Wpis z mikrobloga

Ktoś tu robił może garaż murowany z projektu-gotowca (okolice 30-35 m.kw, zwykły jednostanowiskowy) i może mi powiedzieć jak wyglądają u niego fundamenty - rodzaj i głębokość?

Pytam, bo przeglądam teraz projekty i wszystkie, w których przypadku poprosiłem o darmowe przekroje (żeby się zorientować w co się pcham zanim się zdecyduję) są budowane na ławie fundamentowej, która zaczyna się na głębokości ok. 1.0 - 1.2 m pod poziomem 0. Jednocześnie gdzie nie patrzę na forach, YouTubach itp., ludzie robią płyty fundamentowe, a całość wchodzi w grunt na jakieś 80 cm max, niezależnie od rejonu Polski.

Zastanawiam się, czy to jest cecha projektów-gotowców, że muszą być zrobione tak, żeby się sprawdzały wszędzie, więc z automatu są przygotowane pod rejony Polski, gdzie strefa przemarzania dochodzi do 1.2m? Czy może jest jakiś inny powód? Np. może tak jest zgodnie "ze sztuką", a praktyka i to jak ludzie robią (z oszczędności czy innych względów), to już inna bajka?

Z jednej strony gotowiec wydaje się tanią i wygodną opcją dla takiego garażu stawianego na zgłoszenie, ale jak mam się bujać z fundamentami prawie 2x większymi niż muszę, to zaraz się okaże, że podobnie cenowo by mi wyszło zrobić projekt na zamówienie i oszczędzić sobie roboty i kosztów związanych z fundamentami.

Pomijam już to, że na "chłopski rozum" bardziej mnie przekonuje zbrojona płyta pod autem, a nie chudziutka posadzka.

#budujzwykopem #budownictwo
#remontujzwykopem (dla zasięgu, sorry)
  • 19
@PiotrFr: Nie, ale nie mam doświadczenia, żeby robić "na oko" od A do Z, więc chcę projekt, nawet jeśli tylko po to, żeby zobaczyć jak to powinno wyglądać (materiały, konstrukcja etc.), a potem wprowadzić jakieś (drobne) zmiany wedle uznania.
@dzazzio: Wiem, że się da, ale biorąc pod uwagę, że projekt-gotowiec to jakieś śmieszne 600-700 PLN, to nie widzę dużego problemu, żeby dla własnego spokoju się w taki zaopatrzyć. Głównie chodzi mi właśnie o fundament (żeby coś potem nie pękało, nie pracowało) i o dach (wytrzymałość konstrukcji i szczelność pokrycia). Resztę raczej na spokojnie ogarnę z internetu.
@Regis86: ja będę robić właśnie taki garaż (33m2) i nie będę się nad tym rozwodzić. Robisz sam czy zlecasz komuś? Średnio rozgarnięty murarz będzie wiedział jak to zrobić
@dzazzio: Mam w tej chwili przed sobą dwa darmowe rzuty i przekroje do projektu, którego zakup rozważam i są tam właśnie te rzeczy, których mi potrzeba (prócz szczegółów na temat konstrukcji stropu - nie ma go w darmowych rzutach): rozrysowany przekrój fundamentu wraz z materiałami i przekrój dachu z informacjami na temat jakichś kluczowych materiałów - gdzie jakaś izolacja, gdzie jakiś konkretny element obróbki blacharskiej dachu itp. Może czegoś tam nie
@PiotrFr: Większość chcę robić sam. Nie wiem, może jakieś moje zboczenie inżynierskie, ale lubię mieć jakiś chociaż ogólny projekt tego co robię i lubię wiedzieć dlaczego coś jest robione tak, a nie inaczej. Wiadomo, mógłbym sobie wylać 20 cm betonu do dziury w ziemi, zalać tam parę skrzyżowanych prętów i powiedzieć, że mam płytę fundamentową, ale uznałem, że jeśli za 700 PLN mogę sobie ułatwić pracę i zrobić coś w zgodzie
@Regis86: Czyli masz wymiar pasa nadrynnowego, podtynkowego, wiatrownicy? Chłopie, to co tam jest nawypisywane to jest gowno. Wykop fundamentowy na 1.2m, zrob Belkę z 4 drutow fi12 (jarzemko co 30cm) i zalej betonem. Nie dziękuj. Projekt ci nie potrzebny.
@Regis86 Gotówce w większości są przygotowane dla całej Polski. Natomiast Polska ma różne strefy obciążenia śniegiem, wiatrem czy przemarzania gruntu. Co za tym idzie zdarza się, że takie projekty są zaprojektowane nieekonomicznie. Takie rzeczy poprawia się na etapie adaptacji projektu. Projektant optymalizuje, jeśli tak sobie zażyczysz. Na samą głębokość posadowienia ma wpływ wiele czynników jak np. Przypadające obciazenia, gł. Budynku w sąsiedztwie, rodzaj gruntu, jego stan, poziom zwierciadła wody gruntowej itp.
@Whys: Dzięki, skorzystam od razu z jeszcze jednym małym pytaniem ;-)

Załóżmy, że faktycznie oleję konkretny projekt, bo jest zrobiony za bardzo "na zapas" - czy ocena gruntu na potrzeby takiego garażu jest możliwa "we własnym zakresie" (w przypadku domu bym się nie bawił w robienie "na oko" tylko wziął kogoś do ekspertyzy, ale jak widzę, że pół YT buduje garaże bez tych wszystkich ceregieli, to mam wrażenie, że nie jest
@Regis86: Z tym stwierdzeniem "bardzo na zapas" bym uważał. Gotowce z reguły mają przyjęte niekorzystne obciążenia, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze. W projekcie jest napisane jakie założenia przyjęto. No i te projekty najczęściej zrobione są "na odwal", bez szczegółów, a zdarza się, że i z błędami merytorycznymi. Jak dostaję je do akceptacji to często mam wrażenie, że robił je jakiś student, a projektant podpisując czegoś nie dostrzegł.

Co do głębokości
Whys - @Regis86: Z tym stwierdzeniem "bardzo na zapas" bym uważał. Gotowce z reguły m...

źródło: comment_1622204610fPa572qF1jqXZB0fqOzcVT.jpg

Pobierz
@Whys: Dzięki za wyczerpującą odpowiedź!

Głębokość przemarzania znalazłem już wcześniej (80 cm; Dolny Śląsk), za to właśnie temat rodzaju gruntu mnie bardziej zainteresował więc jestem wdzięczny za wszystkie detale :-)

Chyba wiem co chciałem na chwilę obecną (garaż planuję na przyszły rok, póki co robię "rozpoznanie"), dzięki za poświęcony czas!
@Regis86: i trochę @Whys - zdecydowanie badanie gruntu, bo sąsiedztwo to za mało. Na działce u sąsiada oraz działkę dalej mieli problem z wodą gruntową, nachodziła podczas prac przy fundamentach, okazało się że na ich działkach wychodziły dreny spod pobliskiego pola. Moja działka (odległość między domami 10 i 20 metrów od nich) przy kopaniu 2 metrów pod dom oraz szambo - zero wody :) a dodam, że wokół mojej działki (2