Wpis z mikrobloga

@Virgilio: to jest popularne, często deweloper powołuje spółkę celową na konkretną inwestycję. Jeżeli jest mało wiarygodny to może grozić np problemami z rękojmią, ale generalnie nie ma się czego bać
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Virgilio: dokładnie tak. Mój znajomy kupił tzw dziurę w ziemi od takiej spółki z minimalnym kapitałem zakładowym. Kiedy pojawiły się problemy z odbiorem mieszkania deweloper powiedział wszystkim nabywcom mieszkań "albo zrzekniecie się państwo praw do odszkodowań z tytułu umów albo spółkę likwiduje i nie będą państwo mieli ani pieniędzy ani mieszkań". I to nie była pierwsza budowa tego dewelopera, wydawało się, że jest ok. Także tak..m
  • Odpowiedz
@Virgilio: Zwykle każdy duży deweloper powołuje taką spółkę celową do obsługi konkretnej inwestycji. Dopóki należy ona do głównej spółki grupy to jest ok. Co innego jak to kompletnie losowy spółka bez jakichś powiązań wtedy może zniknąć po budowie i rękojmi brak
  • Odpowiedz
@Dpdp: A po czym poznać czy jest ok czy nie. Mam np dewelopera ktory zrobil 4 inwestycje, zero opinii o nim i wszszystkie spolki z nim powiazane to sp. zoo z 5k wpłaconego kapitału
  • Odpowiedz
@Virgilio: Nie ma znaczenia czy spółka jest częścią grupy czy nie. Procedura jej zamknięcia jest identyczna jakby była w posiadaniu osób fizycznych. Każdy deweloper tak robi bo najefektywniej podatkowo jest miec minimalny kapitał a resztę finansować przez pożyczkę od właścicieli. Oszczędza sie wtedy na PCC i łatwiej podatkowo wyjąc te pieniądze ze spółki. Taka struktura nie powstaje aby „wyruchac” klienta ale aby zaoszczędzić na PCC. Ponadto nie da sie ot tak
  • Odpowiedz