Wpis z mikrobloga

Mirki,
Jako że niedługo obejmuje nowe stanowisko, gdzie będę musiał się zmierzyć z rzeczami, z którymi jako admin akurat nie pracowałem to jest:
sieci san ( serio nie miałem tego produkcyjnie w rękach) XD
adminowanie vmware (korzystałem z esxi ale to raczej do postawienia jakichś vmek na jednej maszynie, a nie jako rozległe środowisko)
adminowanie citrix

Generalnie wiem że to tylko narzędzia, więc pewnie i tak ogarne se w pracy, ale chciałbym chociaż troche se to ogarnąć wcześniej co by lepiej wystartować.

Macie jakieś pomysły jak mogę sobie takie rzeczy wylabować, odwzorować, może jakieś fajne tutoriale? Mam do dyspozycji AWS na free tier, swojego kompa z 32 gb ramu i 1 200 PLN na GCP do rozwalenia na głupoty XD

#it
#sysadmin
#devops
  • 9
@water-watera: ale przypadkiem siec san to nie są poszczególne klasy dysków spięte w klasy np AA,AAAA widziane jako jeden dysk? Wydaje mi się że tego nie da rady zasymulować na virtualkach tak samo jak byś chciał dodać dyski sanowe do fizyka i przeskanować multipath no ja jakoś tego nie widze. Chyba że źle to rozumiem.
@korni007:
@water-watera:
tematy ciekawe i bardzo ciekawe.

vmware - jak twoj sprzet wspiera to mozesz na swoim kompie zainstalowac esx (darmowy), na tym esx postawic vcenter (60 albo 90 dni wersja probna z wszystkimi opcjami) , poszukaj tematu "nested esx" no i ktos wspominal o darmowych labach od vmware to tez jest dobre.

citrix - nie wiem czy jest trailowa wersja ale citrix tez stawia sie na vmwarze tylko tutaj 32 gb
@Mietek421: Zapoznałem się z vmware hands on lab i bardzo spoko. Ogólnie przez pierwsze 3 miechy ustaliliśmy ze to będzie więcej nauki niż pracy ale generalnie jak ogarnę to pewnie będzie to dla mnie olbrzymi rozwój