Wpis z mikrobloga

Do Mireczków co mają konto w #xtb: Jeśli mam tam PLN i chcę kupić jakiś zagraniczny #etf, to jak wygląda przewalutowanie? Jaki jest spread, są jakieś opłaty?

Chodzi o to, że mam do wyboru #etf notowany w EUR w BOŚ, albo taki notowany w USD w XTB. Pytanie co się bardziej opłaci, zabulić za transakcję, czy za przewalutowanie i przelew SWIFT.

#gielda #inwestycje
  • 13
  • Odpowiedz
@astrogator: 5MVL i XAD6.
Być może też EGLN, chociaż jakoś bardziej mi pasuje Sprott pomimo wyższych opłat, ot żeby można było powiedzieć, że się ma złoto, a nie dług zastawiony złotem. xd
  • Odpowiedz
@Candy jest sposób na obejście swift - podpinasz revoluta pod paypala i nim płacisz na utworzone konto xtb usd. działa, sam sprawdziłem i szukałem na ten temat
  • Odpowiedz
Według chatu z XTB koszt jest nasępujący:

Bierze się kurs, np. bid USD/PLN, dodaje się do niego kurs mid USD/PLN * 0,5% i jest przeliczone.
Czyli jeśli dobrze rozumiem to transakcja za 2700 USD wygląda następujaco:
załóżmy że USD/PLN bid jest 3,6496, mid 3,7077
2700*3,6496 + 2700*3,7077*0,5% = 9853,92 + 10 010,79 * 0,5% = 9853,92 + 50,05395 = 9954,03 PLN

Tek 50,05395 PLN to koszt przewalutowania.
  • Odpowiedz
@Gall1916: W jaki sposób?

Robiłem do tej pory tak, że przelewałem PLN na Revolut, robiłem zamianę walutową i potem przelewałem USD na brokera. Wtedy płaciło się za przewalutowanie i za SWIFT.
Np. Za zamianę 10k PLN na USD płaci się ok. 6,56 USD
Za przelew 2604 USD płaciło się 3,94 USD
Razem 10,5 USD czyli jakieś 38,70 PLN

Więc już samo to się bardziej opłaca niż transakcja w XTB ze złotówek.
  • Odpowiedz
@Candy przelewasz hajs na revoluta, tam zamieniasz go na usd. Bierzesz paypala, podpinasz ta karte revoluta. Wchodzisz na xtb, zakladasz dodatkowe konto walutowe usd, wpłacasz deppzyt przez paypal, podajesz kwote i zmieniasz walute z domyslnej chyba gbp na usd i akceptujesz. Masz przelew bez zadnych oplat i usd wymienione po kursie revoluta. Paypal dziala jak takie proxy miedzy revolutem a xtb
  • Odpowiedz