Wpis z mikrobloga

#mirkowyzwanie

"Podróżnik wracający z starożytnej ziemi rzekł do mnie ..."

Przesyłamy wylosowany zestaw zadań:
1. Zero waste - wymień/oddaj niepotrzebne rzeczy (ubrania, książki itp). Możesz to zrobić na lokalnej grupie na Facebooku, na OLX lub wśród znajomych.
2. Upiecz wiosenne ciasto (np. ucierane z rabarbarem).
3. Wybierz miejsce w Twojej najbliższej okolicy (do ok. 50 km), w którym jeszcze nigdy nie byłeś i odwiedź je, zrób zdjęcia, poznaj historię, porozmawiaj z mieszkańcami.

Po krótkej konsultacji z ziomkami, postanowiłem wybrać się rowerem do miejscowości Krześlów, znajdującej się na starej drodze z Łodzi do Częstochowy, niedaleko miejscowości Łask.
Znajduje się tam zrujnowany dworek otoczony fosą. Chciałem wypytać autochtonów, co to się tam stanęło, ale jak babcię kocham, nikogo nie zastałem. Po prostu wioska z jednym domem pozamykanym na cztery spusty z groźnymi psami biegającymi po podwórzu. Musiałem zatem zaczerpnąć wiedzy z Internetu.
Otóż okazuje się, że sam dworek wzniesiony został w 1864 roku, lecz fosa go otaczająca powstała w XVI wieku. Przypuszcza się zatem, że konstrukcję wybudowano na fundamentach jakiegoś starszego obiektu obronnego.
W każdym razie obecnie jest w kompletnej ruinie.

"... Więcej nic już nie zostało...

Gdzie stąpić, gruz bezkształtny oczom się ukaże

I piaski bielejące w pustyni obszarze."
źródło: comment_1621456731mysdz8HX61vtmpO6hxbLcs.jpg