schody które do niego prowadzą. Ja wiem że prowadzą one do miejsca gdzie normalni ludzie wyrwani z swojej codzienności, zostali uwięzieni i nienormalnie traktowani przez tych którzy też ludźmi się określali. Nie zabrali tam ze sobą swojego majątku, czy rodzinnych pamiątek, zabrali rzeczy drobne. W większości to co udało im się ukryć gdzieś w głębokich kieszeniach, rzeczy te musiały stanowić dla nich wtedy ogromną wartość - były resztką dawniej codzienności i świadectwem kim byli. Przez cały okres funkcjonowania obozu (1942-1944) Niemcy więzili w nim i zmuszali do katorżniczej pracy w kamieniołomie ponad 35 tysięcy osób. Nie wiemy czy udało im się przeżyć, albo czy upadek gdy coś zgubili drobnego nie był tym ostatnim, a może wręcz przeciwnie pozbyli się czegoś by spróbować zapomnieć tracąc nadzieję że stamtąd wyjdą, lub odebrano im to siłą. Nie były to złote monety ani cenna biżuteria, a np. guzik z kurtki w której pracowali przed wojną, drobna lilijka z czapki którą dumnie nosili w swoim zastępie harcerskim, a może jeden ze sztućców z rodzinnej zastawy. Te przedmioty to wciąż tylko drobne świadectwo tego wszystkiego co się tam wydarzyło, będące niczym w porównaniu do rozmiaru krzywd i wagi lekcji jaka powinna z tego wszystkiego płynąć - że to przecież "ludzie ludziom zgotowali ten los".
Najgorsze że większość myśli podobnie jak Ci którzy stracili tam swoje żywota zanim sami stali się ofiarami - że takie coś nigdy się już nie wydarzy i jest nie do pomyślenia. Zapytam więc prowokacyjnie - dlaczego?!

Chcesz być na bieżąco? #zwiadowcahistorii - tag z moimi najciekawszymi znaleziskami! Zapisz się też do mikrolisty zwiadowcahistorii - plusując ten komentarz bym zawołał Cię do najlepszych znalezisk!

Sprawdź też mój blog WWW firmowy SKLEP ZH oraz kanał na YT

#rocznicanadzisiaj #wojna #iiwojnaswiatowa #niemcy #germandeathcamps #niemieckieobozysmierci #drugawojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #historia #polska #krakow #plaszow #archeologia #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent
Zwiadowca_Historii - **14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich...

źródło: comment_16236762432CRqN0NsZ4O5J6lAmdfTqP.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz