Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Może ktoś był w podobnej sytuacji odnośnie #podatki #jdg i coś podpowie? Prowadzę jdg i za niedługo skończy mi się preferencyjny zus. Zarabiam średnio rocznie mało, potrzebuję działalności żeby wystawiać faktury kilku firmom, ale nie są to regularne dochody, jeden jest kwartalny a poza tym jak się trafi. Bywają jednak na tyle duże, że nie łapię się w limity braku obowiązku rejestracji działalności. Nie jestem całkowicie zdolna (psychicznie) do pracy, chociaż założę się że renty itp. by mi nie przysługiwały. Stąd nieregularne dochody nieraz 12k a nieraz 0, w zależności od tego czy daję radę. Do nowego ładu zostanie mi jeszcze kilka miesięcy, które bym może wytrzymała płacąc wysoki zus, ale na dłuższą metę staje się kompletnie nieopłacalne a mnie wręcz boli bo ta różnica to połowa mojego średniego przychodu, a ilość energii jaką z siebie daję żeby cokolwiek zarobić i siebie utrzymać ze względu na zaburzenia jest ogromna. Czy dajmy na to zarabiając średnio 2 tysiące / msc na rękę po wejściu nowego ładu nie będę musiała płacić w ogóle podatku (kwota wolna) a od zarobionej kwoty zabiorą mi 9% na zus czyli tylko 180zł? Jakieś porady, linki? Z góry dziękuję za życzliwość.

#kiciochpyta #pracbaza #autyzm #ksiegowosc #doradztwopodatkowe #podatki

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #60b776e8a87454000bf0aaa4
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: Eugeniusz_Zua
Przekaż darowiznę
  • 4
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Poczytaj hasło „Mały ZUS Plus”. Może w Twoich warunkach nadal będziesz mogła wydawać mniej na składki.
Dodatkowo, w czasie, gdy realnie nie jesteś zdolna do pracy, to powinien przysługiwać Ci zasiłek chorobowy, który ma ten plus, że za czas jego pobierania nie płacisz składek społecznych - co daje kolejną obniżkę tego stałego kosztu. Tylko tu trzeba zgłosić się dobrowolnie i potem pilnować terminów wpłat. Można ustawić polecenie przelewu, to nie
  • Odpowiedz
PustaObywatelka: @adrian-synal dziękuję za informację, będę musiała się udać do doradcy w takim razie, tylko odwlekam to bo zawsze mam nadzieję że jednak zacznę normalnie pracować, a wychodzi jak wychodzi
@Drobar dzięki za konkretne tipy. Nie pójdę raczej na zwolnienie, chociaż gdybym miała duży zus to może bardziej się tak opłaca "zaprzyjaźnić" z jakimś doktorem. Ale raczej będzie ciężko bo ja się nie zgadzam na leczenie farmakologiczne i uzyskanie pełnej diagnozy
  • Odpowiedz