Wpis z mikrobloga

Cześć, planuję kupić swój pierwszy sprzęt do słuchania winyli - zdecydowanie nie jestem audiofilem i nie chcę wydawać kupy kasy na to, aczkolwiek nie chcę też wynalazków typu walizka gramofonowa 5w1. Coś tam poczytałem i taki zestaw sobie skomponowałem:

Gramofon:
https://www.tophifi.pl/gramofony/gramofony/at-lp120x-czarny.html

Głośniki:
https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podstawkowe/indiana-line-nota-260.html
ALBO
https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podstawkowe/indiana-line-tesi-261.html

Czy taki sprzęt wystarczy żeby cieszyć się w miarę ładnym brzmieniem? :)

#winyl #gramofon #glosniki
  • 14
@posuck: ten gramofon na wbudowany przedwzmacniacz więc z tego co rozumiem będę w stanie podłączyć gramofon od razu do głośników? Ale jak pisałem - jestem laikiem w tym temacie więc mogę się mylić :P Ogólnie wolałbym ograniczyć ilość kupowanego sprzętu i takie rozwiązanie (gramofon podłączony od razu do głośników) najbardziej by mi odpowiadał - no chyba że nie jest to możliwe?
@posuck: rozumiem, czyli mimo tego przedwzmacniacza w gramofonie potrzebuje jeszcze pośrednika w postaci wzmacniacza - niestety kolejny koszt ale jak mus to mus - czy możesz coś polecić do tego setupu który sobie tam wyżej przygotowałem? :)
@posuck: dobra, doczytałem że można jeszcze użyć głośników aktywnych (jest tam wbudowany zapewne wzmacniacz?) - może w tym kierunku trochę pójdę? Na takie głośniki (albo na głośniki + wzmacniacz) mam jakieś 1500zł budżetu więc powinno się coś znaleźć dobrego.
@SiemkaKolego: ja bym na Twoim miejscu poszukał używanego gramofonu. Za takie pieniądze można kupić dużo lepszy, jakiś wyższy model z przełomu lat 70/80 z fajną wkładką. Wtedy robiono chyba najlepsze gramofony, wraz z popularnością kaset a później CD gramofony były coraz słabsze. Sam mam takiego dziadka Pioneera PL-50L II i jestem zadowolony. Posiadam też dwa telefunkeny: STS-1 oraz CS-10 - świetne sprzęty do kupienia za kilkaset zł, bardzo trwałe, bardzo precyzyjne
@zdrepcevakrv: wiem że można kupić używany sprzęt i sporo osób poleca taki sposób kupna ale problem jest taki, że ja na tym kompletnie się nie znam :P

Podczas kupna używki mówi się, żeby przeprowadzić jakąś konserwację/czyszczenie, czasami ludzie którzy sprzedają sami takie coś proponują, ale czy zrobią to dobrze - nie wiadomo. Sam na pewno czegoś takiego nie będe robić. Plus wchodzi tez ocena czy sprzęt jest w dobrym stanie, czy
@SiemkaKolego: mogę popatrzeć na allegro, i tak robię to co jakiś czas, bo lubię ;) jak coś mi się rzuci w oczy to napiszę. Zakładam, że szukamy gramofonu do 1000, fajny wzmacniacz znajdziesz taniej (chociaż wiadomo, "to zależy", trochę dopłaca się za wygląd - błyszczący z frontem ze szczotkowanego aluminium będzie droższy, a np. amplituner telefunkena HR-780RDS znajdziesz za 200zł, mimo, że to świetnie brzmiący sprzęt do mniejszych kolumn - miałem
@hellb0y: widać na zdjęciu urwane zawieszenia głośników, mało które były poprawnie wycentrowane... faktycznie super ;) z Polskich jedynie zg-40c uchodzą za przyzwoicie brzmiące (taki poziom niskiej-średniej półki z zachodu). Jakoś tonsil świata nie zawojował, mimo niskich cen ludzie woleli niskie modele zachodnich marek - a pewnie wiesz, że polskie sprzęty były oferowane w zachodnich krajach, sporo poszło do francji
@zdrepcevakrv: o kurde, dzięki za informacje!

Patrzyłem też troche na allegro na używany sprzęt ale no właśnie sporo jest takich 'znanych' marek, nie wiem też do końca czy są dobrze wycenione czy nie przepłacę (czasami jak coś mi się 'spodobało' to szukałem po necie i okazywało się że z reguły chodzą taniej). Ale fajnie że podałeś konkretne modele - łatwiej mi będzie też samemu szukać :)

Kolumny (albo głośniki podstawkowe bo