Wpis z mikrobloga

Ile będzie kosztować sama kotłownia w wariancie z piecem na pellet oraz w wariancie z pompą ciepła. Nie chodzi mi o dokładne wyliczenia, bo wiem że to wszystko zależy od wielu czynników, ale tak mniej więcej. Dodam że dom 130m2, wszędzie podłogówka.
#budowadomu #budownictwo
  • 11
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@skurvil: jeśli dom się dopiero projektuje itp to kosztowo pompa wyjdzie tyle samo lub niewiele więcej. Przy pompie odpada koszt komina (fundament, komin obróbki itp) dodatkowo odpada również wymagana przepisami wielosoc pomieszczenia dla pieca na paliwo stałe oraz miejsca na skalowanie opału.
Pamiętaj że podłogówka to źródło nisko temperaturowe więc aby działało najbardziej oszczędnie przy piecu na paliwo stałe to powinien on współpracować z buforem 300-500l. Takie połączenie pozwala najbardziej oszczędnie
@skurvil: to zależy, bo możesz kupić dobry kocioł na pellet za 8 tys., albo taki z bajerami za 18 tys. Możesz kupić powietrzną pompę ciepła za około 30 tys., albo gruntową za ponad 40tys.
Jakiś czas temu miałem taki sam dylemat jak Ty. Zbierałem wyceny, robiłem wyliczenia i wyszło mi że kotłownia na pellet jest co najmniej o kilka tysięcy złotych tańsza od pompy ciepła. Ja brałem pod uwagę piece z
@BartekBuduje: ok, przy pompie odpada koszt komina. Tylko, że ten komin zazwyczaj jest też kominem wentylacyjny dla kilku pomieszczeń. Więc jeśli zrezygnuje z tego komina (kosztującego ogromne 3000 zł.) to będzie musiał robić rekuperację kosztującą "jedyne" 20 tys. zł.
@BartekBuduje Jestem na etapie budowy. Mam komin, oraz zrobioną wszędzie podłogówke. Ponieważ mam zaprojektowaną kotłownie na piec na pellet. Teraz dopiero mnie naszła myśl o pompie ciepła. Ale w moim przypadku, gdzie mam już komin oraz kotłownie pod duży piec na pellet to najoptymalniej będzie jednak pozostać przy piecu na pellet.
@skurvil: U mnie pompe ciepła wycenili na ok. 24 tys. (z materiałem, podłączeniem i elektryką) + 4 tys. bierze hydraulik - 8 kw. Jedyne wymagania to wyjście kabla zasilającego, który elektryk musi zrobić na etapie ekektryki.
@Niraya: oblicz jeszcze później koszt ogrzewania, ja zamykam się w 1800 zł za cały sezon grzewczy. Przegląd pompy po 4,5 roku pracy -> 250 zł. Mając piec w pomieszczeniu chyba (podkreślam "chyba") trzeba jeszcze zapewnić odpowiednią wentylację tego pomieszczenia. W przypadku pompy możesz mieć szczelną puszkę :)
@debren: Tak, z tego co pamiętam to w projekcie mam kratkę wychodzącą na zewnątrz. No i jeszcze w przypadku pieca trzeba doliczyć komin dodatkowy czyli jakieś 3 tys. + obróbka :)