Wpis z mikrobloga

Cześć, mam mieszkanie w bloku z wielkiej płyty z lat 80. Przymierzam się do remontu łazienki. Chciałbym połączyć wc i łazienkę bo są osobno. Jednak wygląda na to, że ściany i sufit są podwójne. Wysokość tej łazienki i wc jest mniej więcej o jakieś 10cm mniejsza niż pozostałe pokoje w mieszkaniu. Czy można się pozbyć tych podwójnych elementów? W internecie opinie są różne, a wolałbym nie narobić szkód. Kto ew. może ocenić czy można to wyburzyć? W spółdzielni nic nie wiedzą, bo plany wyblakły i radź sobie sam.

Sytuacja wygląda bardzo podobne do wątku na forum: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?199462-Podwójna-płyta-żelbetowa-w-łazience-blok-z-lat-80

#remontujzwykopem #remont
  • 19
  • Odpowiedz
Kolego, twoje mieszkanie wygląda jak na picrel i to szare to twoja łazienka i toaleta?
To jest system szczeciński i sam właśnie remontuję takie mieszkanie.
Polecam starą i niestety trudno dostępną książkę "Systemy budownictwa mieszkaniowego i ogólnego", w niej jest ze 30 stron o tym systemie. Jeśli masz wykształcenie inżynierskie, niekoniecznie nawet budowlane jak ja, to powinieneś z niej wywnioskować, na co można sobie pozwolić w trakcie remontu.
Jeżeli jesteś zainteresowany moją
Szoser - Kolego, twoje mieszkanie wygląda jak na picrel i to szare to twoja łazienka ...

źródło: comment_1621503816EzCIFdZUDek3a9pQFdQZGa.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Szoser: Nie ma mnie na miejscu ale mniej więcej tak to wygląda jak namalowałem. Co do załączonego linku to miałem na myśli, że te podwójne ścianki wyglądają bardzo podobnie. Budynek jest 4 piętrowy + parter, są 4 osobne piony wodne (2 ciepła i 2 zimna woda), 2 kanalizacyjne i 2 wentylacyjne (mechaniczne). Na piętrze są tylko 2 mieszkania. Jeśli można się tego pozbyć to jak najlepiej? Nacinać kątówką i potem młotem
noxwow - @Szoser: Nie ma mnie na miejscu ale mniej więcej tak to wygląda jak namalowa...

źródło: comment_1621512534CllRJEiBDedCk5qjvBO1Sa.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@noxwow: Opisz jeszcze pomieszczenia i wskaż dokładnie, gdzie masz te podwójne ściany. Czy na suficie mieszkania widać łączenia płyt stropowych?
Mieszkanie nie wygląda na system szczeciński, poszukam, co to może być.
Generalnie to prawdopodobnie są takie prefabrykowane kabiny sanitarne, które były przywożone na budowę z zamontowanym wyposażeniem. Były stawiane na zasadniczym stropie i przykrywane kolejnym stropem, czyli nie powinieneś wpaść do sąsiada ani sąsiad z góry do ciebie. Ścianki i stropy
  • Odpowiedz
@noxwow: hej, bez konstruktora nie podchodź do tematu, ani bez zgody spółdzielni, popytaj w spółdzielni czy ktoś robił coś podobnego w swoim mieszkaniu, kto robił i jaki efekt, sam za to się nie bierz, wielka płyta to nie jest prosty temat, pamiętaj że ściana jest na ścianie, sąsiad na sąsiedzie, jeśli coś ruszasz - patrz sufit to komuś możesz osłabić podłogę, tak samo ściany, po paru latach może komuś np. pękać
  • Odpowiedz
@Szoser: ściany "podwójne" zaznaczyłem na fioletowo, jest to tylna ścianka i z prawej strony pomiędzy którymi znajduje się jakiś sznur. Tak jak piszesz te ścianki mają około tych 5cm grubości. Jednak zbrojenie na tyle ile widzę jest co jakieś 10cm, więc bardzo gęsto, ale chyba wszystkie cienkie ścianki w tym bloku mają tak gęsto te zbrojenie. Na niebiesko zaznaczyłem ściany z cegieł gdzie dziwne to jest ale wygląda na to, że
noxwow - @Szoser: ściany "podwójne" zaznaczyłem na fioletowo, jest to tylna ścianka i...

źródło: comment_1621545169Y2H3HVpNkSiNZRYbZWO0tv.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@noxwow: generalnie spoldzielnia powinna wtdac zgode lub sie nie zgodzic
Zamow konstruktora Popytaj go lub ich czy robili podobny trmat

Sznurek pewnie byl dla linii prostej lub robili katy proste

Powodzenia

Duzo roboty was czeka Podciag i slupy zrob Bedziesz spokojnie spal

Robisz sam czy ktos ci pomoze?
  • Odpowiedz
Z całej książki mieszkanie @noxwow najbardziej przypomina przykładowe mieszkanie z systemu OWT-67 lub OWT-75. System OWT-67 był bardzo popularny w środkowej i wschodniej Polsce, ale wytwórnie były też w Oświęcimiu i Olkuszu, czyli mniej więcej w okolicach opa.
Charakterystyczne jest to, że łazienka i toaleta nie są idealnie na wprost drzwi wejściowych do mieszkania oraz to, że w większych mieszkaniach w tym systemie kuchnie nie sąsiadują z łazienką i toaletą, co wymaga
Szoser - Z całej książki mieszkanie @noxwow najbardziej przypomina przykładowe mieszk...

źródło: comment_16216345300Xo0pmixdJB1tWREPLVbAf.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@adam-stadnicki: pod jakim hasłem szukać takiego fachowca? Bo na olx jak wpisuję architekt to głównie mają w zakresie, że nowe budynki i domki. Póki co rozeznaję temat i nie ukrywam, że najlepiej bym to zrobił samemu, bo i taniej, ale jak ma być z tym sporo pracy to może bym kogoś poszukał, tylko jakie to będą koszty. Fajnie by było jednak mimo wszystko bez tego podciągu, bo trochę by to psuło
noxwow - @adam-stadnicki: pod jakim hasłem szukać takiego fachowca? Bo na olx jak wpi...

źródło: comment_1621712422Fa0M0o6v5UG6IKRWIXLxQd.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Szoser w tej książce są może schematy na W70? Usiłuję sprawdzić, czy w tym systemie można wyciąć/przestawić fragment ścianki działowej między WC a łazienką w kabinie sanitarnej?
  • Odpowiedz